Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 2t Thumb 1t Thumb 3t Thumb 4t Thumb 5t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t

Tesla odhalila kompaktný crossover, Model Y

Ypsilon má byť najpredávanejšou Teslou. Američania si môžu kúpiť už na jeseň.

Očakávaný kompaktný crossover s elektrickým pohonom je tu. Tesla Model Y na prvý pohľad pripomína svojho väčšieho a drahšieho súrodenca, Model X. Má podobné základné rysy karosérie a výrazne zaoblenú líniu strechy. Zadné bočné dvere Modelu Y sú však konvenčné. Nevyklápajú sa dohora, ale otvárajú v smere jazdy. 

Nový crossover sa pýši štíhlou prednou časťou a svetelnou technikou, ktorá pripomína Teslu Model 3. Z Trojky vychádza celý konštrukčný základ, vrátane palubnej dosky. Tá sa pýši absolútne jednoduchými líniami a 15-palcovým dotykový displejom uprostred.

Detailné rozmery auta zatiaľ neboli zverejnené, no aj kompaktný crossover má až sedemmiestnu kabínu. Tesla dokonca sebavedome tvrdí, že dovnútra sa zmestí sedem dospelých pasažierov. Sedadlá druhého a tretieho radu je samozrejme možné sklopiť a batožinový priestor potom dosiahne objem na úrovni 1868 litrov (pri naložení po strechu). Základnú kapacitu kufra zatiaľ nepoznáme.

Američania očakávajú, že kombinácia kompaktného crossoveru a elektrického pohonu vzbudí medzi zákazníkmi obrovský záujem. Má to byť najpredávanejšia Tesla s dopytom, aký dosahujú Modely 3 a S dokopy.

K dispozícii bude niekoľko verzií, líšiacich sa počtom elektromotorov (jeden alebo dva), dojazdom, dynamikou a samozrejme cenou.

Najdostupnejšia Tesla Model Y Standard Range príde na trh až v roku 2021. Za cenu 39.000 dolárov (v prepočte 34.500 eur) dostanete jeden elektromotor, pohon zadných kolies, dojazd na jedno nabitie 368 kilometrov, zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 5,9  sekundy a maximálnu rýchlosť 192 km/h. 

Ďalšie tri varianty budú na severoamerickom trhu dostupné skôr, od jesene budúceho roka.

Ako napovedá názov, Tesla Model Y Long Range sa sústredí na čo najväčší akčný rádius. V ideálnom prípade môžete na jedno nabitie prejsť až 480 kilometrov. Aj táto verzia má jeden elektromotor, umiestnený vzadu. Z pokoja na stovku akceleruje za 5,5 sekundy a maximálna rýchlosť predstavuje 208 km/h. Cena? V prepočte 41.600 eur.

Tesla Model Y Long Range AWD má dva elektromotory a pohon všetkých štyroch kolies. V Amerike ju budú predávať v prepočte za 45.150 eur. Dojazd je v porovnaní so zadokolkou máličko slabší (448 km), zrýchlenie z nuly na stovku však o sedem desatín sekundy lepšie (4,8 s) a maximálna rýchlosť o symbolických 8 km/h vyššia (216 km/h).

Vrcholom v ponuke kompaktného crossoveru sa stáva verzia Performance. Má dva výkonné elektromotory, pohon 4x4, výhradne 20-palcové kolesá (ostatné verzie dostanú osemnástky, za príplatok devätnástky) a Američania si zaň pýtajú 53.120 eur. Na stovku akceleruje za 3,5 sekundy, dosiahne maximálnu rýchlosť 240 km/h a na jedno nabitie prejde 448 km.