Hyundai rodina i30 1140x190
Thumb 3t Thumb 1t Thumb 2t Thumb 3t Thumb 4t Thumb 5t Thumb 7t Thumb 6t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 11t Thumb 12t Thumb 13t Thumb 14t

Toyota Century už polstoročie vyzerá rovnako a stále je moderná

Ušľachtilá limuzína neprejavuje svoju nadradenosť a striktne sa drží klasických tvarov.

Toyota Century je v našich končinách neznámym modelom, ale očami Japoncov ide o kultový automobil. Vlajkovú loď Toyoty ponúkajú iba vybraní díleri, charakteristická je pre ňu čierna farba a mimoriadny dôraz na zachovanie klasického dizajnu.

Limuzína debutovala v roku 1967 a čoskoro príde na trh iba tretia generácia. Za polstoročie sa dizajn zmenil len minimálne, pretože je údajne dokonalý. Century navonok nemá vzbudzovať dojem veľkého prepychu a nadradenosti. Vozidlo podľa japonskej etikety stelesňuje "konzervatívny úspech".

Na maske chladiča by ste márne hľadali logo značky Toyota. Century má špecifický znak vychádzajúci z japonskej mytológie. Názov Century - v preklade storočie - bol zvolený ako pocta zakladateľovi spoločnosti Toyota Industries, Sakičimu Toyodovi. Predaj auta odštartoval 14. februára 1967, teda v deň jeho nedožitých stých narodenín. Toyota Century stojí v hierarchii japonskej značky vyššie ako Lexus LS.

Hoci základné línie auta zostávajú už päťdesiat rokov takmer rovnaké, technika sa priebežne mení, aby vždy obsahovala to najlepšie. Napríklad automatickú klimatizáciu mala Toyota Century už v roku 1971. O štyri roky neskôr z ponuky vypadla manuálna prevodovka, neskôr pribudlo vzduchové pruženie, masážne sedadlá a v neposlednom rade benzínový dvanásťvalec s objemom 5,0 litra a výkonom 206 kW (280 k).

Koncom októbra na autosalóne v Tokiu sa svetu predstaví tretia generácia Toyoty Century. Japonci aktuálne zverejnili prvé fotografie, ktoré naznačujú, že dizajn opäť zaznamenal iba evolučné zmeny. Limuzínu charakterizuje dĺžka 5335 milimetrov, šírka 1930 mm, výška 1505 mm a rázvor sa medzigeneračne natiahol na úroveň 3090 mm.

Práve vďaka dlhšiemu rázvoru je auto vnútri priestrannejšie. Za príplatok môžu mať obaja zadní pasažieri vlastné sedadlá so širokým rozsahom nastavovania. Nechýba ani opierka na nohy či pracovný stolík. Na ovládanie väčšiny komfortných funkcií slúži dotykový displej trčiaci zo stredového tunela.

Toyota avizuje ešte pohodlnejšiu jazdu, pretože auto má prepracovaný podvozok, na mieru vyvinuté pneumatiky a systém aktívneho potláčania hluku. Na palube nájdeme všetky najnovšie technológie značky Toyota, vrátane plne diódových adaptívnych svetlometov.

V duchu modernej doby sa spod dlhej prednej kapoty porúčal benzínový dvanásťvalec. Nahrádza ho osemvalcový agregát, spolupracujúci s elektromotorom. Viac o hybridnom pohone sa však dozvieme až koncom októbra v Tokiu. 

Oficiálne existujú iba tri generácie Toyoty Century. Auto sa rokmi menilo:

1967 - 1978 (prvá generácia)

1978 - 1982

1982 - 1987

1987 - 1997

1997 - 2017 (druhá generácia)

2017 - (tretia generácia)