Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 3 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 1 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 4 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 2 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 5 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 6 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 7 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 8 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 9 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 10 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 11 Thumb bmw vicion m next autozurnal.com 12 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 2 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 3 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 1 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 4 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 5 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 6 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 7 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 8 Thumb bmw vicion m next autor  autozurnal.com 9

Toto je budúcnosť športových áut: BMW Vision M NEXT

To, že budúcnosť v podobe elektrifikácie a autonómných áut nevylučuje číru radosť z jazdy a zábavu, predstavuje BMW v podobe konceptu Vision M NEXT. Zúčastnili sme sa premiéry na podujatí #NEXTGen a poznáme budúcnosť, ktorou sa bude BMW uberať. A stelesňuje ju aj BMW Vision M NEXT.


V budúcnosti ako vodiči dostaneme na výber. Buď sa zvezieme, ale budeme šoférovať sami. Emócia v podobe samotného šoférovania je pre mnoho vodičov príliš silnou na to, aby autá jednoducho zanevreli na možnosť nechať sa viesť vodičom. Aj v plnom autonómnom nasadení bude stále existovať volant a mnoho skvelých elektrifikovaných áut, ktoré budete chcieť šoférovať. Predkrmom budúcnosti je koncept BMW Vision M NEXT. Mníchovská značka ho predstavila dnes na exkluzívnom podujatí #NEXTGen v priestoroch BMW Welt v domovskom Mníchove. Okrem toho tu predstavili technologické novinky v oblastiach ako dizajn, eletrifikácia, autonómne vozidlá alebo služby.

BMW Vision M NEXT ako budúcnosť športových áut

„BMW Vision M NEXT je progresívne hybridné športové vozidlo, ktoré veľmi jasne spája vzhľad a interakciu,” vraví Domagoj Dukec, Vice President BMW Design. Už z od pohľadu Vision M NEXT dáva najavo svoj potenciál, dynamiku a schopnosť vtiahnuť do deja. Vzhľadovo mi veľmi pripomína retro superšport BMW M1, a to najmä riešením zadnej časti. Naživo je to markantné... Okrem toho tu nájdete rysy ikony BMW Turbo a BMW i8. 

To, že autonómne auto (a zároveň auto pre vodiča) nebude určite nudné dokazujú aj technické parametre konceptu. Hybridný pohon Power PHEV ponúka voľbu medzi elektrickým pohonom všetkých kolies a čistým pohonom zadných kolies, ktoré poháňa elektromotor alebo prepĺňaný benzínový štvorvalec. Systémový výkon 441 kW (600 k) stačí na maximálku 300 km/h a zrýchlenie 0-100 km/h za 3 sekundy!  

Minimalistický interiér s maximálnym vtiahnutím do deja

Okrem špičkových technológii ako napr. laserové svetlá vpredu aj vzadu zaujme interiér. Doň sa dostanete prostredníctvom technológie rozpoznávania tváre. Interiér je minimalistický, v maximálne miere však zameraný na vodiča. Nenájdete tu žiadne sedadlá, ale integrované miesta na sedenie čalúnené pamäťovou penou. Rovnako zaujímavý je aj volant, ovládacie prvky a zobrazovanie informácii o jazde.

Na to slúži plocha BOOST Pod, ktorá vytvára rozhranie medzi vodičom a vozidlom. Spája všetky ovládacie a informačné možnosti do troch vizuálne rozdelených vrstiev v zornom poli vodiča. Prvú úroveň tvorí horizontálne umiestnený volant s dvoma malými displejmi. Nasleduje zaoblený sklenený displej v zornom poli vodiča, ktorý vytvára prehľadnú plochu okolo volantu podobnú priezoru. Treťou úrovňou je potom celoplošný head-up displej s rozšírenou realitou, ktorý sa premieta na celé čelné okno. Všetko sa tak odohráva v zornom poli vodiča. Jazdné režimy sa menia na volante, zatiaľ čo informácie ako otáčky, rýchlosť, toky energie, vodičov tep a dostupnosť režimu BOOST+ sa zobrazujú na zaoblenej prístrojovej doske. Režim BOOST+ sa spúšťa tlačidlom a dodáva extra výkon. 

Vzhľadovo ma Vision M NEXT zaujal. Už z predchádzajúcich skúsenosti vieme, že koncepty BMW sú veľmi blízko reálnej a sériovej podobe. Spomeňte si napríkad na príchod BMW i8. Chuť si spravte z oficiálnych fotiek BMW a z reálnych fotiek z podujatia BMW #NEXTGen.