Thumb kia pressrelease 2018 cd press 1920x1080 Thumb 1k Thumb 2k Thumb 3k Thumb kia ceed 013 Thumb content 55k Thumb content 54k Thumb kia ceed 002 Thumb kia ceed 001 Thumb kia ceed 003 Thumb kia ceed 004

Už nie cee’d, ale Ceed. Kia upravila názov obľúbeného kompaktu

Význam skratky zostáva, mení sa iba forma, akou ju budeme písať.

Kia aktuálne zverejnila počítačovú upútavku na nový Ceed. Keďže sme nedávno priniesli fotografie hotového auta, skica nie je príliš zaujímavá. Akurát na nej pekne vidno, ako si dizajnéri niektoré detaily idealizujú. Napríklad nakreslia obrovské kolesá, aké sériové auto nemôže mať, alebo príliš malé okná.

Väčšiu pozornosť priťahuje zmena mena. Kompaktná Kia sa totiž už nevolá cee’d, ale Ceed. Význam skratky však zostáva: Community of Europe, with European Design.

Dizajnéri pridali Ceedu viac vodorovných línií a hrán. Maska chladiča - alias takzvaný tigrý nos - je širšia a výraznejšia. Diódové svetlomety teraz hádam ešte viac zasahujú do blatníkov.

Pri pohľade z profilu nám Ceed pripomína koncernového súrodenca, Hyundai i30. Veľmi podobné sú bočné okná, akurát Kia má zadné bočné sklo zakončené výraznou hranou.

Oba nárazníky sú tvarované tak, aby auto opticky čo najviac rozširovali. Horizontálne koncové svetlá sú dvojdielne, tým pádom neobmedzujú veľkosť nakladacieho otvoru kufra.

Pohľad do kabíny nového Ceedu nám poskytli už staršie špionážne fotografie od agentúry Automedia. Tvar palubných dosiek dnes diktuje hlavne ergonómia a dotykové displeje. Aj kompaktná Kia bude mať obrazovku multimediálneho a navigačného systému umiestnenú čo najvyššie - blízko zorného poľa šoféra. Konštruktéri však zachovali veľa klasických jednoúčelových tlačidiel a ovládačov, slúžiacich klimatizácii, vyhrievaniu sedadiel alebo vypínaniu systému štart/stop.

Kia tvrdí, že rok 2018 bude rokom Ceedu. Postupne sa dočkáme troch karosárskych verzií. Ako prvý príde klasický päťdverový hatchback, ktorý vidíte na fotografiách. Kórejčania ho predstavia na marcovom autosalóne v Ženeve. Do konca tohto roka sa dočkáme ešte praktického kombi a shooting brake.

Shooting brake nahradí súčasný trojdverový hatchback. Keďže záujem oň klesá, Kia skúsi zaujať športovo ladeným kombi, ktoré uprednostňuje atraktívny dizajn a imidž pred praktickosťou.

Mercedes žne s modelmi CLA Shooting Brake a CLS Shooting Brake úspech. Kia by s podobným, ale dostupnejším autom v nižšej strednej triede určite urobila veľký rozruch. Minimálne taký, ako nedávno s modelom Stinger.

V roku 2019 môžeme očakávať ešte jedno prekvapenie v modelovom rade Ceed. Bude ním crossover, resp. kompaktné SUV, ktoré sa veľkosťou zaradí medzi Niro a Sportage.   

Ak ide o techniku pod kapotou, tam sa len ťažko stretneme s prekvapením. Nová Kia Ceed totiž preberie takmer kompletnú ponuku motorov a prevodoviek od Hyundaia i30.

Znamená to, že sa dočkáme základnej atmosférickej jedna-štvorky MPI, prepĺňaného trojvalca 1,0 T-GDi, ale aj štvorvalca 1,4 T-GDi (103 kW/140 k). Kia by ako bonus mala pridať jedna-šetku T-GDi.

Naftu bude spaľovať úplne nová vznetová jedna-šestka CRDi, akú vzápätí dostane aj Hyundai. Obchodné označenie motora 1,6 CRDi, ani výkonové varianty (70 kW/95 k, 81 kW/110 k, 100 kW/136 k) sa oproti súčasnosti nezmenia, ale pôjde o novú techniku pripravenú splniť prísnejšie emisné normy.

Niet pochýb o tom, že Kia bude Ceed naďalej vyrábať v Tepličke nad Váhom pri Žiline.