Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com  4 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com  3 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com  2 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com  1 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com  4 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 3 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 2 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 1 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 6 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 4 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 5 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 8 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 7 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 10 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 11 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 9 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 13 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 12 Thumb toyota camry najpredavanejsi sedan historia autozurnal.ta3.com 14 Thumb 06 camry Thumb 03 camry

Toyota Camry: Najpredávanejší sedan a jeho história

Toyota Camry je najpredávanejší sedan na svete. Po štrnástich rokoch sa etalón spoľahlivosti a veľmi obľúbený sedan v Severnej Amerike a Austrálii vracia konečne aj do Európy, kde nahradí Avensis. Camry 8. generácie je tu, my sa však poďme pozrieť na históriu Toyoty Camry ako takej. Tá začala rokom 1982...

Najpredávanejší sedan a jeho história

1. generácia (1982–1986)

Prvá generácia Toyoty camry bola dieťaťom palivovej krízy 70. rokov. Hneď od začiatku zaznamenala veľký úspech, predalo sa viac ako 250 000 kusov. Hlavným zámerom japonských inžinierov bolo vytvoriť lacné, ale pritom kvalitné a zároveň úsporné auto. Pre zníženie hmotnosti vozidla bolo najlepším riešením využitie predného pohonu s priečne uloženým motorom. Pri návrhoch karosérie boli použité najnovšie technologické postupy - konštrukcia karosérie vyvinutá v aerodynamickom tuneli dosiahla v tých časoch rekordný aerodynamický koeficient Cx 0,36. Pod kapotu sa dostali benzínové motory 1.8 s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, 2.0  so štvorstupňovou automatickou prevodovkou a turbodiesel s objemom 1.8 a 2.0.

2. generácia (1986–1991)

Technici Toyoty neprestali pracovať na zdokonaľovaní tvaru vozidla a znížili aerodynamický koeficient  Cx na hodnotu  0,34. V ponuke sa objavila aj karoséria typu kombi. Do vozidiel začali montovať moderné a odolné benzínové motory 2.0 a 2.5 V6 so vstrekovaním paliva. Variant s dieselovým motorom 2.0 sa dostal aj do Poľska, pričom v štandarde mal také novinky ako napríklad posilňovač riadenia. 

3. generácia (1991–1997)

Táto generácia definitívne rozhodla o úspechu Toyoty Camry a zapísala sa do úspešnej histórie. Japonská automobilka prvýkrát ponúkla Camry ako globálny model. Tvar karosérie pripomínal LS400, vlajkovú loď Lexusu. Koeficient odporu vzduchu Cx sa znížil na 0,31. Vozidlo bolo jednoznačne väčšie ako predchodca, s priestranným interiérom a batožinovým priestorom s objemom 517 litrov. Zákazníci mali na výber benzínové motory V6 v dvoch variantoch - 2.2 (132 koní) a 3.0 (188 koní). Dieselový motor z ponuky vypadol. Vozidlo bolo vyrobené vo verziách sedan alebo kombi - s dvomi charakteristickými stieračmi na zadnom okne.

4. generácia (1997–2001)

V novej generácii Camry boli zachované vonkajšie rozmery. Interiér bol priestrannejší, dizajn a použité materiály modernejšie. Zmenil sa štýl palubnej dosky a pribudla nová výbava. Už v štandarde bol model Camry vybavený automatickou klimatizáciou, elektronicky ovládanými oknami a zrkadlami a systémom ABS. Zvýšil sa tiež výkon oboch motorov. 2,2-litrový motor ponúkal výkon 135 koní a motor V6 s objemom 3 litre výkon 194 koní. Karosárska verzia bola rozšírená o kupé a na ňom založený kabriolet.

5. generácia (2001–2006)

Pri novej generácii stavila Toyota Camry iba na jednu  verziu karosérie, ktorú si vodiči vybrali ako najobľúbenejšiu – bol to sedan. Camry piatej generácie bolo od základu navrhnuté ako celkom nové vozidlo. Predná časť karosérie bola pomerne krátka, čo umožnilo veľkoryso zväčšiť priestor kabíny. Vozidlo dostalo výkonnejšie motory:  2.4 (156 koní) a 3.0 V6 (188 koní). Toyota Camry piatej generácie nebola v ponuke autosalónov v Európe. Špeciálne pre starý kontinent Japonci vytvorili model Avensis.

6. generácia (2006–2011)

Táto generácia bola ako prvá v histórii modelu vybavená hybridným pohonom. Pod kapotou pracoval hybridný systém HSD druhej generácie s benzínovým motorom a elektromotorom s celkovým výkonom 190 koní. Toyotu Camry mohol poháňať motor V6 s objemom 3,5 l alebo štvorvalcová jednotka 2,4 l, ktorú pri facelifte v roku 2009 nahradil 2,5-litrový motor. Zákazníci si mohli vybrať medzi pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies. Aj táto generácia bola dostupná výlučne ako sedan. 

7. generácia (2011–2017)

Camry siedmej generácie vďaka tuhšej karosérii a prepracovanému zaveseniu predných i zadných kolies rýchlejšie reaguje na vodičove pohyby volantom, zlepšila sa jej smerová stabilita a celkový komfort. Elektrohydraulický posilňovač je štandardom v každom variante pohonu. Boli použité motory známe z predchádzaj generácie, ale ich výkon sa zvýšil. Jednotka 2,5 l dosiahla výkon 178 koní, vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 l disponoval výkonom 268 koní a hybridný pohon 204 koní. Všetky pohony spolupracovali s automatickou prevodovkou.

8. generácia (od 2017)

Najnovšia verzia Toyoty Camry je opäť globálnym modelom. Auto bolo od základu postavené odznova na modulárnej platforme TNGA (Toyota New Global Architecture). Má výnimočne tuhú štruktúru karosérie sľubujúcu skvelé jazdné vlastnosti. Tie súvisia s ľahšou karosériou, nižším ťažiskom a konštrukciou podvozku. Nový hybridný pohon ponúka výkon 218 koní a umožňuje zrýchlenie na 100 km/h za 8,3 s. V modeloch mimo Európy pod kapotou montujú aj benzínový motor 3.5 V6 s výkonom 305 koní so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.