Peugeot 09 2019 suv 1140x190px
Thumb toyota raize Thumb toyota raize 3 Thumb toyota raize 1 Thumb toyota raize 2 Thumb toyota raize 4 Thumb toyota raize 7 Thumb toyota raize 6 Thumb toyota raize 8 Thumb toyota raize 5 Thumb toyota raize 9 Thumb toyota raize 10 Thumb toyota raize 11 Thumb toyota raize 12 Thumb toyota raize 13 Thumb toyota raize 14 Thumb toyota raize 15 Thumb toyota raize 16 Thumb toyota raize 19 Thumb toyota raize 17 Thumb toyota raize 18 Thumb toyota raize 22 Thumb toyota raize 20 Thumb toyota raize 21 Thumb toyota raize 23

Toyota Raize pripomína zmenšenú RAV4

Toyota v Európe neponúka žiadne malé SUV. Jej najkompaktnejším modelom je C-HR, ktorá na dĺžku meria 4,35 metra a malou ju tak nazvať určite nemôžeme. Toyota však na japonskom trhu predstavila Raize, malé SUV, ktoré sa nápadne podobá na stálicu RAV4.

Prečítajte si tiež: 
Mazda3 vs. Toyota Corolla: Atmosféry v nových úlohách

Toyota raize
Toyota Raize je dvojčaťom Daihatsu Rocky a obe autá sa nedávno ukázali v plnej kráse. Zatiaľ ich budú predávať len na japonskom trhu a aj keď je príchod do Európy menej pravdepodobný, šanca tu je. Do modelovej ponuky by Raize s dĺžkou len 3995 mm zapasoval a zaradil by sa pod C-HR, od ktorej by sa veľkosťou výrazne líšil. Zaujme hranatý vzhľad s čiernou lakovanou strechou vo vyšších výbavách. Aj pomerne malé auto dokáže vyzerať chlapsky a odhodlane. Zadné svetlá sú prepojené módnou linkou, spredu sa chce Raize podobať na väčšiu sestru RAV4. Celkovo pôsobí Raize na fotkách väčším dojmom, ako v skutočnosti napovedajú rozmery. Batožinový priestor má v základe solídnych 369 litrov.

Toyota Raize je Daihatsu Rocky

Zaujímavá je aj technika pod kapotou. Raize nepostavili na globálnej koncernovej platforme Toyoty TNGA, ale tromfy vytiahlo Daihatsu so svojou globálnou platformou DNGA. Do budúcna budú obe automobilky väčšmi zdielať technické know-how a spoločné komponenty. Pod kapotou pracuje prepĺňaný turbobenzínový trojvalec s objemom 1,0 l, výkonom 72 kW a krútiacim momentom 140 Nm. Toyota tvrdí, že motor poskytuje krútiaci moment a celkovú dynamiku atmosférického motora s objemom 1,5 litra. Spárovaný je s prevodovkou CVT. A nie, nepôjde len o ďalší crossover, ktorý je len predokolkou. Okrem verzie 2WD bude v predaji aj s pohonom 4WD.

Toyota RaizePrečítajte si tiež: 
Prvý dojem: Yaris sa zmenil na nepoznanie, ale čakanie bude ešte dlhé

Toyota nedávno predstavilo novinku z triedy malých áut aj pre európskych zákazníkov - nový Yaris. To, či si veľkosťou podobný Raize nechá len pre domáci trh alebo s ním expanduje aj na ostatné trhy, je vo hviezdach. Verím, že malé SUV s dĺžkou necelé 4 metre by sa uchytilo aj u nás, v Európe. Najmä, ak by bolo v ponuke aj s pohonom 4x4. V Japonsku začína cena Raize v prepočte na 13 900 eur, za špičkový výbavový stupeň zaplatia minimálne 18 900 eur.

toyota Raize interier