Hyundai vypredaj 2018 1140x190
Thumb 5t Thumb 1t Thumb 3t Thumb 2t Thumb 4t Thumb 6t Thumb 7t Thumb 8t Thumb 9t Thumb 10t Thumb 11t Thumb 12t Thumb 13t Thumb 14t Thumb 15t Thumb 16t Thumb 17t

Toyota kombinuje minivan s SUV a automatickú prevodovku s manuálom

Japonci tri týždne pred otvorením tokijského autosalónu chrlia jednu novinku za druhou. Keď ide o koncepty budúcnosti, konštruktéri sa neboja skombinovať zdanlivo neskombinovateľné.

Už koncom októbra sa otvoria brány autosalónu v Tokiu. Jeho 45. ročník bude opäť veľkolepou prehliadkou predovšetkým domácich značiek.

Napríklad Mazda opráši myšlienku rotačného motora a namontuje ho do zatiaľ bližšie nešpecifikovaného prototypu. Mitsubishi oživí legendárny model Evolution, pravda v trochu inej podobe ako ho poznáme dnes, a Suzuki pravdepodobne odhalí novú generáciu terénneho miniauta Jimny.

Zahanbiť sa nenechá ani Toyota. Nedávno sme vám predstavili novú generáciu luxusnej limuzíny s názvom Century a aktuálne sa na verejnosti objavili ďalšie dve novinky.

Toyota zverejnila prvé obrázky a informácie k dvom netradičným štúdiám, ktoré kombinujú zdanlivo neskombinovateľné.

Toyota Tj Cruiser je mix rodinného vanu a športovo-úžitkového vozidla. Auto má priestrannú škatuľovitú karosériu s posuvnými zadnými dverami. Zaujímavosťou je špeciálny - avšak bližšie nešpecifikovaný - povlak na kapote, streche a lemoch blatníkov, schopný odolať mechanickému poškodeniu. Z ríše SUV pochádza vyššia svetlá výška, pohon všetkých štyroch kolies a ohromné 20-palcové kolesá. 

Vnútri sa dizajnéri sústredili na čo najväčšiu vzdušnosť, preto je kabína iba štvormiestna. S relatívne subtílnymi sedadlami sa dá ľahko manipulovať a keď ich netreba, všetky okrem šoférovho môžete sklopiť do podlahy. Vznikne tak naozaj rovná plocha. Navyše, v podlahe je niekoľko bodov, slúžiacich na ukotvenie rôzneho športového náradia. Jeho dĺžka môže dosiahnuť až tri metre.

Palubná doska s výrazným horizontálnym členením a tenkým digitálnym prístrojovým panelom nám vzdialene pripomína Prius. Napokon, aj Toyota Tj Cruiser kombinuje spaľovací motor s elektrickým. Základom hybridnej techniky je atmosférický benzínový dvojliter, ale viac zatiaľ Japonci neprezradili.

Azda ešte netradičnejšiu kombináciu predvádza Toyota GR HV Sports Concept. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako tuning sériového kupé Toyota GT86, je v skutočnosti takmer celkom nové auto.

Pozrime sa rovno na palubnú dosku, kde nájdeme päť tlačidiel slúžiacich pre ovládanie automatickej prevodovky: P, R, N, D, M. Posledným menovaným šofér môže aktivovať manuálny režim radenia.

Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže manuálny režim v tomto prípade neznamená sekvenčné radenie, ale klasické manipulovanie radiacou pákou v kulise tvaru H. Ako konkrétne prevodovka funguje, to sme sa opäť nedozvedeli. Snáď po otvorení tokijského autosalónu... Perličkou je štartovanie auta tlačidlom ukrytým v hlavici radiacej páky.

Rúškom tajomstva je zahalená celá technika matného čierneho kupé. Hybridný pohon údajne vychádza z techniky pretekárskeho špeciálu Toyota TS050 Hybrid, známeho napríklad z 24-hodinovky Le Mans. Rovnakým autom sa nechali inšpirovať aj plne diódové predné svetlá.

Toyota GR HV Sports Concept po dizajnovej stránke pripomína GT86ku s pozmenenou prednou a zadnou časťou. Štúdia ako bonus dostala odnímateľný strešný diel, takže z kupé vznikla targa.

Ak Japonci zverejnia podrobnosti, k obom konceptom sa určite ešte vrátime.