Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb dakar2019 9713 Thumb dakar2019 9329 Thumb dakar2019 9408 Thumb dakar2019 9307 Thumb dakar2019 9534 Thumb dakar2019 9549 Thumb dakar2019 9680 Thumb dakar2019 9683 Thumb dakar2019 9692 Thumb dakar2019 9712 Thumb dakar2019 9761

Toyota na Rallye Dakar

Japonskú automobilovú jednotku budú v 41. ročníku maratónskej rely reprezentovať 3 vynovené vozidlá Hilux tímu Toyota Gazoo Racing SA.

Ich posádky budú tvoriť Giniel de Villiers/Dirk von Titzewitz, Nasser Al Attiyah/Mathieu Baumel a Bernhard ten Brinke/Xavier Panseri. Všetkých predstavili verejnosti v Kapskom Meste počas Majstrovstiev sveta WRX v rallyecrosse na Killarney Raceway. Prvé dve posádky neboli prekvapením. Vďaka nim obsadila Toyota na tohtoročnej Rally Dakar druhé a tretie miesto.

Blížiace sa podujatie odštartuje 6. januára a celé sa tentoraz uskutoční na území jednej krajiny – Peru. Tím Toyota Gazoo Racing SA na ňom predstaví Hilux v najnovšej súťažnej verzii, ktorá vznikla zo skúseností nazbieraných od prvého štartu tímu v roku 2012.

Giniel de Villiers z JAR a Nemec Dirk von Zitzewitz jazdia spolu už veľa rokov, v roku 2009 dokonca Dakar vyhrali. Odvtedy už päťkrát stáli na stupienkoch víťazov ako reprezentanti Toyoty. De Villiers sa stal tento rok už po druhýkrát víťazom South African Cross-Country Series, pričom ho za volantom Toyoty Hilux navigoval Dennis Murphy.

Katarčan Nasser Al Attiyah a jeho navigátor Mathieu Baumel z Francúzska obsadili v tohtoročnej Rally Dakar druhé miesto. V uplynulom roku vybojovali aj svoj tretí  (druhý v tíme Toyota) titul majstrov FIA World Cup for Cross-Country Rallies. K ich tohtoročným úspechom patrí víťazstvo v Rally Maroko.

„Nová verzia Hiluxu je pravdepodobne najlepším vozidlom, aké som kedy viedol," povedal Al Attiyah po víťazstve v Maroku. ,,Bez problémov si poradí s ťažkým terénom a po každej modifikácii je čoraz lepšia.”

Holanďan Bernhard ten Brinke vstúpil do tímu Toyota Gazoo Racing SA vlani v novembri.  V nadchádzajúcom ročníku Rally Dakar nahradí jeho doterajšieho navigátora Michela Périna Xavier Panseri. Ten sa v roku 2015 umiestnil v najslávnejšej vytrvalostnej rely na treťom mieste. Spolu so svojim rodákom Bryanem Bouffierom vyhral aj Rally Monte Carlo a Rally Korziky. Panseri a Bernhard Ten Brinke budú v Rally Dakar jazdiť po prvýkrát, no tento rok už spolu štartovali v Maroku.

V tohtoročnej maratónskej Rally Dakar štartovali jazdci Toyoty v Hiluxoch novej generácie, ktoré im zabezpečili dve miesta na stupňoch víťazov. V priebehu celého roka vozidlá testovali a zdokonaľovali. Väčšinu skúšok Toyota zrealizovala v rámci šiestich kôl série South African Cross-Country, ktoré vyhrala v hodnotení výrobcov. Ďalšou príležitosťou k zlepšovaniu bolo Rally Cross-Country Kataru a Rally Maroka. Zmeny sa týkali okrem iného motora, zavesenia kolies, zníženia hmotnosti vozidla a lepšieho rozloženia hmôt.

„Použili sme atmosférický motor V8 z minuloročného modelu, prevodovku a väčšinu komponentov podvozka,” vysvetlil  Glyn Hall, riaditeľ tímu Toyota Gazoo Racing SA. „Teraz máme lepšie odpruženie, silnejší motor a veľa drobnejších zdokonalení, vďaka ktorým je vozidlo podstatne lepšie.”

Najdôležitejšou zmenou bolo použitie menšieho reštriktora, ktorý má teraz 37 mm. „FIA sa neustále snaží vyrovnať výkony turbodieselov a atmosférických V8, ako je ten náš,” dodáva  Hall. „Je to neustály proces  jemného dolaďovania pravidiel, s ktorými žiadna strana nikdy nebude stopercentne spokojná, ale nemáme iné východisko, musíme sa prispôsobiť súčasným predpisom. Menší reštriktor pre nás nie je výhodný, ale keďže tohtoročná trať v Peru nestúpa do výšok, naše vozidlá by to mali zvládnuť.”

Na druhej strane, väčšinu trate Rally Dakar 2019 tvorí mäkký piesok, čo veľmi zaťažuje motor Hiluxa a je nevýhodou tímu Toyoty. Rally sa začne aj skončí v hlavnom meste  Peru - v Lime. Jazdci urobia obrovskú slučku v južnej časti krajiny a cieľovú čiaru dosiahnu 17. januára.

„Niet pochýb, že Rally Dakar je veľmi náročná súťaž,” uzatvára Hall. „Aj keď budúcoročná trasa bola ohraničená na jednu krajinu, budeme musieť čeliť mnohým výzvam súvisiacim s terénom, navigáciou a teplotami. Milujeme však výzvy a nevieme sa dočkať príležitosti zabojovať o víťazstvo.”