Thumb red and green car Thumb red and yellow car Thumb sem europe uk may 2017 larus gasoline prototype vehicle on track Thumb sem philippines 2014 Thumb predstavenie usporneho vozidla trnava 2 Thumb predstavenie usporneho vozidla trnava 3

Trnavskí študenti na finále ecomaratónu v Londýne

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po minuloročnej premiére opäť zúčastnia pretekov Shell Eco-marathon Europe.

Na 34. ročníku podujatia v úspornej jazde, ktorý sa uskutoční v druhej polovici tohto týždňa v Londýne sa budú snažiť dosiahnuť so svojím elektromobilom o čo najlepší výsledok. Okrem nich tam budú Slovensko reprezentovať aj ďalšie dva študentské tímy.

Tím z Trnavy je naším najmladším a jediným stredoškolským. Účastníkom pretekov Eco-marathon Europe je od roku 2016, kedy sa jeho členovia do finále kvalifikovali v nominačných pretekoch na legendárnom francúzskom okruhu v Le Mans. Vo veľkom finále v  Londýne teda po prvý raz štartovali minulý rok. O niekoľko dní sa tam so svojím úsporným elektromobilom objavia opäť. Veľa si sľubujú od jeho vylepšení. „Tento rok sa náš elektromobil vďaka rekuperácii energie dobíja aj počas jazdy. Na rozdiel od vlaňajška sme spevnili jeho karosériu a najvyššiu rýchlosť zvýšili z 35 na 55 km/h“, hovorí o konštrukčných zmenách vozidla kapitánka družstva Darina Nádaská. Trnavskí študenti zabojujú o dobrý výsledok v silnej konkurencii 143 družstiev z 24 prevažne európskych krajín.

Na podujatí, ktoré je súčasťou festivalu Make the Future, uvidia účastníci aj energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré prejdú na 1 l paliva alebo 1 kWh elektrickej energie stovky až tisíce kilometrov. Prezentovať tam budú aj vízie o budúcich zdrojoch energie a novodobých spôsoboch života, práce a cestovania v mestách. Dejiskom festivalu bude Olympijský park kráľovnej Alžbety v Londýne.

Okrem Trnavčanov bude mat Slovensko v súťaži aj superúsporné vozidlá, ktoré skonštruovali poslucháči strojníckych fakúlt TUKE v Košiciach a STU v Bratislave. Oba tímy majú už z tohto podujatia viacročné skúsenosti. Bratislavčania budú na ňom štartovať už po 6-ty raz. Ich prototyp má benzínový motor, pákové riadenie a klasickú odstredivú spojku. Tím Košičanov je prvým zo strednej Európy, ktorý sa pretekov Shell Eco-marathon Europe zúčastnil už v roku 1994. Tento týždeň sa posnažia prekonať svoj doterajší rekord 783 km na 1 l paliva a atakovať hranicu 1.000 km. Najskúsenejší slovenský tím predvedie na trati nové vozidlo so zníženým aerodynamickým odporom. Vďaka odľahčenej karosérii jeho hmotnosť klesla na 35 kg.