Hyundai rodina i30 1140x190
Thumb 1t Thumb 4t Thumb 3t Thumb 2t Thumb 5t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 11t

Tesla spustila výrobu svojho zatiaľ najdostupnejšieho elektromobilu

Tesla nechce byť iba hračkou pre bohatých. Model 3 ju posúva trochu bližšie k masám.

Zakladateľ automobilky Elon Musk na sociálnej sieti potvrdil štart produkcie najmenšieho a najdostupnejšej Tesly Model 3. Prvý kus bol pôvodne rezervovaný pre Irea Ehrenpreisa, člena predstavenstva značky Tesla. Ehrenpreis sa napokon auta vzdal a venoval ho Elonovi Muskovi k jeho 46. narodeninám.

Prvých 30 zákazníkov, ktorí si nový elektromobil v predstihu rezervovali, získa svoje autá na veľkej "odovzdávacej párty" v piatok 28. júla. Záujemcov je však omnoho viac - Tesla odhaduje, že do rezervačného systému sa zaregistrovalo až 400 000 ľudí. Ako prví novinku získajú Američania, kde ceny štartujú od 35 000 dolárov. Dodávky na starý kontinent by mali odštartovať na budúci rok.

Aby Tesla stihla avizovaný štart sériovej výroby, opäť sa zriekla vytrvalostných testov nového modelu v reálnej premávke. Údajne stačia aj analýzy a skúšky zabezpečené výpočtovou technikou. 

Z dizajnu Tesly Model 3 nebude sklamaný hádam nik, lebo Američania stavili na typické plynulé oblé línie, kde-tu okorenené ostrou hranou. Novinka pri pohľade z profilu a zozadu pripomína väčší a drahší Model S. Vďaka kratším previsom však pôsobí dynamickejšie.

Svojské predné partie nemajú ani náznak akejkoľvek mriežky. Diódové predné svetlomety sú väčšie než na ostatných Teslách a zľahka evokujú Porsche Panamera.

Hoci detailné rozmery auta nepoznáme, podľa Elona Muska bude Model 3 patriť do strednej triedy. Konkurovať má hlavne prémiovým sedanom Audi A4, trojkovému BMW alebo Mercedesu-Benz triedy C.

Zatiaľ čo exteriér pôsobí veľmi hodnotne, v kabíne vidno snahu skresať náklady a tým pádom aj finálnu cenu čo najnižšie. Model 3 sa zriekol klasického prístrojového panela i akýchkoľvek ozdôb. Informačné a ovládacie centrum predstavuje veľký dotykový displej, vystupujúci do priestoru. Obrazovka nie je orientovaná na výšku, ale klasicky horizontálne.

Tesla Model 3 má byť približne o 30 centimetrov kratšia ako Model S. Kratší je pochopiteľnej aj rázvor a priestor pre uloženie batérií. Ich maximálna kapacita dosiahne 72 kWh. Dojazd na jedno nabitie predstavuje 215 míľ, čo je 344 kilometrov.

Elon Musk skonštatoval, že Tesla nevyrába pomalé autá, takže aj najlacnejší Model 3 dokáže akcelerovať z pokoja na 96 km/h (60 mph) za menej ako šesť sekúnd.

Ako prvé schádzajú z výrobnej linky v americkom Fremonte lacnejšie a dostupnejšie verzie s pohonom zadných kolies. Neskôr pribudnú výkonnejšie štvorkolky.