Conti france sk 1140x86
Thumb toyota hilux Thumb toyota hilux 2 1 Thumb toyota hilux 3 1 Thumb hilux 2015 mauroy 048 Thumb toyota hilux dupla 4x4 limited Thumb toyota hilux hilly Thumb toyota hilux hilly 2 Thumb toyota hilux invincible 50 Thumb toyota hilux rugged Thumb toyota hilux tonka Thumb toyota hilux workmate

Toyota Hilux je ušitá na mieru

Terénne autá sa nestratia v žiadnom teréne a predávajú ich na celom svete. Nie sú však vo všetkých kútoch sveta rovnaké. Líšia sa výbavou, pohonom aj karosériou.

Toyota Hilux oslávila vlani 50. narodeniny. Na päťdesiatnika sa drží skvele - stačí sa pozrieť na hladké a zrelé rysy jej ôsmej generácie. Napriek názvu, ktorý spája anglické slová „high” a „luxury”, bol to spočiatku očividne pracovný automobil. Jeho tvár zmenili až ďalšie verzie a výbavy. Zaslúžili sa o to zákazníci, ktorí cez týždeň využívali svoje vozidlá ako pracovné a cez víkend ako rodinné autá. Tak sa Hilux stal univerzálnym modelom schopným prepravovať materiály všetkého druhu a pritom poskytovať komfort osobného auta.

Toyota Hilux je globálny model. Od začiatku 70. rokov predávané auto koncom minulého storočia z trhu stiahli a v USA nahradili väčším modelom Tacoma. Práve toto vozidlo a ešte väčšia Tundra reprezentujú na veľkom americkom trhu pick-upy Toyoty. Keď sa vyberáme na cestu v šľapajach Hiluxu, môžeme Spojené štáty obísť a presunúť sa do Austrálie. Tam je Hilux neustále číslom jedna. Nájdete tam aj dve jedinečné verzie úžitkovej Toyoty - Workmate a Highrider.

Hilux Workmate je unikát, pretože existuje s krytou úložnou plochou alebo jednoduchou kabínou a úložnou plochou s bočnicami. V Európe by sme ho označili za veterána. V Austrálii majú pick-upy Toyoty jednoduchú alebo dvojitú kabínu, 2.4 alebo 2.8 l turbodiesel alebo 2.7 l zážihový turbomotor poháňajúci zadné alebo všetky kolesá a možno si do nich objednať automatickú alebo manuálnu prevodovku. Highrider  je o 5 mm vyšší ako štandardné auto 4x2, možno si ho objednať s kabínou ExtraCab namiesto 2-miestnej  (SingleCab) alebo 4-miestnej (DoubleCab) a s pohonom iba zadných kolies. Austrálčania majú ešte 1 pozoruhodnú verziu Hiluxu – robustný Rugged, ktorý vychádza z predajne so šnorchlom, predným rámom a mohutnými prahovými lištami.

Indonézia si svoje Hiluxy vyrába sama. Montuje do nich 2.4 l turbodiesel poháňajúci zadné alebo všetky kolesá, manuálne i automatické prevodovky a dodáva s 3 rôznymi kabínami vrátane ExtraCab, ktorú tam skromne označujú C-Cab. Základný pick-up s krátkou kabínou  môže poháňať 2.0 l benzínový alebo 2.5 l naftový motor.

V Argentíne neponúkajú predĺženú verziu ExtraCab a na výber je iba 2- a 4-miestna kabína. Takmer polovicu palety tvoria autá s pohonom zadných kolies a zážihové motory tam vôbec neponúkajú. Úplne iná situácia je v Brazílii, kde naftové motory montujú iba do pick-upov s krátkou kabínou. V domovine Pelého neexistuje verzia ExtraCab, ale dvojitá kabína, ktorú tam nazývajú Dupla. Pod kapotou pracujú iba 2.7 l benzínové motory.

Na Islande ponúkajú technické a štylistické balíky pre viaceré modely Toyoty. Objednať sa tam dajú úpravy zavesenia kolies, lifting karosérie a rozšírenie blatníkov, aby sa pod ne  vmestili obrovité 35-palcové kolesá. Vzhľad áut dopĺňajú nové disky kolies, zásterky s logom Arctic Trucks, dodatočné schodíky a ďalšie doplnky ako špeciálne kľúče na kolesá, kalibrátor tachometra a dodatočné homologizácie. Príprava Toyoty Hilux Arctic Trucks trvá v priemere 10 dní a cena modifikácie -  v závislosti od modelu - sa pohybuje okolo 11.500 €.

V Poľsku existuje jedna výnimočná verzia Toyoty Hilux. Limitovaná séria Hilly, ktorú pripravili Toyota Motor Poland a tuningová firma Carlex Design. Tento variant má iné nárazníky, masku chladiča, rozšírené blatníky aj zadný spojler. Nechýbajú kryty v strede a na okrajoch masky chladiča ani kryt palivovej nádrže. Celok dopĺňa charakteristická grafika karosérie dostupná v 2 farbách – perleťovej bielej a čiernej. Zmeny sú aj v interiéri, kde  dominuje luxusná čierna koža s červeným prešívaním na volante a dverových paneloch. Hilly má systém dvíhania podvozka firmy Pedders a rozšírené 18-palcové hliníkové disky kolies s terénnymi pneumatikami BF Goodrich All Terrain 265/60 R18 aj prídavnú rampu zo svetelných diód. Za pozornosť stojí aj mobilnou aplikáciou riadený výfukový systém generujúci zvuk V8 športového motora. 

Toyota Hilux nechýba ani na našom trhu. Najlacnejšia verzia vás vyjde na 20.830 €.