Conti france sk 1140x86
Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 1 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 2 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 4 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 3 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 5 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 6 Thumb autonomne actrosy odpratavaju sneh 7

Trucky ovládané na diaľku odpratávajú sneh

Štyri ťahače návesov Mercedes-Benz Arocs 2045 AS 4x4 (315 kW/428 k, 2100 Nm) vybavené príslušnými prídavnými zariadeniami prvýkrát predviedli praktické využitie konvoja vozidiel ovládaných na diaľku (Remote Truck Interface) – odpratávanie snehu z letiska. 

Ide o súčasť projektu automatizovanej údržby, ktorý koncern Daimler realizuje v spolupráci so spoločnosťou Fraport (prevádzkovateľ jedného z najväčších uzlov leteckej dopravy na svete vo Frankfurte nad Mohanom). Testy prebiehajú v komplexe bývalého frankfurtského vojenského letiska Pferdsfeld. 

„Dnešnou ukážkou automatizovaného odpratávania snehu na letisku znovu potvrdzujeme naše vedúce postavenie v oblasti technológií,“ konštatuje Martin Daum, člen predstavenstva Daimler AG zodpovedný za divíziu Daimler Trucks.

A zároveň pripomína: „Nové technológie nie sú len predmetom diskusií, prinášame ich aj na cesty. Postupne vyvíjame naše najnovšie asistenčné systémy až po automatizované jazdenie. Aktuálne pracujeme na realizácii v dvoch konkrétnych oblastiach použitia. Jednou z nich je automatizované jazdenie v bežnej premávke na diaľniciach s jasným cieľom – odbremeniť vodiča a výrazne zvýšiť bezpečnosť. Ďalšou aplikáciou je jazdenie bez vodiča v uzavretých oblastiach pre významné zvýšenie produktivity.“ 

Výhody automatizovaného čistenia letísk (reálne môže konvoj tvoriť až 14 vozidiel) sú zrejmé. Operatívna údržba letiskových plôch, špeciálne v zime, sa totiž predpovedá veľmi ťažko, a preto aj jej plánovanie je náročné.

Dokonale presné a tým i veľmi precízne formácie vozidiel vyslaných na odpratávanie snehu zo vzletových a pristávacích dráh majú rozhodujúci význam najmä pri rýchlom vývoji extrémneho počasia v zimných mesiacoch. Pritom si nevyžadujú dodatočné plánovanie vozidiel ani personálu – vodič je iba v jednom z truckov diaľkovo ovládanej flotily.