Thumb 1 Thumb h1 Thumb h2 Thumb h3 Thumb h4 Thumb h5 Thumb h6 Thumb h7 Thumb h8 Thumb h9 Thumb h10 Thumb h11 Thumb h12 Thumb h13 Thumb f2 Thumb f3 Thumb f1 Thumb f4 Thumb f5 Thumb f6 Thumb f7 Thumb t1 Thumb t2 Thumb t3 Thumb t4 Thumb c1 Thumb action014 Thumb action020 Thumb action027 Thumb action028 Thumb studio005 Thumb action029 Thumb studio007 Thumb team citroenracing

Továrenské tímy predstavili špeciály WRC pre sezónu 2019

Nový ročník majstrovstiev sveta sľubuje napínavé súboje. Ambíciu siahnuť na titul majú minimálne tri továrenské tímy.

Už iba necelé dva týždne zostávajú do štartu Rallye Automobile de Monte Carlo, prvého podujatia tohtoročnej sezóny majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. Citroën, M-Sport Ford, Hyundai i Toyota aktuálne odhalili nové, alebo staronové bojové farby. Návštevníci tradičnej výstavy Autosport International v britskom Birminghame si všetky štyri továrenské špeciály WRC môžu pozrieť pekne bok po boku.

Hoci ani jeden tím nepostavil zbrusu nové auto, odhadnúť, kto bude najrýchlejší, je ťažké. Zvlášť po veľkej rošáde jazdcov. Témou číslo jeden je návrat Sebastiena Loeba. V Citroëne, s ktorým kedysi získal deväť titulov majstra sveta, preň nezostalo miesto. Po Loebovi preto siahol Hyundai. Ambicióznym Kórejčanom vlani tesne unikli obe celkové prvenstvá, na čo doplatil riaditeľ tímu Michel Nandan.

Hlavnou úlohou Sebastiena Loeba tentoraz nie je vyhrávať, ale pomáhať tímovej jednotke, Belgičanovi Thierrymu Neuvillovi. Loeb má absolvovať šesť zo štrnástich tohtoročných podujatí, vrátane úvodného Monte Carla, a zároveň prispieť svojimi skúsenosťami k ďalšiemu vývoju špeciálu i20 WRC.

"Naše ciele sa v porovnaní s minulými sezónami nemenia - chceme bojovať o majstrovský titul medzi značkami, aj jazdcami. Je to dôležité pre Hyundai a pre našu športovú divíziu "N". Majstrovstvá sveta sú však veľmi vyrovnané a všetci si kladú najvyššie méty. Musíme sa sústrediť na to, aby sme vždy predvádzali maximálne nasadenie," povedal Andrea Adamo, nový šéf stajne Hyundai Motorsport.

Kompletnú sezónu za Hyundai odjazdia Belgičan Thierry Neuville a Nór Andreas Mikkelsen. Španiel Dani Sordo tohto roku absolvuje osem a spomínaný Sebastien Loeb šesť podujatí majstrovstiev sveta.

Trochu smutnejší pohľad je na víťazné auto z minulého roka. M-Sport Ford vlani oslavoval druhý titul v rade medzi jazdcami, a to zásluhou Sebastiena Ogiera. Lenže Ogier po sezóne odišiel do Citroënu a s ním odišiel aj hlavný sponzor Red Bull.

Na modrý ovál čaká takzvaná udržiavacia sezóna - bez veľkého reklamného partnera a bez veľkého jazdeckého mena. Charizmatický šéf M-Sportu Malcolm Wilson sa v najbližších mesiacoch plánuje venovať rozvoju firmy. Súťažný tím preto povedie Richard Millener, ktorý doteraz v M-Sporte manažoval klientský program.

"Rok 2019 bude pre M-Sport významný, a to sa odrazilo aj na novom dizajne našich áut," hovorí Malcolm Wilson. Naráža pritom na vizualizáciu nového testovacieho okruhu, ktorá sa objavila na dverách Fiesty RS WRC. Trať bude slúžiť nielen pre vývoj športových, ale aj bežných sériových automobilov, rôznych komponentov, asistenčných systémov,... "Na spadnutie je celý rad projektov - okrem iného dokončiť nové zázemie - a je fantastické, vidieť náš testovací okruh na Fiestach. Na oba projekty som nesmierne hrdý a oba sú prezentované v novom dizajne našich áut," dodal Malcolm Wilson.

Z pohľadu jazdcov to môže byť zaujímavá sezóna, pretože na nich nebude vyvíjaný extrémny tlak. Hlavné jazdecké duo tvorí Brit Elfyn Evans a Fín Teemu Suninen. Okrem nich sa epizódne za volantom Fiesty WRC objaví Švéd Pontus Tidemand a Brit Gus Greensmith.

Práve Greensmith bude zároveň hlavným ťahúňom tímu M-Sport v novom seriáli WRC2 Pro, kde sa objavia dva Fordy Fiesta R5. Druhý bude šoférovať Poliak Lukasz Pieniazek. Fordy narazia na konkurenciu továrenského Citroënu C3 R5 (jazdec Yoann Bonato) a Škody Fabia R5 (Jan Kopecký, Kalle Rovanperä).

Toyota sa do majstrovstiev sveta vrátila v roku 2017 a vlani už oslavovala majstrovský titul medzi konštruktérmi. Veľa nechýbalo a na najvyššiu métu mohol dosiahnuť aj Ott Tänäk. Estónsky jazdec zostáva súčasťou tímu Toyota Gazoo Racing aj v tohtoročnej sezóne. V druhom Yarise WRC bude štartovať Fín Jarri-Mati Latvala a tretí osedlá azda najväčší smoliar minulého ročníka Brit Kris Meeke.

"Pozerám sa dopredu a vidím, že máme veľmi dobré auto, v tíme je pohodová atmosféra a ja sa už neviem dočkať prvej ostrej rýchlostnej skúšky. Verím, že v nabitej konkurencii skvelých jazdcov sa dokážem presadiť a že tohto roku naplno ukážem svoju rýchlosť," povedal Kris Meeke, ktorý sa vlani trápil za volantom Citroënu C3 WRC. Predviedol niekoľko sľubných časov i havárií a Francúzi mu povestné au revoir povedali ešte pred koncom sezóny.

"Je skvelé, vrátiť sa po roku na výstavu Autosport International ako úradujúci majstri sveta," hovorí šéf tímu a štvornásobný šampión Tommi Mäkinen. "Viem, že britskí fanúšikovia sú nadšení z angažovania Krisa Meeka do nášho tímu. Tvrdo pracujeme na ďalšom vylepšení Yarisa WRC. Chceme obhájiť titul medzi konštruktérmi a pridať celkové prvenstvo v hodnotení jazdcov. Nebude to ľahké, pretože budeme čeliť ešte silnejšej konkurencii, ale všetci sme presvedčení, že to bude dobrá sezóna," dodal Tommi Mäkinen.

Nielen Kris Meeke, aj samotný Citroën by na minulý rok asi najradšej zabudol. Jediným svetlým momentom bolo víťazstvo Sebastiena Loeba v Španielsku. Inak sa francúzska stajňa skôr trápila a na verejnosť presakovali informácie o slabej kondícii Citroënu C3 WRC. Lenže toto všetko je minulosť. 

Citroën vymenil jazdeckú zostavu. Z Toyoty prišiel talentovaný Fín Esapeka Lappi a od Forda prichádza šesťnásobný svetový šampión Sebastien Ogier. "Musíme vyhrať, to je dôvod, prečo tu vôbec sme," netají sa ambiciózny šéf tímu Pierre Budar. "S týmto cieľom vstupujeme do sezóny a s jazdeckou zostavou, ktorú máme, je tento cieľ na mieste. Rok 2018 bol o prestavbe tímu. Prišli noví technici, prišli noví jazdci a ja dúfam, že to stačí, aby sme opäť víťazili. Na aute sme upravovali predovšetkým podvozok, tlmiče a geometriu, ale vývoj je nikdy sa nekončiaca práca," povedal Pierre Budar. 

"Prvý dojem bol dobrý. Každý kilometer, ktorý som v C3 WRC zatiaľ absolvoval, bol dôležitý. Neustále som spoznával nové veci a snažil sa analyzovať, čo je na aute zlé a čo by som chcel vylepšiť. S Essapekom sme poukázali na oblasti, ktorým je potrebné venovať sa. Pre tím bolo zaujímavé porovnanie C3 s Toyotou a Fordom. Najdôležitejšie je, aby sme mali auto, ktoré má na to, bojovať o titul. Dúfame, že ho mať budeme. Potom nezostáva iné, iba veriť v dobrý štart sezóny a v ďalšie zlepšovanie sa," povedal novinárom Sebastien Ogier.

Ako zaznelo vyššie, Citroën tohto roku nasadí jeden špeciál C3 R5 do seriálu WRC 2 Pro. Pilotovať ho bude Francúz Yoann Bonato.

Čaká nás 14-dielny seriál majstrovstiev sveta v rely. Začíname už koncom tohto mesiaca na legendárnej Rallye Automobile de Monte Carlo. Majstrov sveta spoznáme najneskôr v polovici novembra v Austrálii.  

Nad slovenskou účasťou visí otáznik. Najväčšie nádeje vkladáme do úradujúceho majstra Slovenska Martina Kočiho, ktorý by sa po prestávke mohol vrátiť do juniorského šampionátu. Nič však nie je oficiálne.

Kalendár MS v rely 2019:

24. - 27. január Rallye Automobile de Monte Carlo
14. - 17. február Rally Sweden
7. - 10. marec Rally Guanaujato México
28. - 31. marec Rallye Tour de Corse
25. - 28. apríl YPF Rally Argentina
9. - 12. máj Rally Chile
30. máj - 2. jún Rally de Portugal
13. - 16. jún Rally Italia Sardegna
1. - 4. august Neste Rally Finland
22. - 25. august ADAC Rallye Deutschland
12. - 15. september Rally Turkey
3. - 6. október Wales Rally GB
24. - 27. október Rally RACC Catalunya Rally de Espana
14. - 17. november Rally Australia