Conti france sk 1140x86
Thumb mirai ext 43 dpl 1200x801 Thumb mirai london Thumb toyota mirai 055 Thumb toyota mirai 2 Thumb toyota mirai hygen ssb Thumb ucl mirai 0005 Thumb ucl mirai 0033 Thumb ucl mirai 0040 Thumb ucl mirai 0060 Thumb ucl mirai 0064 1 Thumb ucl mirai 0066

Toyota Mirai pomôže pri vzdelávaní študentov

Prvé sériovo vyrábané auto s pohonom na palivové články rozšírilo flotilu ekologických vozidiel University College London.

Auto s karosériou futuristických tvarov bude slúžiť nielen ako ekologický dopravný prostriedok pre zamestnancov univerzity ale bude tiež pomáhať vo výučbe študentov a výskume moderných poháňacích technológií. Londýnska univerzita ho kúpila s podporou  Úradu pre vozidlá s nízkymi emisiami (OLEV, Office for Low Emission Vehicles), projektu  Hydrogen Mobility Europe (H2 ME) a iniciatívy Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCHJU).

„Dúfame, že špičková technológia pomôže pri vzdelávaní ďalších generácií vedcov. Možno práve oni objavia, ako v budúcnosti využívať palivové články na ďalšie druhy pohonu. Toyota verí v potenciál vodíka ako čistého, praktického a obnoviteľného zdroja čistej energie a tiež podporuje výskum tejto technológie,” povedal Paul Van Der Burgh, prezident  a výkonný riaditeľ Toyota GB.

„Náš výskum palivových článkov ukazuje, že toto riešenie je serióznou alternatívou pre autá  spaľujúce fosílne palivá. Sme veľmi radi, že Toyota Mirai sa dostala na našu školu. Auto budeme testovať v rušných uliciach Londýna a využívať ho na demonštrovanie vodíkovej technológie. Ďalšou etapou bude výskum a hodnotenie hybridného a elektrického pohonu a palivových článkov v motorizácii. Chceme, aby tieto aktivity posilnili  našu pozíciu vo  výskume a rozvoji palivových článkov,” povedal Dr. Michael Whiteley, vedúci odboru palivových článkov University College London.

Univerzita nie je prvou londýnskou inštitúciou, ktorá stavila na Toyotu Mirai a vodíkovú technológiu. V marci t. r. dostala prvých 11 vozidiel aj  Metropolitná polícia. Londýnska polícia systematicky zvyšuje počet hybridných a elektrických vozidiel už od roku 2015. Do konca budúceho roka by flotilu policajných áut malo tvoriť 550 modelov s nulovými emisiami.

Toyota Mirai sa dostala aj do londýnskej požičovne áut Green Tomato Cars. Firma sa od iných odlišuje tým, že ponúka zákazníkom najúspornejšie vozidlá s najnovšími technológiami. V súčasnosti majú 52 áut tohto typu.

Od roku 2016 ponúka Toyoty Mirai aj britská požičovňa Europcar. Táto spoločnosť dostala od Úradu pre nízkoemisné vozidlá grant na vozidlá s nulovými emisiami za 35 mil £. Získala ho z fondu, ktorý vláda Veľkej Británie vyčlenila na posilnenie predaja áut s veľmi nízkymi alebo nulovými emisiami. Londýnski miestodržitelia tiež podporujú rast počtu ekologických vozidiel v londýnskej premávke. Britská metropola sa má do roku 2050 stať mestom bez emisií.

Mirai je ďalším modelom Toyoty s bezemisnou poháňacou jednotkou. Hybridné autá tejto značky (Auris Hybrid, Prius aj RAV4 Hybrid) sú veľmi populárne na celom svete. Vodíková technológia je inovatívnym riešením pre čistú mobilitu a spája najväčšie prednosti elektromobilov a hybridných áut. Toyota Mirai je prvým modelom Toyoty s elektrickým motorom poháňaným palivovými článkami, ktoré generujú elektrickú energiu pri reakcii vodíka a kyslíka.

Klasický 4-dverový 4-miestny sedan má poháňaciu sústavu výkonu 113 kW/154 k, ktorá odvádza krútiaci moment 335 Nm, vozidlu udeľuje akceleráciu z 0 na 100 km/h za 9 s a energiu čerpá z palivových článkov, ktorých jediným vedľajším produktom je voda. Ich dotankovanie vodíkom trvá asi 3 min. Vozidlo má dojazd na 1 nádrž paliva 483 km. Toyota tvrdí, že Mirai poháňajú palivové články s najvyššou účinnosťou na svete. Keďže  akumulátorové batérie, palivové články aj palivové nádrže ležia pod podlahou vozidlo vyniká neobyčajne nízko ležiacim ťažiskom a priestranným interiérom. Obe palivové nádrže sa plnia vodíkom pod tlakom 700 bar.

Mirai s rázvorom náprav 2.780 mm a vonkajšími rozmermi 4.890 x 1.815 x 1.535 mm otvára novú kapitolu histórie a predznamenáva novú éru. Do stavby motorových vozidiel prináša špičkové ekologické parametre spoločne s pohodlím a potešením z jazdy očakávaným od každého auta. Spaľuje pritom vodík, ktorý je dôležitým budúcim zdrojom energie ako palivo slúžiace na výrobu elektriny. Jeho dostupnosť je zatiaľ limitujúcim faktorom ďalšieho rozvoja tohto modelu.