Continental 2018 oktober 1140x86
Advertisement

Aktuality, autosalóny, pohľad do zákulisia automobiliek, tajné projekty, domáci a zahraničný automobilový šport.

Cestári boli na diaľnici včas, podľa analytika ju mali hneď zavrieť

Cestári začali s údržbou diaľnice D1 pod Tatrami, na ktorej sa dnes ráno stala hromadná nehoda, už v stredu večer. Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo tvrdí, že polícia mala kritický úsek zavrieť skôr než došlo k havárii. Preventívne.

Mechanizmy zimnej služby sa na diaľnici medzi Popradom a Spišským Štvrtkom, kde sa vo štvrtok skoro ráno stala hromadná nehoda, objavili už počas noci zo stredy na štvrtok. Najazdili tam údajne 1500 kilometrov a spotrebovali 100 ton posypového materiálu, uviedla Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

"Sypače s radlicami na odhŕňanie snehu vyrazili na diaľnicu už v stredu večer o devätnástej hodine a nepretržite do ranných hodín upravovali vozovku," povedala hovorkyňa NDS, Michaela Michalová.

Ešte počas noci sa na 12 kilometrov dlhom úseku stali pre mimoriadne nepriaznivé počasie štyri dopravné nehody bez zranení. Vo štvrtok po pol siedmej ráno sa stalo viacero dopravných nehôd, pri ktorých zasahovali záchranné zložky.

Polícia pre zlú viditeľnosť a dopravné nehody rozhodol o uzavretí úseku D1 medzi Popradom a Spišským Štvrtkom. Ondrej Matej, predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH), si myslí, že policajti mali diaľnicu zavrieť preventívne skôr.

„Takýto prístup je bežný napríklad v susednom Rakúsku. V prípade, že je úsek cesty zjazdný iba s výraznými komplikáciami, prípadne nie je zjazdný vôbec, dôjde k jeho preventívnemu uzatvoreniu. Nik nečaká na to, kým na ceste dôjde k ťažkej hromadnej havárii, pri ktorej dôjde nielen k značným materiálnym škodám, no často aj k ujme na zdraví,“ hovorí Ondrej Matej. 

Na Slovensku je však bežné, že sa situácia na kalamitou postihnutých cestách rieši až potom, čo k nehode dôjde. „Rizikové úseky ciest, kde je v prípade nepriaznivého počasia takmer nemožné zabezpečiť ich adekvátnu zjazdnosť, sú pritom dlhodobo známe. Patrí medzi ne aj časť diaľnice D1 medzi Spišským Štvrtkom a Popradom, kde sa dnes stala hromadná nehoda. Ďalším takýmto úsekom je napríklad horský priechod Donovaly, kde v prípade hustého sneženia a vytvárania námrazy často dochádza nielen k skríženiu kamiónov, ale aj následným haváriám,“ upozorňuje Ondrej Matej. 

Štát by mal preto podľa IDH klásť oveľa väčší dôraz na prevenciu a ťažko zjazdné úseky v prípade nepriaznivého počasia uzatvárať. Využiť na to môže napríklad príslušníkov a vozidlá Policajného zboru SR, do budúcna je možné uvažovať aj nad inštaláciou zábran, ktoré by cesty uzavreli a motoristov by odnavigovali na vhodnú obchádzku.

„Vďaka tomu by sme dokázali šetriť majetok a zdravie občanov. K nehodám, k akej došlo dnes pred Popradom, by vôbec nemuselo prísť. Konečne by sa začal aj zmysluplnejšie využívať Národný systém dopravných informácií, ktorý stál daňových poplatníkov 14 miliónov eur. Preventívnemu uzatváraniu rizikových úsekov ciest už dnes nič nebráni, jedine pohodlnosť štátnych úradníkov, ktorí sa boja niesť zodpovednosť za stav ciest, na ktorých neskôr dochádza k nehodám,“ dodáva Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH).