Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb image001 Thumb bmw z4 p1 Thumb honda civic typerz Thumb brabham bt62 testing in pitlane Thumb honda nsx shortli Thumb hyundai i30 n tcr nurburgring 24h race photo1 Thumb hyundai i30 n tcr nurburgring 24h race photo2 Thumb image001 Thumb lexus lfa nurburgring package 1 Thumb lexus lfa nurburgring package 3 Thumb lotus49 michelin fos 4 Thumb lotus49 michelin fos 7 Thumb toyota supra 2019 1 4 Thumb toyota yaris grmn 3 1 Thumb toyota yaris grmn 5 Thumb tvr griffith goodwood revival 2 1200x800

Toyota Supra smeruje na Nurburgring

Nová Toyota Supra ešte neabsolvovala krst ohňom na slávnom Nürburgringu, ale hlavný inžinier Tetsuya Tada je presvedčený, že dosiahne lepší čas ako jej dvojník BMW Z4.

„Ešte sme netestovali na okruhu,” vyjadril sa Tetsuya Tada pre portál Road & Track. Pripomenul, že auto sa prvýkrát postaví na trať s tempomatom s obmedzovačom rýchlosti, ktorá bola stanovená na 250 km/h. „Je možné, že jedného dňa sa rozhodneme prekonať rekord bez obmedzovača. Ale aj s ním je to veľmi rýchle auto. Na Severnej slučke ľahko dosiahne čas pod 8 minút. Časy na úrovni 7:50 či dokonca 7:40 dosahuje úplne poľahky,” ubezpečuje inžinier.

Todove slová môžu zvádzať k porovnávaniu s BMW Z4, s ktorým má nová Supra spoločné viaceré komponenty. Motor, prevodovku a brzdy. Obe vozidlá však boli navrhnuté podľa celkom odlišných filozofií, preto sú medzi nimi rozdiely. Bavorský model bol vyvinutý ako luxusný športový kabriolet s dobrými jazdnými vlastnosťami. Supra je zasa plnokrvné pretekárske kupé, ktoré japonskí inžinieri vyvinuli pre perfektné a rýchle zdolávanie zákrut. Umožňuje to ideálne rozloženie hmotnosti 50/50, veľmi nízko položené ťažisko, tuhosť vozidla takmer ako v legendárnom Lexuse LFA a kratší rázvor pri širšom rozchode kolies s dokonalým pomerom 1,55.

Vlastnosti novej Toyoty Supra vidieť na jej výkonoch. I keď majú obe autá pod kapotou 3.0 l radový šesťvalec výkonu 250 kW/340 k, ktorého krútiaci moment 500 Nm sa prenáša na zadné kolesá cez 8-stupňovú 2-spojkovú prevodovku, kabriolet Z4 potrebuje na dosiahnutie rýchlosti 100 km/h 4.6 s, zatiaľ čo Supre postačia iba 4,3 s. Aký bude rozdiel na  Nürburgringu? Zatiaľ to nevieme. BMW Z4 ešte nevytvoril na trati rekord. Redaktori nemeckého magazínu Sport Auto dosiahli na Nordschleife s predprodukčným Z4 čas 7:55. Lepšie zrýchlenie a prepracovaná konštrukcia budú zrejme pracovať v prospech Toyoty.

Nürburgring využívajú automobilky na testovanie takmer všetkých áut, ktoré sa objavia na trhu. Okruh sa stal tiež arénou súperenia o rekordné časy. Je to pochopiteľné, pretože Severná slučka podrobuje autá mimoriadne ťažkej skúške – je úzka, plná zákrut a plná nerovností a stúpaní. Toyota objavila potenciál tohto miesta pred mnohými rokmi vďaka testovaciemu jazdcovi Hiromu Narsuemu. Práve tam, pod dohľadom japonského majstra, vznikal totiž legendárny Lexus LFA. Model vo verzii Nūrnburgring Package pokoril  Nordschleife časom 7:14 a stal sa svojho času jedným z najrýchlejších cestovných vozidiel v dejinách nemeckého okruhu.

Na Nürburgringu testovali aj Toyotu Yaris GRMN – dynamický hot hatch poháňaný kompresorom prepĺňaným 4-valcom výkonu 156 kW/212 k. Podobne ako Lexus LFA v limitovanej verzii  má názov nemeckého okruhu ukrytý v názve - GRMN znamená Gazoo Racing Meister of Nürburgring.

Supra má kompaktnú karosériu s krátkym rázvorom, dlhou prednou kapotou a krátkym skoseným zadkom vyvinutú z konceptu Toyota FT-1 z dizajnérskeho štúdia v Kalifornii.

Kupé vyniká svojským dizajnom s dvojitým vydutím strechy, hmotnosťou ideálne rozloženou na prednú a zadnú nápravu, výraznou čelnou maskou s veľkými prívodmi vzduchu k motoru a markantnými diódovými reflektormi s integrovanými smerovkami a dennými svetlami. Šéfinžinier Toyoty pán Tetsuya Tada potvrdil, že nová Supra bude mať aj športovú verziu GRMN. Jej motor môže podľa nášho odhadu dosahovať výkon až 294 kW/400 k. Základným poháňacím agregátom bude však 4-valcový 2.0 l turbo (193 kW/262 k), ktorý má v partnerskej automobilke označenie 30i. Nová Supra s 3.0 l motorom akceleruje z 0 na 100 km/h za 4,3 s a dosahuje elektronicky obmedzenú najvyššiu rýchlosť 250 km/h.

Toyota oznámila, že z konceptu FT-1 odvodený model vyvíjala od roku 2012 a že jeho ťažisko uložila ešte nižšie než v GT86 a že v porovnaní s ním má dvojnásobne tuhšiu karosériu. Ťažisko Supry leží v rovnakej výške ako v športovom Lexuse LFA. Spočiatku bude Supra k dispozícii iba v úvodnej počtom 90 áut limitovanej sérii A90 Edition s najvýkonnejším motorom spriahnutým s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, matnou karosériou, čiernymi matnými diskami kolies a interiérom dekorovaným a sedadlami potiahnutými červenou kožou.

Toyota Supra aj BMW Z4 začnú zbiehať z montážneho pása zmluvného partnera - firmy Magna Steyr v rakúskom Grazi - v marci. Predpredaj nového športiaka sa už začal. Prvé vozidlá dostanú zákazníci v lete. Auto s bohatou výbavou obsahujúcou o. i. head-up displej, digitálne hodiny a najmodernejšie  systémy aktívnej aj pasívnej bezpečnosti má v Nemecku základnú cenu 62.900 €. Štýlový športiak vyrobia len v limitovanej sérii. Pre Európu je z nej plánovaných 900 áut, z ktorých má tento rok doraziť 300 vozidiel.