Peugeot 2018 11 1140x190
Thumb 19t Thumb 20t Thumb 22t Thumb 21t Thumb 23t Thumb 24t

Toyota Aygo 1,0 V VT-i: Stačí kvapka benzínu...

Aygo do bodky plní poslanie miniauta, pretože má výrazný dizajn, je obratné a až prekvapivo úsporné. Po modernizácii sa zlepšil najmä komfort pruženia a odhlučnenie kabíny.

Keď sa už zdalo, že najmenšia v Európe predávaná Toyota nemôže vyzerať extravagantnejšie, dizajnéri opäť „zabrali“ a v rámci faceliftu prepracovali prednú časť. Motív písmena X má teraz výraznejší trojrozmerný efekt. Toyotu Aygo vďaka tomu na ceste rozhodne neprehliadnete. Zvlášť, ak si vyberiete niektorý zo žiarivých lakov karosérie.

Dizajnéri si presadili štíhle predné svetlomety, do akých sa klasická parabola nezmestí. Preto obsahujú drahšiu projektorovú techniku. Svetelný výkon sa tým príliš nezlepšil, ale treba uznať, vyzerá to dobre. Žiarovkám H7 po novom sekundujú diódy pre denné svietenie. Za svetelný senzor si zábudlivci musia priplatiť 800 eur (dodáva sa v balíku výbavy spolu s automatickou klimatizáciou, funkciou autonómneho núdzového brzdenia a upozornením na neúmyselné opustenie jazdného pruhu). V opačnom prípade po naštartovaní svietia LEDky a stretávacie svetlá treba po zotmení alebo v daždi zapnúť manuálne.

Druhá generácia Ayga pôsobí vo vnútri podstatne dospelejším dojmom než prvá.Príjemne nás prekvapila precízna kulisa radenia päťstupňovej manuálnej prevodovky. Predné sedadlá sa zriekli bočného vedenia v prospech jednoduchšieho nastupovania a vystupovania.

Hoci Aygo vďaka roztomilým tvarom pôsobí ako detská hračka, po stránke vypracovania je to dospelé a „hutné“ auto. Volant má menší sklon a príjemne hrubý veniec, takže lepšie padne do ruky. Nastavovať ho môžete iba výškovo, pričom spolu so stĺpikom riadenia sa dvíha aj prístrojový panel. Kto do miniauta presadne to skútra, ten nebude zmätený. Prístrojový panel totiž pôsobí, akoby ho Toyota prevzala z motocykla. Obsahuje všetko podstatné, vrátane kompletného palubného počítača a netradičného digitálneho otáčkomera. Ak si Toyotu Aygo pôjdete vyskúšať k dílerovi, uistite sa, či vašu pravú nohu počas šoférovania nebude obmedzovať kľúč trčiaci zo spínacej skrinky. Riešením môže byť príplatkové bezkľúčové štartovanie s tlačidlom umiestneným na stredovej konzole.

Priestorové pomery nijak nevybočujú z davu miniáut. Najviac miesta a pohodlia majú podľa očakávania pasažieri na predných sedadlách. Zadná časť kabíny je vyhradená najmä deťom, ale pri poskakovaní v meste na krátkych vzdialenostiach tam chvíľu obsedí aj dospelý. Batožinový priestor je široký, krátky a najmä vysoký. Pripomína štrbinu s objemom 168 litrov, v ktorej vám nákup rozhodne nebude „lietať“.

Jazda v Aygu je veľmi zábavná. Podvozok si vie až prekvapivo dobre poradiť so slovenskými cestami. Pomáhajú mu 15-palcové kolesá, obuté do vyšších pneumatík rozmeru 165/60. Solídne je aj odhlučnenie kabíny, najmä od valivého hluku kolies a práce podvozka. Najviac vo vnútri počuť motor, ktorý je ozajstnou ozdobou najmenšej Toyoty.Atmosférický benzínový trojvalec 1,0 VVT-i (53 kW/72 k) má po modernizácii upravený systém viacbodového vstrekovania, vyšší stupeň kompresie 11,5, iný blok, znížené straty spôsobené trením,... Malý motor dokáže pracovať v takzvanom Atkinsonovom cykle. Nasávacie ventily necháva otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Tým pádom sa časť nasatej zmesi vracia do sacieho potrubia a motor vo fáze nasávania akoby mal menší objem než naozaj. Technika, ktorú Japonci používajú hlavne v hybridných modeloch, funguje aj v jednoduchom trojvalci.

Japonci si svoj litrový trojvalec vylepšujú už niekoľko rokov. Jeho pýchou je predovšetkým nízka spotreba.

 

Výsledkom je fantastická spotreba, ktorá ani pri diaľničnom tempe 130 – 140 km/h cestou z Bratislavy do Zvolena a späť neprekročila šesťlitrovú hanicu. Diaľničné tempo 130 km/h znamená 3800 otáčok za minútu. V meste si Aygo vystačí s piatimi litrami benzínu na sto kilometrov a na okresných cestách sa dá bez problémov jazdiť za štyri a pol. A keď sa šofér posnaží, môže apetít na okreske stlačiť až na 3,9 l/100 km. Nám sa to podarilo.

Litrový trojvalec spriahnutý s päťstupňovou manuálnou prevodovkou je dostatočne energický do rýchlosti 100 až 110 km/h. Potom mu sily celkom rýchlo ubúdajú, ale málo kto plánuje s Aygom pravidelne absolvovať dlhé trasy.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Toyota Aygo po funkčnej stránke zvláda všetko, čo od miniauta očakávam. Dráma môže nastať pri pohľade do cenníka, kde sa Aygo nebezpečne blíži väčšiemu a dospelejšiemu Yarisu. To však je údel všetkých miniáut na našom trhu.

 

Technické parametre
motor  1,0 VVT-i
zdvihový objem [cm3]  998
výkon [kW/k]  53/72
pri otáčkach [1/min] 6000
krútiaci moment [Nm] 93
pri otáčkach [1/min]  4400
maximálna rýchlosť [km/h]  160
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 13,8
nam. spotreba [l/100 km]  3,9-5,8
registračný poplatok [€]  33
batožinový priestor [l]  168
cena modelu od [€]  8 290