Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb img 3274 Thumb img 3278 Thumb img 3279 Thumb img 3287 Thumb sni mka obrazovky 2019 03 04 o 15.31.28

Titul európske Auto roka 2019 získal elektrický Jaguar I-Pace

Britský elektromobil tesne porazil francúzske kupé Alpine A110.

Azda ešte nikdy nebolo vyhlásenie ankety európske Auto roka také napínavé. Na veľkoplošnej obrazovke sa postupne objavovali výsledky hlasovania porotcov z jednotlivých krajín, zoradených v abecednom poradí. V úvode sa do čela priebežného poradia vyšplhalo kupé Alpine A110 a zdalo sa, že vyhrá. Francúzsky športiak získaval vysoké známky a konkurenti ho len dobiehali.

Zvrat prišiel po prirátaní bodov od španielskych novinárov. Pred Alpine sa dostala Kia Ceed. Lenže ani to nebol koniec, pretože Briti nadelili veľa bodov Jaguaru I-Pace.

Po zrátaní všetkých hlasov bolo poradie na čele nerozhodné - Alpine A110 a Jaguar I-Pace mali na konte zhodne po 250 bodov. Definitívu dalo až zrátanie preferenčných hlasov. V pomere 18:16 triumfoval Jaguar.

Tretiu priečku obsadila Kia Ceed, štvrtý skončil Ford Focus, piaty Citroën C5 Aircross, šiesty Peugeot 508 a siedmy Mercedes-Benz triedy A.

Jaguar I-Pace je tretí elektromobil v histórii, pýšiaci sa titulom európske Auto roka. Pred ním ho v roku 2012 získal Opel Ampera a rok predtým triumfoval Nissan Leaf.

Takto hlasovali jednotlivé krajiny:

(tabuľku vo väčšom rozlíšení nájdete v galérii)

Hlasovanie bolo tradične rozdelené do dvoch kôl. Porota najprv z 28 nominovaných vozidiel vybrala finálovú sedmičku. Nominované boli všetky nové modely, ktoré sa na európskom trhu objavili počas roka 2018. Konkrétny automobil musel byť dostupný minimálne v piatich krajinách starého kontinentu.

Vo finále mal každý porotca k dispozícii 25 bodov. Mohol ich rozdeliť medzi minimálne päť zo siedmich finalistov, pričom maximálny počet bodov pre jedno auto bol 10. Zároveň s udelením bodov musel porotca zdôvodniť, prečo dal konkrétnemu vozidlu daný počet bodov. Členovia poroty hlasujú na základe vlastných skúseností s konkrétnymi vozidlami.

Jury ankety európske Auto roka 2019 tvorilo 60 novinárov z 23 európskych krajín. Slovensko stále nemá zastúpenie v prestížnej porote napriek tomu, že vyrábame najviac áut v prepočte na obyvateľa. Naši susedia - Maďarsko, Poľsko a Rakúsko - majú po dvoch zástupcov, Česko jedného.

Anketu už od roku 1964 organizuje sedem popredných európskych časopisov – taliansky Auto, britský Autocar, holandský Autovisie, francúzsky L’Automobile Magazine, švédsky Vi Bilägare, nemecký Stern a španielsky Autopista.