Hyundai rodina i30 1140x190
Thumb pneu Thumb brzdenie na snehu s abs Thumb brzdenie na mokrom povrchu s abs Thumb akceleracia na snehu Thumb brzdenie na suchom povrchu s abs Thumb hmotnost pneumatiky Thumb jazdny komfort Thumb mokry handling Thumb pozdlzny aquaplaning Thumb priecny aquaplaning Thumb schopnost prenasat bocne sily Thumb suchy handling Thumb test ovladatelnosti na snehu Thumb trakcia na snehu Thumb valivy odpor Thumb vonkajsi hluk Thumb zostatkova rychlost pri brzdeni na mokrom povrchu Thumb zostatkova rychlost pri brzdeni na snehu Thumb zostatkova rychlost pri brzdeni na suchom povrchu Thumb hlavna tabulka

Testovali sme prémiové zimné pneumatiky na sezónu 2017/2018

Hoci to u nás stále na zimu nevyzerá, je čas pomaly myslieť na prezutie. Opäť sme pre vás pripravili pravidelný test zimných pneumatík.

Tento raz určených pre stále populárnejšie SUV a crossoveri. K zimným plášťom sme opäť pridali aj univerzálnu pneumatiku Michelin Cross Climate. Ako dopadla v tradičných zimných disciplínach v porovnaní s čisto zimnými pneumatikami? Ide o plášte rozmeru 215/65 R16 pre zimnú sezónu 2017/2018. Vybrali sme 8 výrobkov, pričom všetko sú to vyhlásené, škôr drahšie a prémiovejšie značky. Za referenciu sme si zvolili pneumatiku Continental WinterContact TS 850 P, čo znamená, že od nej sa bude odvíjať hodnotenie všetkých ostatných značiek. Bridgestone Blizzak LM 80 Evo má podľa našich vstupných meraní najtvrdšiu zmes. Dunlop Winter Sport 5 je zase najľahšia pneumatika v teste. Váži len necelých 9 kilogramov. Naopak najťažšou pneumatikou je Hankook i‘ cept RS2 W452, ktorá váži až 11,28 kg. Najväčším otáznikom testu je univerzálny plášť Michelin Cross Climate s určitými zimnými vlastnosťami. Ako dopadla v letnom teste v porovnaní s letnými pneumatikami už viete z nášho jarného testu. No a aké sú tie vyhlásené zimné vlastnosti sa dozviete teraz. Šiestym účastníkom testu je Nokian WR D4, od ktorého očakávame veľmi solídny výkon hlavne na snehu. V teste nechýba ani tradičný taliansky zástupca Pirelli Winter Sottozero 3 s asymetrickým dezénom. Mimochodom po pneumatike Hankook druhý najťažší účastník testu (11,19 kg). A našu testovanú osmičku uzatvára Yokohama W.drive V 905.

A ako to celé dopadlo? Až 3 z celkovo 8 plášťov dostali známku veľmi dobrý. Zároveň žiaden z účastníkov testu neprepadol. V teste najlepšie obstáli pneumatiky Continental WinterContact TS 850 P, Dunlop Winter Sport 5 a Nokian WR D4. Pričom minimálne v suchých disciplínach mala veľmi slušne našliapnuté aj univerzálna pneumatika Michelin Cross Climate. Keď potom ale prišiel aquaplaning a vyslovene zimné disciplíny na snehu, vplyvom nedostatočného dezénu Michelin začal výrazne strácať. Voda je najsilnejšou doménou pneumatík Continental WinterContact TS 850 P a Dunlop Winter Sport 5. Sneh zase podľa očakávania najviac sedí plášťu Nokian WR D4, ale hneď v závese aj konkurentom Continental WinterContact TS 850 P a Bridgestone Blizzak LM 80 Evo. Test ukázal, že výrobcovia sa pri vývoji svojich zimných plášťov sústreďujú hlavne na kombináciu sucho a sneh. Najväčšie rozdiely sa naopak ukázali v disciplínach na mokrom povrchu. Podrobné výsledky, po jednotlivých disciplínach, ale aj celkové hodnotenie nájdete v nasledujúcich tabuľkách.