Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 20 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 2 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 21 Thumb img 8194 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 1 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 4 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 3 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 6 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 5 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 7 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 8 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 9 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 11 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 10 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 12 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 13 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 14 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 15 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 16 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 18 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 17 Thumb test hyundai santafe smart autozurnal 19

Hyundai Santa Fe Smart: dobre vyskladaná ponuka!

Edíciou Smart chce slovenský importér ukázať, že si nemusíte model Santa Fe objednávať v plnej, najvyššej výbave, ak chcete mať na palube všetko podstatné. Už aj Hyundai Santa Fe si dnes viete rozumne nakonfigurovať tak, aby cena auta neprekročila sumu 35.000 eur a pritom budete mať k dispozícii úplne všetko, čo vyťažený manažér (otec) od svojho služobno-rodinného auta po stránke komfortu a bezpečnosti požaduje.

Hyundai Santa Fe Smart
Modelu Hyundai Santa Fe sa na Slovensku darí. V porovnaní s uplynulým rokom jeho predaje vzrástli o 80%, pričom až 99% klientov volí najvyššiu verziu výbavu Premium, ktorá sa vie s ešte ďalšími príplatkami vyšplhať až k 50.000 eurám.  Len pre zaujímavosť, až 45% klientov si pripláca za panoramatickú strechu a 44% tvoria 7-miestne verzie.

Hyundai však vidí potenciál svojho rodinného SUV aj v nižšom cenovom segmente, teda ak má niekto na nákup nového auta určitý finančný limit,  napr. 35.000 eur. Poďme si ho teda predstaviť a presne pomenovať čo všetko môže mať na palube. Každé služobné SUV hltajúce stovky kilometrov v prvom rade potrebuje silný a úsporný naftový motor. Keďže zatiaľ žiaden druh pohonu sa v spotrebe a dojazde na jednu nádrž, teda nákladoch na kilometer naftovému motoru nevyrovná. Mnohí napríklad vôbec nevnímajú, že Santa Fe má v ponuke okrem najvýkonnejšieho agregátu 2.2 CRDi (147/200 k) aj dve výkonové verzie naftové dvojlitra 2.0 CRDi, pričom silnejší z nich je len o 15 koní slabší a má o 40 Nm menší krútiaci moment než 2.2 CRDi a štandardne sa dodáva tiež s novou 8-stupňovou automatickou prevodovkou. 

Hyundai Santa Fe Smart
Naftový dvojliter má príjemne mäkký chod a jeho hlavnou prednosťou v porovnaní s 2.2 CRDi, ktorý sme skúšali v dlhodobom teste je o 1 až 1,5 l/100 km nižšia spotreba paliva. Na palubnom počítači svietil dlhodobý priemer (auto malo najazdených 5000 km) 6,9 l/100 km. Výrobca udáva podľa WLTP 6,7 až 7,4 l/100 km. Rovnakú hodnotu síce píše aj výkonnejšiemu bratovi, ale my sme sa pohybovali väčšinou okolo 7,8 až 8,4 l/100 km. 

Odporúčame:

Hyundai a KIA ohlásili nové šesťvalce a 8-stupňovú DCT prevodovku
 

K naftovému motoru a automatu v tomto segmente akosi automatický patrí aj pohon 4x4, už vrátane asistenta pre bezpečné klesanie z kopca. Ja tvrdím, že štvorkolku potrebujete raz alebo dvakrát za rok pri prehrabávaní sa vyšším snehom alebo blatom, ale vtedy ste radi, že ju máte. Pohon 4x4 napríklad môže zohrať dôležitú úlohu pri ceste na lyžovačku alebo služobnú cestu, kedy na posledných kilometroch výrazne nasneží a pohon rozhoduje, či po 4 hodinách cesty prídete do cieľa za 5 minút, alebo sa k nemu budete komplikovaným spôsobom dostávať hodinu. S plným autom detí, unavených po dlhej ceste, nič moc...

Hyundai Santa Fe Smart má na palube všetko potrebné

Auto štandardne jazdí na relatívne malých 17-palcových kolesách, ktoré s testovanými diskami ale stále vyzerajú dobre a podstatné je, že vyššia pneumatika dodáva stabilnej a veľmi presvedčivej jazde o niečo viac kultivovanosti, mäkkosti, čo som iba privítal. V tejto podobe je podvozok Santa Fe pre naše cesty absolútne dokonalý. Aspoň pre mňa. Každý manažér jazdiaci dlhé kilometre tiež potrebuje  dobre vidieť a byť videný. Preto edícia SMART má už v štandarde plne LED svetlá (aj zadné), predné s automatickým prepínaním stretávacieho a diaľkového režimu. Keď sa pozriete na prednú časť ešte lepšie, okrem LED svetiel zbadáte aj kameru v čelnom skle a radar v spodnej časti predného nárazníka. To znamená, že na palube máte aj adaptívny tempomat, ktorý funguje až do zastavenia. Doplnený asistentom stráženia auta v jazdnom pruhu. O výbavu na dlhé diaľničné kilometre je teda postarané.


Samotný interiér je trochu jednoduchší než vo výbave Premium, v zmysle menej vyčačkaných detailov. Kvalita materiálov a vypracovanie je ale na rovnako vysokej úrovni. Prvýkrát som videl Santa Fe s látkovými sedadlami a musím povedať, že ich poťah je príjemne teplý na pohľad aj dotyk. Šoférovo sedadlo je elektricky nastaviteľné. Zadné sedadlá  sa dajú posúvať a predné aj zadné majú vyhrievanie. Vstavaná navigácia v aute chýba, ale pri dnešných výkonných telefónoch ju už ani nepotrebujete. Stačí infotainment zrkadlujúci mobil na displej. Keď to zhrniem, v aute mi chýbal len vyhrievaný volant a bezkľúčové odomykanie a štartovanie. Veľmi dobrá, racionálna ponuka.

Výber z videoarchívu: