Lbfi 180802 fiat spider banner sk 1140x86px
Thumb 04 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 03 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 02 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 05 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 06 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 07 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 08 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 10 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 09 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 10b technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 11 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 12 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 13 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 14 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 15 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 18  technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 16 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 17 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 19 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 20 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 21 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo Thumb 01 technolo gie zajtrajs ka ma novy actros se riovo

Technológie zajtrajška má nový Actros sériovo

Dva týždne pred otvorením 67. ročníka výstavy úžitkových vozidiel IAA sa novinárom z celého sveta predstavil nový top model od Mercedes-Benz Trucks. Premiéru pre médiá pripravili v srdci Berlína a na ďalší deň nasledovali prezentácie najmodernejších technológií v Centre bezpečnej jazdy ADAC pri Linthe.

Mercedes-Benz Trucks novým modelom Actros uvádza do sériovej výroby čiastočne automatické riadenie vozidla: Active Drive Assist dokáže brzdiť, akcelerovať aj zatáčať – vo všetkých rozsahoch rýchlostí. Ak hrozí kolízia či náraz zozadu, nový Active Brake Assist 5 je pripravený zasiahnuť – v prípade nevyhnutnosti aj vrátane automatického núdzového brzdenia. Dosiaľ nevídaný v sériovej produkcii truckov je multimediálny kokpit, ktorý poskytuje vodičovi unikátne riešenie prístrojového panelu a ovládacích prvkov s využitím vyspelej digitálnej technológie. Celkove nový Actros uvádza do praxe vyše 60 inovácií, medzi ktorými dominuje až päť premiér z rôznych oblastí vyspelých technológií. 

Usporí až 5 percent nafty

Zvonka sa veľmi nelíši od súčasného modelu, ale modifikácie zrealizované na kabíne sú o to významnejšie z hľadiska hospodárnosti prevádzky. Najmarkantnejším novým prvkom je futuristický kamerový systém MirrorCam s prúdnicovým tvarom, ktorý nahradil klasické spätné zrkadlá. Takýmto riešením – spolu s ďalšími vylepšeniami – výrobca znížil spotrebu paliva až o 5 % v porovnaní s predchádzajúcim modelom. 

Inovácie na novom Actrose (i na vynovenom stavebnom Arocse – ten ich v podstatnej miere ponúka tiež) realizujú koncepciu RoadEfficiency, ktorej piliermi sú nízke celkové náklady, vysoká miera bezpečnosti a maximálna disponibilita vozidla. Pri novom Actrose vývojový tím dokázal zredukovať spotrebu paliva až o 3 % na diaľniciach, resp. až o 5 % na regionálnych cestách. Prispieva k tomu vylepšená aerodynamika: kamery MirrorCam a zdokonalený tvar bočných defletorov na kabíne, ale i optimalizovaný prediktívny tempomat (PPC – Predictive Powertrain Control), ktorý má uplatnenie rozšírené aj na obce a cesty nižších tried.

Na hospodárnosti jazdy sa podieľa tiež nový prevodový pomer v zadnej náprave (z doterajšej hodnoty i = 2,533 sa znížil na i = 2,412). Optimalizované monitorovanie vozového parku pre firmy a tipy pre vodiča na zníženie spotreby a zredukovanie opotrebovania pohonného reťazca počas jazdy zasa umožňujú rôzne aplikácie FleetBoard. Špecifickú ponuku z hľadiska hospodárnosti v sektore distribúcie tovarov prinesie nový Actros NGT s motorom na zemný plyn.

Namiesto zrkadiel kamery

Vysokú úroveň bezpečnosti významne podporuje nový individuálne nastaviteľný kamerový systém MirrorCam (s vyhrievaním optiky), ktorý nahrádza veľké vonkajšie spätné zrkadlá a vôbec prvýkrát sa dodáva pre nákladné vozidlo (sériovo v Actrose s kabínou L). Z kamier integrovaných na pravej a ľavej strane rámu strechy sa snímaný priestor zobrazuje na dvoch 15-palcových displejoch upevnených na A-stĺpikoch v kabíne. MirrorCam vytvára poskytuje vodičovi lepší výhľad ako v klasických zrkadlách (vrátane záberu na náves) a vykrýva tiež mŕtvy uhol, pričom systém zabezpečuje aj asistenčné a výstražné funkcie. Vďaka vysokému rozlíšeniu môže vodič kamerami kedykoľvek skontrolovať okolie vozidla i počas parkovania v noci. 

Nový Active Drive Assist s rozšíreným asistentom udržiavania odstupu a navádzaním v rámci jazdného pruhu i akcelerovaním až do nastavenej rýchlosti zasa ako prvý na svete prináša do sériovej produkcie čiastočne automatizované jazdenie – vo všetkých rozsahoch rýchlostí (pochopiteľne, vždy iba za asistencie vodiča). Používa tiež nové riadenie Servotwin a umožňuje aj pri vypnutom Active Drive Assist aktívny návrat do jazdného pruhu (Lane Departure Protection). 

Multimediálny kokpit

V rámci limitov systému najnovší Active Brake Assist 5 teraz už dokáže automatickým brzdením naplno reagovať aj na pohybujúce sa osoby. K vyššej bezpečnosti prispievajú tiež asistent sledovania dopravných značiek, asistent odbočovania so sledovaním osôb Sideguard Assist (kryje celú dĺžku jazdnej súpravy plus 2 m smerom dopredu a jeden meter smerom dozadu), ďalej nová elektrická parkovacia brzda s funkciou HOLD, nový asistent regulácie stability prívesu (aj pre náves) či Intelligent Light System pre hlavné svetlá. 

Multimediálny kokpit s dvoma 10-palcovými farebnými displejmi, to nie je len moderný vzhľad. Vďaka mnohým novým funkciám a intuitívnej navigácii znamená pre vodiča ešte väčšie pohodlie v práci – počas jazdy aj pri celkovej obsluhe vozidla. Primárny displej obsahuje dôležité základné informácie o jazde, sekundárny dotykový displej umožňuje komfortne a intuitívne ovládať rôzne funkcie v nákladnom vozidle. Voliteľne je v ponuke aj interaktívny multimediálny kokpit s väčším primárny displejom (uhlopriečka 12 palcov). Nový Actros disponuje dátovým centrom vozidla, ktoré umožňuje prepojenie na služby Mercedes-Benz Uptime a Fleetboard.

Nový Actros sa začne dodávať zákazníkom od apríla 2019 (aj na Slovensko). Objednať si ho možno už na veľtrhu IAA Hannover 2018 (koná sa od 20. do 27. septembra), kde sa predstaví širokej verejnosti.