Hyundai 2019 01 1140x190
Thumb peter hargas  Thumb daf xf 2 edited 1 Thumb ford transit 2 Thumb citroen berlingo furgon Thumb ford trucks 2

TOP 10 áut roka 2018, ktoré nás najviac oslovili: Peter Hargaš

Vlani na jeseň na IAA Hannover ma zaujali mnohé zo svetových premiér. Okrem toho v priebehu roka som doma aj v zahraničí testoval viacero nových modelov. Takže do TOP 10 roku 2018 bolo z čoho vyberať.

 
Citroën Berlingo

Van Skupina PSA si z Hannoveru odniesla titul International Van of the Year 2019 za nové štvorčatá Citroën Berlingo, Peugeot Partner a Opel/Vauxhall Combo. Ako prvú som ešte pred uvedením na slovenský trh testoval úžitkovú verziu Berlinga. Je to výborne koncipovaná kompaktná dodávka s vyspelými technológiami: disponuje až dvomi desiatkami asistenčných systémov. Generačný skok je zrejmý v oblasti dizajnu, výbavy aj modularity.

 

DAF XF

Kľúčovou témou v máji bol test ťahača DAF XF 480 FT Space Cab. Vodičovi spríjemňujú život praktické inovácie, hlavným prínosom nových truckov DAF je však úplne prepracovaná pohonná sústava. Nová generácia motorov poskytuje maximálny krútiaci moment už pri mimoriadne nízkych otáčkach 900 min-1 bez akéhokoľvek vplyvu na výkon. Automatizovaná prevodovka TraXon je ďalšou novinkou. Vývojový tím DAF Trucks dosiahol úsporu paliva 7 %.

 
Ford Transit

Európsky Ford predstavil na jeseň Transit s nosnosťou 2 tony, ktorý má až o 7 % nižšiu spotrebu paliva a vyspelé funkcie pripojenia, čím vylepší firmám produktivitu. Do palety pohonných jednotiek mu pribudol 2,0-litrový vznetový motor EcoBlue s výkonom 185 koní (krútiaci moment 415 Nm) a nová v ponuke je 10-stupňová automatická prevodovka pre modely s pohonom zadných kolies. Nový Transit sa začne predávať od polovice roka 2019.

 

Ford Trucks F-MAX

Titul International Truck of the Year 2019 získal Ford Trucks F-MAX. Novinku charakterizuje priestranná kabína s vnútornou výškou 2,16 m, vysoký komfort pre vodiča a bohatá štandardná výbava; 12,7-litrový šesťvalec FordEcotorq s výkonom 500 k poskytuje maximálny krútiaci moment 2500 Nm, predovka je automatizovaná 12-stupňová ZF Traxon. Ford Trucks F-MAX môže byť úspešným novým hráčom vo vysoko konkurenčnom sektore diaľkovej dopravy.