Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb bcl5321t processed 640x420 Thumb bbl5388 650x431 Thumb 7913 large bcl5321t Thumb 7912 large bcl5321 Thumb 7911 large bbl5534 Thumb 7910 large bbl5388 Thumb 7909 large bbl5230

Továrenský tuning: BMW Performance/Mini John Works

Keď nemáte dostatok financií na vyladenie BMW podľa vlastných predstáv pred kúpou, napríklad na verziu M, po našetrení nemusíte chodiť k profesionálnym tunerom. Program BMW Peformance ponúka alternatívu, s ktorou nestratíte záruku a získate istotu, že zvolené úpravy budú fungovať.

Za touto popredajnou aktivitou BMW nie je nič iné iba biznis. Snaha získať peniaze, ktoré by ste za iných okolností minuli inde. Dodatočne si môžete upraviť všetky aktuálne modely. K dispozícii sú sady na zvýšenie výkonu špeciálne vyladeným nasávacím potrubím, väčším medzichladičom stlačeného vzduchu, upraveným softwarom a modifikovaným tlmičom výfuku, ktorý je o 5 kg ľahší než originál a vydáva nádherny sýty zvuk.

Podvozková sada zahŕňa ultraľahké disky kolies, výkonnejšie brzdové systémy, tuhšie pružiny, tlmiče a stabilizátory. Aerodynamiku si môžete vylepšiť karbónovými spojlermi, difúzormi a krytmi spätných zrkadiel. Interiéru zase dodá dynamiku športový volant s množstvom funkcií a údajov ovládanými končekmi prstov, obklady z karbónu, korýtkové sedačky a o 25% kratšia kulisa radenia. Všetko prvky vypracované s precíznosťou továrenského špeciálu a primerane tomu drahé. V minulosti som testoval takto upravené BMW 325i a mal som z neho veľký degustačný zážitok. Na predvádzacích jazdách na okruhu Wachauring som sa však za volant pristavených BMW dostal len sporadicky (väčšinu času v nich jazdili kolegovia z iných krajín), preto som sa zameral na modely Mini John Works a skúšal, ktorá verzia karosérie mi sadne najviac. S pribúdajúcimi kilometrami dôvera v seba aj v auto stúpala. Tretí prevodový stupeň v esíčkovej pasáži vystriedal štvrtý, isté nájazdy do zákrut striedali ľahké powerslidy a prejazdy vracákov na ručnú brzdu boli stále plynulejšie. Zábava gradovala až z trojice cabrio, hatchback a Clubman zvíťazil u mňa posledný. Je rovnako hravý ako jeho kratší bratia, ale vďaka dlhšiemu rázvorou o niečo vyváženejší a v hraničných situáciách lepšie čitateľný.

BBL5388-650x431.jpg
Mini John Works je stelesnením zábavy.

Jazda v John Works po okruhu ma chytila natoľko, že som si musel jedného po príchode domov ešte na pár dní požičať. Pod kapotou najvýkonnejšej verzie Mini pracuje 1,6 l prepĺňaný štvorvalec výkonu 155 kW/211 k s krútiacim momentom 280 Nm, ktorý zvládne šprint na stovku za 6,5 s a maximálku vytiahne na 238 km/h. Parametre modernizovaného modelu sa teda nezmenili, ale prejav áno. V rámci prechodu na emisnú normu Euro5 motor stratil zo svojho farbistého zvuku, ale zato dostal výraznejšie naladený výfuk. Jeho zvuk je hlasný, ostrý až drzý, presne taký ako od športového auta očakávate. Charakteristický a výrazný v každom jazdnom režime. Husacia koža vám naskočí už po naštartovaní, keď ešte studený rachotí ako továrenský rely špeciál. Po výjazde z domu ako prvé zvolíte režim Sport a začnete sťahovať okno, aby ste čo najintenzívnejšie počuli praskanie a streľbu z výfuku pri každom preradení. A to nehovorím o tom, že radiť budete asi dvakrát častejšie než inokedy, len aby ste počuli ten rachot spoza chrbta. Po zvukovej stránke je teda vynovený John Works ešte lepší.

Čo sa nezmenilo je schopnosť prenosu výkonu na cestu. Aby ste mu mohli udrieť podlahu, musí mať pod kolesami rovný a hlavne úplne suchý povrch. Aj vtedy síce pôsobí dosť nervózne a treba preto pevne držať volant, za ktorý predná náprava neustále popoťahuje, ale takáto bojovnosť je pre malý ostrý hatchback prirodzená a fajnšmekri ju majú radi. Na vode sa však každé pridanie plynu mení na boj o udržanie auta na ceste. Predná náprava by potrebovala lepšiu geometriu a klasický mechanický samosvorný diferenciál. Jeho elektronická náhrada totiž nestačí a preto častejšie budete úspešný pri korigovaní pretáčavého šmyku ubratím plynu než stlačením akcelerátora. Pripomenutie si malého drzého dravca bolo príjemným a zábavným spestrením pravidelnej testovacej rutiny. Hoci priveľmi drahým, aby som bol ochotný kúpiť si ho.