Peugeot 09 2019 rifter 1140x190px
Thumb sni mka obrazovky 2019 10 08 o 22.25.39 Thumb sni mka obrazovky 2019 10 08 o 22.25.47 Thumb sni mka obrazovky 2019 10 08 o 22.25.53 Thumb sni mka obrazovky 2019 10 08 o 22.25.59 Thumb 1t Thumb 2t Thumb 3t Thumb 4t

Takto vyzerá sériová Alfa Romeo Tonale, alias Stelvio junior

Novinka stojí na podvozku odvodenom od malých Jeepov a v útrobách má plug-in hybridný pohon. Na spustenie predajov si ešte počkáme.

Záchrancov Alfy Romeo tu už bolo niekoľko. Od MiTa, cez Giuliettu, až po najnovšie modely Giulia a Stelvio. Všetko sú to dobré autá, no vždy sa našlo nejaké "ale", prečo predaj nedosiahol plánované čísla.

Nedávno médiami preletela informácia, že Lancia v prvom polroku 2019 na európskom trhu predala viac áut ako Alfa Romeo. Pomer je 34 700 verzus 27 202 kusov. Lancia si k senzácii pomohla atraktívnymi zľavami, no aj tak ide o precedens. 

Táto značka dnes pôsobí iba v Taliansku, kde ponúka jediný model - miniauto Ypsilon. Pritom materský Fiat sa pred piatimi rokmi rozhodol utlmiť pôsobenie Lancie práve na úkor Alfy, v ktorej Taliani videli väčší potenciál.

Záchrancom automobilky Alfa Romeo s poradovým číslom "X" je kompaktné SUV Tonale. Menší súrodenec Stelvia debutoval na jarnom ženevskom autosalóne ako štúdia. Aktuálne sa na internete objavili fotografie sériovej verzie. Jej predaj podľa dostupných správ odštartuje v roku 2021. Veľmi by sme si priali, aby to bolo skôr.

Obrázky pochádzajú z bližšie nešpecifikovanej dílerskej konferencie, kde pozvaní hostia porovnávali taliansku novinku s potenciálnymi konkurentmi: Audi Q3, BMW X2, Range Rover Evoque či Volvo XC40. Fotografie priniesol španielsky web "CocheSpias".

Zmenili svetlá a detaily

Azda ani najväčší optimista nečakal, že extrémne štíhla svetelná technika, s ktorou vyrukoval ženevský prototyp, sa dostane do sériovej výroby. Produkčný variant má menej futuristické svetlá vpredu i vzadu, konvenčné spätné zrkadlá a kľučky na predných dverách. Zadné kľučky sú tradične zakomponované do Céčkových stĺpikov.

Ochranné plasty v spodnej časti karosérie sú lakované čiernym lesklým odtieňom. Zaujímavo vyzerá masívne vyústenie výfuku v zadnom nárazníku. Otvory hádam nie sú slepé a naozaj v nich ústi výfukové potrubie.

Kabína sa nesie v typickom štýle Alfy Romeo. Niekoľko noviniek však pozornému oku neunikne. Napríklad digitálny prístrojový panel, aký nemajú ani drahší súrodenci Giulia a Stelvio. Alebo obrazovka multimediálneho a navigačného systému, trčiaca do priestoru.

Náznak tubusov síce nechýba, ale okrúhle analógové ukazovatele v nich nenájdete. Prednosť dostal veľký displej, schopný zobraziť aj mapu navigačného systému. Vedľa okrúhleho voliča jazdných režimov Alfa D.N.A. sa nachádza bezdrôtová nabíjačka smartfónov.

Prvý plug-in hybrid

Technika Alfy Romeo Tonale vychádza z koncernových súrodencov Jeep Renegade a Compass. To znamená, že motor je pod prednou kapotou uložený priečne a primárne roztáča predné kolesá. Zadné sa v prípade pohonu 4x4 pripájajú.

Tonale bude prvý sériový plug-in hybrid značky Alfa Romeo. Skombinuje prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,33 FireFly so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a elektromotorom umiestneným vzadu. Pohon 4x4 v tomto prípade funguje bez mechanického prepojenia náprav.

Akumulátory umiestnené v podlahe autu umožnia prejsť približne 50 kilometrov čisto na elektrinu, potom sa k slovu dostane spaľovací motor. Sesterský Jeep začne plug-in hybridnú techniku montovať do svojich modelov už začiatkom budúceho roka a avizuje dva kombinované výkony: 140 kW (190 k) a 177 kW (240 k). Tonale dostane aj motor 1,33 FireFly bez elektrickej pomoci.

Nová Alfa zdedila názov po alpskom priesmyku Passo Tonale. Jeho súčasťou je lyžiarske stredisko a znalci o ňom hovoria, že nepozná čas. Vďaka ľadovcu sa tam môžete lyžovať aj počas letných mesiacov. Pre Alfu Romeo je čas veľmi dôležitý. Snáď Tonale stihne zachytiť hlavnú vlnu záujmu o prémiové kompaktné SUVčka a bude naozajstným záchrancom značky...

Ženevská štúdia pôsobí efektnejšie. Okrem futuristických detailov tomu napomáhajú aj veľké kolesá a výrazný červený lak.