Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb filip Thumb filip Thumb ford focus Thumb honda cr v Thumb kia ceed Thumb hyundai kona

TOP 10 áut roka 2018, ktoré nás najviac oslovili: Filip Garaj

V uplynulom roku som mal možnosť vyskúšať si najmä autá pre masy, ale našlo sa aj niekoľko chuťoviek. Škoda, že som sa nedostal za volant Lady Vesta. Snáď to tohto roku napravím...

 

Ford Focus

Po vizuálnej stránke síce zďaleka nie je taký originálny ako úplne prvá generácia, ale podvozok má stále excelentný. Navyše, Ford odstránil niektoré nedostatky predchodcu a kabína je teraz podstatne vzdušnejšia. Vrásky na čele robí akurát ponuka benzínových motorov. Nezostáva iné, iba šetriť a počkať si na športovejšiu verziu ST, ktorá dostane štvorvalec. Buď dvojliter, alebo dokonca dva-trojku.

 
Honda CR-V Hybrid

Honda má netradičný pohľad na hybridný pohon. Benzínový dvojliter málokedy fyzicky roztáča kolesá. Väčšinu času funguje ako generátor a vyrába elektrinu. Auto ženie vpred silný elektromotor. Súdiac podľa prvých kilometrov v Španielsku, funguje to po stránke dynamiky, aj spotreby. Navyše: motor je atmosférický, elektromotorom sa nemá čo stať a prevodovka v aute úplne chýba, takže hybrid by mohol byť zaujímavý aj spoľahlivosťou. Na batériu dáva Honda predĺženú záruku.

 

Hyundai Kona Electric

V čase, keď spaľovacie motory škrtia prísne emisné normy a dlhé prevody, bolo pre mňa presadnutie z klasického auta do elektrickej Kony pohladením na duši. Kombinácia solídneho výkonu a účinnej rekuperácie, ktorá dokáže pridať k dojazdu pár kilometrov navyše, ma zaujali. Na čisto elektrickú budúcnosť však neverím. Stále nechápem, kde a kedy si všetci obyvatelia našej sídliskovej ulice nabijú autá...

 
Kia Ceed

Výraz „kórejský Golf“ je hnusné klišé, ale tentoraz skrátka platí. Kia postavila úžasne neutrálny, príjemný a nekonfliktný hatchback, ktorý podľa mňa nikoho neurazí svojím dizajnom, interiérom, podvozkom, ani motormi. So Ceedom je to u mňa ako na hojdačke – prvú generáciu som mal rád, druhá mi nesadla a tretia ma vyslovene nadchla.