Conti france sk 1140x86
Thumb sav2 Thumb sav1 Thumb sav3 Thumb sav5 Thumb sav6

V areáli SAV v Bratislave pribudli nabíjacie stanice

Predseda SAV Pavol Šajgalík, podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla otvorili nabíjaciu stanicu na Patrónke.

Slovensko vyrába najviac áut na obyvateľa v celosvetovom meradle, čo nás právom zaraďuje medzi automobilové veľmoci. Slovenská akadémia vied tieto faktory sleduje a rozhodla sa využiť ponuku automobilky Nissan a spoločnosti Zeroemission, čím chce podporiť rozvoj elektromobility na Slovensku. V areáli SAV na bratislavskej Patrónke partneri projektu slávnostne uviedli do prevádzaky nabíjacie stanice Vehicle to Grid a Tritium.

„Uvedomujeme si naliehavosť znečisťovania ovzdušia automobilovou dopravou, a preto sme prijali ponuku automobilky a firmy, ktorá vyrába nabíjacie stanice. Plánujeme kúpu prvých dvoch elektromobilov, ktoré sa nám vďaka projektu podarí získať za zvýhodnenú cenu. Budeme ich využívať na prepravu v hlavnom meste, čím chceme verejnosť motivovať k správnej ceste rozvoja elektromobility na Slovensku,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. Inovatívna technológia nabíjacej stanice Vehicle to Grid dokáže vracať nadbytočnú energiu na doplnenie a stabilizáciu miestnej energetickej siete. V areáli SAV na Patrónke je takýto systém inštalovaný prvýkrát vo Vyšehradskom regióne. „Ide o mobilnú napájaciu jednotku s unikátnym obojsmerným napájaním. V prípade, že auto stojí a nepotrebuje energiu, ktorá je uložená v batérií, je stanica Vehicle to Grid schopná vracať túto energiu späť do siete,“ povedal Vincent Ricoux, Marketing Manager spoločnosti Nissan Sales CEE.

Nabíjacie stanice sú inštalované v areáli SAV pre zamestnancov, ktorí sa rozhodli ekologicky cestovať, ale aj pre vedcov, ktorí na nich budú robiť výskum. Mnohé ústavy už prejavili záujem podieľať sa na vývoji a inováciách systému nabíjania elektromobilov.

Slovenská akadémia vied podpisom Memoranda o porozumení so spoločnosťami Nissan a Zeroemission jasne deklaruje záujem spolupracovať svojimi odbornými kapacitami na testovaní a rozvíjaní elektromobility na Slovensku.