20001 banner astra1140x190
Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 5 Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 2 Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 1 Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 3 Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 4 Thumb toyota tnga podvozkova platforma ga b autozurnal.com 6

Toyota predstavuje novú podvozkovú platformu GA-B pre malé autá

Nové modely Toyoty sa zmenili. Z pôvodne konzervatívneho poňatia jazdia novinky dynamickejšie, sú tuhšie a majú atletickejší postoj. Môže za to konštrukčná filozofia TNGA (Toyota New Global Architecture), ktorá priniesla veľké zmeny v jazdných vlastnostiach, ovládateľnosti a tiež dizajne, ktorý je mladistvejší a dynamickejší. Toyota teraz predstavuje novú podvozkovú platformu GA-B, ktorá vylepší malé autá japonskej značky.

Ako prvú Japonci použili platformu GA-C pre stredne veľké vozidlá, ktorá je základom pre lepšie jazdné vlastnosti najnovšej generácie Toyoty Prius, C-HR a taktiež novej Corolly, ktorú sme si vyskúšali v porovnávacom teste hybridných verzií.

Filozofia TNGA podobne preukázala svoje kvality aj vo väčších sedanoch a SUV. Na podvozkovej platforme GA-K stojí nová Toyota Camry a nová RAV4. 

Toyota teraz plánuje uplatniť filozofiu a technológie TNGA zavedením podvozkovej platformy GA-B s cieľom posunúť dizajn a jazdné schopnosti malých vozidiel na ďalší level. Toyota nešpecifikuje vozidlá, ktoré postavia práve na tejto platforme. Je však pravdepodobné, že prvou lastovičkou bude práve nová Toyota Yaris.

Neutrálne jazdné vlastnosti a istota

Platforma GA-B, rovnako ako predošlé platformy GA-C a GA-K, má priniesť neutrálne správanie a prirodzené jazdné vlastnosti, ktoré však dokážu chytiť za srdce, o čom nás presvedčili najnovšie prírastky Corolla a RAV4. Konštruktéri využili prepracované technológie spojov, ktoré zvyšujú tuhosť karosérie, z čoho dominujú práve jazdné vlastnosti áut. Zároveň použitie vysokopevnostných materiálov znižuje hmotnosť karosérie.


Ďalej sa v prípade zavesenia predných kolies so vzperami McPherson uplatňujú tlmiče s nízkym trením a rôzne typy pružín. V prípade zavesenia zadných kolies možno v závislosti od charakteru a typu vozidla použiť torznú priečku alebo viacprvkovú konštrukciu (multi-link). V neposlednom rade sa pri platforme GA-B posúva sedadlo vodiča nižšie a smerom dozadu k stredu vozidla, čo pomáha znížiť ťažisko. Tým sa zároveň zlepší aj poloha za volantom.

Profituje aj vnútorný priestor a dizajn

Toyota tvrdí, že nová podvozka platforma prinesie do sveta malých áut aj viac vnútorného priestoru vďaka lepšiemu a inteligentnejšiemu usporiadaniu. Konštrukčná filozofia TNGA stanovuje polohu okom neviditeľných kľúčových komponentov. Tým zjednodušuje návrh vozidla a dizajnérom necháva voľnejšiu ruku. Výsledkom sú dynamickejšie proporcie s atletickým postojom. K vizuálnej príťažlivosti prispieva tiež posunutie kolies do rohov karosérie s krátkymi prevismi.


A to v minulosti nebolo doménou Toyoty... Aj keď išlo o skvelé autá, dizajnom pôsobili trochu ťažkopádne. To sa s príchodom konštrukčnej filozofie TNGA zmenilo a nová podvozková platforma GA-B prinesie svieži vietor aj do triedy malých áut.