Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 4 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 2 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 3 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 1 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 5 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 6 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 8 Thumb test zimnych letnych celorocnych pneumatik pri toznych teplotach autozurnal 7

TEST zimných, letných a celoročných pneu pri -9, 0, 2, 6, 10 a 15 °C

Okolo pneumatík panujú ešte stále niektoré fámy, ktoré ich presadzovatelia považujú za univerzálnu pravdu. Spomeniem napríklad obligátnu hraničnú teplotu 7°C, ktorá podľa mnohých znamená, že letná pneumatika pri nižších teplotách prestáva fungovať na akomkoľvek povrchu. Je to však trochu zložitejšie... TEST zimných, letných a celoročných pneu pri rôznych teplotách nám dáva prekvapivé odpovede, ktoré môžete využiť pri nasledujúcej kúpe pneumatík.

Prečítajte si tiež:

TEST zimných pneumatík 2019/2020: Barum tromfol cenových konkurentov

Svetovo unikátny test kanálu Tyre Reviews, ktorý sa špecializuje práve na gumárensky priemysel môže mnohým motoristom otvoriť oči. Porovnáva testované modely pneumatík na rôznych povrchoch, čo je však dôležité, pri rozličných teplotách, vďaka špeciálnemu testovaciemu komplexu vo Fínsku. Takýto test sme tu ešte nemali. Vyplývajú z neho vcelku prekvapivé závery (pre ľudí, ktorí o nich netušili). Napríklad ten, že aj pri nízkych teplotách na suchu brzdí najlepšie letná pneumatika. Zároveň však treba pripomenúť, že na našich cestách je v zime väčšinou mokro, aj preto neodporúčame počas zimnej sezóny nechávať obuté letné pneumatiky, pretože karta sa hneď obráti v ich neprospech. Aj to ukázal nasledujúci test.

Čo však čoraz populárnejšie, no zároveň pre mnohých motoristov ešte stále "nenávidené" celoročné pneumatiky? Môžu byť "celoročky" ešte v zime lepšou voľbou ako klasické zimné gumy? Môžu! Záleží však od toho, v akých podmienkach jazdíte.


Ako tvrdí kanál Tyre Reviews, pre typickú anglickú zimu môžu vodiči zvážiť na leto obúvať klasické letné pneu, a v zime prezuť na celoročné pneu. Že by vám to nikdy nenapadlo,? Dáva to však zmysel, a to nielen pre anglické podmienky. Predstavte si modelovú situáciu života v našom hlavnom meste so slabými zimami. Tých pár zasnežených dní zvládnete v zime s celoročnými pneumatikami s prstom v nose, navyše v majorite prípadov budú na častejšie sa vyskytujúcej vode celoročné pneu lepšie ako rýdzo zimné pneumatiky, čo dokazuje aj tento test. A zvládnu aj sneh. Samozrejme, motorista, ktorý jazdí v zime pod Tatrami, by mal na celoročné pneumatiky zabudnúť a voliť čistokrvné zimné gumy. 


Záleží teda od toho, v akých podmienkach jazdíte a koľko km ročne najazdíte. Aj zatracované celoročné pneu môžu byť veľmi dobrou voľbou, najmä ak jazdíte ročne málo km a zároveň žijete v oblasti, kde sú veľmi mierne zimy, napr. v okolí Bratislavy alebo na južnom Slovensku. Ušetríte aj za prezutia v pneuservise, ak si ich necháte obuté aj v lete.

Odporúčame:

Plechové vs hliníkové disky: Ktoré sú pevnejšie a aké majú výhody?
 

Poďme však na konkrétny test, názor si môžete spraviť podľa výsledkov. Pri akej teplotu sa lámu ľady medzi zimnou a letnou pneumatikou a ako si budú viesť celoročné pneumatiky?

5 rôznorodých zástupcov

Do testu zimných, celoročných a letných pneumatík pri rôznych teplotách Tyre Reviews prizval prémiových zástupcov, spolu sa ho zúčastnilo až 5 modelov pneu. Letnú pneumatiku zastúpil Continental PremiumContact 6, celoročnú pneumatiku so zameraním na letnú sezónu zastúpil Michelin CrossClimate (ktorý si viedol veľmi dobre aj v našom teste medzi zimnými pneumatikami), klasická celoročná pneu v teste bola Continental AllSeasonContact, klasická zimná zasa tradične skvelá Continental WinterContact TS 860 a do testu prizvali aj zimnú pneumatiku pre nordické krajiny, Nokian Hakkapeliitta R3, ktorá je špeciálne vyvinutá pre zasnežené a zľadovatené podmienky.

Všetky pneumatiky s rozmermi 205/55 R 16 testovali na VW Golf 7. generácie.


Pokračujte na ďalšej stránke testu