Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb 25s Thumb 26s Thumb 29s Thumb 30s Thumb 28s Thumb 27s Thumb 21s

Suzuki Vitara, SX4 S-Cross a Swift Sport sa stali hybridmi

Pridaný elektromotor sám autá nepotiahne, ale pomáha spaľovaciemu motoru, rekuperuje alebo zabezpečuje takzvaný elektrický voľnobeh.

Suzuki pod ťarchou prísnejších emisných limitov elektrifikuje aj svoje najvýkonnejšie modely. Na autosalóne v Bruseli sme spoznali Vitaru, SX4 S-Cross a Swift Sport, doplnené o mild hybridnú technológiu SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki).

Všetky tri autá poháňa prepracovaný benzínový turbomotor 1,4 Boosterjet. Jeho výkon klesol z doterajších 103 kW (140 k), na 95 kW (129 k) pri 5500 otáčkach za minútu. Chýbajúce kilowatty doháňa štartovací motorgenerátor, ktorý pod kapotou nahradil tradičný alternátor. Produkuje výkon 10 kW (13,5 k) a najvyšší krútiaci moment 50 Nm.

Motorgenerátor je ku kľukovému hriadeľu benzínovej jedna-štvorky pripojený remeňom. Napája ho vlastná 48-voltová sieť, pričom súčasťou mild hybridnej technológie je aj malý lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 0,38 kWh a menič napätia. Akumulátor konštruktéri ukryli pod predné sedadlo (neprezradili však, pod ktoré). Nová technika zvýšila hmotnosť áut o necelých pätnásť kilogramov.

Suzuki - rovnako ako ostatné mild hybridy - nedokáže jazdiť čisto na elektrinu. Úlohou štartovacieho motorgenerátora je predovšetkým pomáhať benzínovej jedna-štvorke v situáciách, keď turbo ešte nemá dostatočný plniaci tlak. Šofér si vďaka tomu môže užiť plynulý záťah od najnižších otáčok spaľovacieho motora. Výrobca uvádza, že v rozsahu 2000 až 3000 1/min bude mať k dispozícii 235 Nm krútiaceho momentu.

Motorgenerátor okrem toho rekuperuje pohybovú energiu. Takto vyrobenú elektrinu následne využíva na vlastný pohon, ale aj na napájanie palubných prístrojov či svetiel. Pre neskoršie využitie sa elektrina uskladňuje v lítiovo-iónovom akumulátore.

Azda najzaujímavejšiu funkciu mild hybridu predstavuje takzvaný elektrický voľnobeh. Ak rýchlosť jazdy klesne pod 16 km/h a šofér uvoľní plynový i spojkový pedál, do motora sa prestane vstrekovať benzín.

Kľukový hriadeľ však rotuje naďalej. Otáča ním elektrický motorgenerátor, ktorý udržiava jeho otáčky približne na úrovni 1000/min. V momente, keď šofér opäť stlačí spojku, elektronika do valcov vstrekne benzín a motor naštartuje. Elektrický voľnobeh nahrádza tradičný systém štart/stop. V porovnaní s ním je vraj rýchlejší a kultivovanejší.

Celkovo má mild hybridná technológia znížiť spotrebu benzínu Vitary, S-Crossu i Swiftu Sport v priemere o pätnásť percent. V prípade crossoverov ju bude možné kombinovať aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Inú ako šesťstupňovú manuálnu prevodovku však Japonci zatiaľ nespomínajú.

Predaj novinky podľa dostupných informácií odštartuje na jar. Drvivú väčšinu portfólia značky Suzuki v Európe potom budú tvoriť mild hybridy. Elektrifikovaný Ignis 1,2 Dualjet a Swift 1,0 Boosterjet s jednoduchším 12V motorgenerátorom sú k dispozícii už dnes. Jediným neelektrifikovaným modelom zostane off-road Jimny.  

  Vitara SX4 S-Cross Swift Sport
prevodovka 6-stupňová manuálna
pohon 4x2 4x4 4x2 4x4 4x2
priemerná spotreba* 5,7 6,2 5,6 6,2 nezverejnená
*spotreba je uvedená v l/100 km, meraná podľa metodiky WLTP