Hyundai 06 1 2019 1140x190

V Číne sa vznietila Tesla Model S. Čo na to automobilka?

Pred viac ako dvoma mesiacmi zhorela v Číne Tesla Model S. Elektromobil, ktorý sa v tom čase nenabíjal a bol odparkovaný v jednom z podzemných parkovísk v Šanghaji sa vznietil bez zjavnej príčiny.

Vyšetrovanie Tesly za spoluúčasti čínskych úradov a expertov z USA ukázalo na technickú chybu jedného z batériových modulov v prednej časti vozidla. V stanovisku tiež Tesla uvádza, že nedošlo k žiadnej "systematickej chybe" pohonu a batériových článkov ako celku a "pasažieri by mali dostatok času na bezpečné opustenie kabíny vozidla." Chyba zasiahla iba jeden modul, ostatné ostali nedotknuté. Je však mrzuté, že auto, ktoré stojí v pokoji odparkované na parkovisku a dokonca sa ani nenabíja, sa dokáže vznietiť takýmto spôsobom. Na videu z bezpečnostnej kamery vidíme, ako spod auta najprv vychádzal dym a následne Tesla úplne zhorela a vzala zo sebou aj vedľajšie Audi. Pri incidente sa našťastie nikto nezranil.


Toto však nie je ojedinelý prípad. Čína zaregistrovala v roku 2018 viac 40 prípadov požiarov elektromobilov. Problém s bezpečnosťou a potencionálnou hrozbou požiaru sa vyskytol aj u výrobcu elektromobilov Nio. Ten zvolal do servisov 4800 áut.

Zdroj: TicToc by Bloomberg, Carscoops