Hyundai i30 2019 januar 1140x190
Thumb 01 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 03 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 02 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 04 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 05 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 06 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 07b tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 08 tge 4x4 na cesta ch s fialkami Thumb 09 tge 4x4 na cesta ch s fialkami

TGE 4x4 na cestách s Fialkami

Slovenské reprezentantky v biatlone Paulína a Ivona Fialkové budú na európske podujatia Svetového pohára cestovať novým vanom MAN TGE 4x4. Vozidlo poskytla tímu „Fialiek“ spoločnosť MAN Truck & Bus Slovakia na celú sezónu 2018/2019.

„Veríme, že Paulína a Ivona majú potenciál dosahovať výborné výsledky, a tak sme sa dohodli, že im poskytneme vozidlo, ktoré budú využívať pri preprave na preteky i sústredenia,“ povedal Ing. Radoslav Jurča, konateľ spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia. „Vozidlo sme konfigurovali vyslovene do zimných podmienok a aj voliteľná výbava sa objednávala tak, aby spĺňalo všetky požiadavky a bolo maximálne pohodlné i praktické pre celý tím.“ 

Podstatným prvkom konfigurácie je pohon všetkých kolies, ale tým špecifická výbava nekončí. O príjemnú teplotu v interiéri ešte pred naštartovaním sa postará nezávislé kúrenie s diaľkovým ovládaním, prídavné vykurovanie s výduchmi pre cestujúcich v druhom rade sedadiel má samostatné nastavenie teploty aj intenzity fúkania vzduchu a izoláciu vylepšujú dvojité sklá bočných okien. V mrazoch vodiči iste ocenia vyhrievanie čelného skla a v zimnom období určite dobre padne, že všetky svetlá sú s technológiou LED.

Vozidlo má vonkajšie rozmery 5986/2040/2355 mm (d/š/v), rázvor 3640 mm, šesťmiestnu kabínu a nákladný priestor s objemom 9,9 m3. Motor so zdvihovým objemom 1968 cm3 generuje výkon 130 kW/177 k a maximálny krútiaci moment 410 Nm pri otáčkach 1500 – 2000 min-1 (najsilnejší variant v ponuke pre TGE), prevodovka je manuálne ovládaná 6-stupňová. Modelový rad TGE disponuje už v sériovom vyhotovení asistentom núdzového brzdenia EBA a medzi ďalším prvkami aktívnej bezpečnosti sa štandardne dodáva okrem ESP a asistenta rozbiehania do kopca aj funkcia stabilizovania vozidla pri bočnom vetre a multikolízna brzda. 

V kabíne so zostavou sedadiel 3+3 sa komfortne odvezie päťčlenný tím v takomto zložení: pretekárky Paulína a Ivona Fialkové, trénerka Anna Murínová (bývalá reprezentantka v biatlone), tréner Martin Bajčičák (bývalý reprezentant v behu na lyžiach) a fyzioterapeut Rado Jambor. Za volantom sa bude striedať trénerský tandem. 

„Je to super! Konečne nemáme stres, ako sa naskladať do auta a trénerka nemusí vyhadzovať zadné sedadlá, aby sme sa so všetkým pomestili,“ tešila sa Paulína (na snímkach v žltej čiapke).

Tím „Fialiek“ si vozidlo prevzal v piatok 30. novembra v bratislavskom MAN Truck & Bus Centre a hneď odtiaľ vyrazil do Slovinska na prvé preteky nového ročníka SP. Úvod sezóny sa skvele vydaril Paulíne: v Pokljuke si na Mikuláša vybojovala body za skvelé 4. miesto vo vytrvalostných pretekoch na 15 km.

Svetový pohár 2018/2019 má celkove 9 kôl: Pokljuka (Slovinsko), Hochfilzen (Rakúsko), Nové Město na Moravě (Česká republika), Oberhof (Nemecko), Ruhpolding (Nemecko), Antholz-Anterselva (Taliansko), vo februári sa svetová biatlonová elita presunie na severoamerický kontinent, kde budú preteky SP v Canmore (Kanada), resp. v Salt Lake City (USA) a seriál uzavrie koncom marca Holmenkollen (Nórsko). Medzitým sú ešte majstrovstvá sveta vo Švédsku.