Thumb 3t Thumb 1t Thumb 2t Thumb 4t Thumb 5t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 11t Thumb 12t Thumb 13t

Toyota GR Super Sport mieri do výroby, ponúkne takmer 1000 koní

Bežní smrteľníci budú môcť vlastniť techniku podobnú vytrvalostným špeciálom. Podmienkou je dostatočne veľký rozpočet.

Motoristický svet momentálne žije 86. ročníkom vytrvalostných pretekov 24 hodín Le Mans. Dominujú na nich nízke prototypy s hybridným pohonom, aké na bežných cestách nestretnete.

Ešte v 90. rokoch minulého storočia to bolo inak. Ak výrobca chcel nasadiť do vytrvalostných pretekov auto, musel z neho odvodiť sériový - takzvaný homologačný - špeciál. Toto pravidlo priviedlo na svet skvosty ako Porsche 911 GT1 Straßenversion, Mercedes-Benz CLK GTR alebo Toyota GT-One Road Car.

Dnes už pravidlo o homologačných špeciáloch neplatí. Práve japonská automobilka sa však rozhodla, že bežným smrteľníkom opäť umožní vlastniť auto, ktoré je veľmi podobné okruhovému vytrvalostnému prototypu.

Toyota vo fan zóne na okruhu La Sarthe vystavila koncept GR Super Sport, ktorý debutoval začiatkom tohto roka v Tokiu. Automobilka zároveň potvrdila, že pracuje na sériovej verzii. "Zákazníci onedlho budú mať šancu, dostať sa za volant tohto stroja a zažiť jeho neuveriteľnú silu a výkon," povedal šéf Toyota Gazoo Racing, Šigeki Tomojama.

"Konkurencia vo vytrvalostných pretekoch patrí medzi najväčšie a pretekanie v Le Mans nám umožňuje vylepšovať našu hybridnú technológiu," dodal Šigeki Tomojama.

Technika v útrobách Toyoty GR Super Sport vychádza z ostrého špeciálu Toyota TS050 Hybrid LMP1. Základom je dvomi turbami prepĺňaný benzínový šesťvalec s objemom 2,4 litra, ktorý roztáča výhradne zadné kolesá. Sekundujú mu dva elektromotory - jeden vpredu, druhý vzadu. Súčasťou technickej výbavy vozidla sú aj lítiovo-iónové akumulátory. Kombinovaný výkon systému dosahuje 735 kW (986 k).

Automobil využíva karbónový monokok a na rozdiel od pretekárskeho špeciálu, má dvojmiestnu kabínu.  

Hrdinovia z minulosti

Porsche 911 GT1 Straßenversion (vzniklo 22 kusov, z toho dva vo verzii 993, zvyšok 996)

Mercedes-Benz CLK GTR (vzniklo 26 kusov, z toho 6 exemplárov v otvorenej verzii roadster)

Toyota GT-One Road Car (vznikli 2 kusy)