V Hustopečiach zvíťazil Grzyb aj Koči

V polovici sezóny je stav na čele majstrovstiev Slovenska v rely vyrovnaný.

Úzke asfaltové rýchlostné skúšky vo viniciach, kde tu okorenené šotolinou, množstvo divákov a veľká konkurencia - tak znie charakteristika Rally Hustopeče, tretieho podujatia seriálu majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach.

Slovenské posádky sa pre ďalší bodový prídel vybrali na malebnú Moravu, kde si zároveň zmerali sily s českou špičkou.

V rámci nášho šampionátu sa každá z dvoch etáp hodnotila samostatne, takže rozhodne bolo o čo bojovať. Špeciálne piatok bol pre 121 štartujúcich posádok veľmi náročný.

Začínalo sa ráno obhliadkou trate, potom nasledoval shakedown a záverečná príprava na štart, ktorý bol na programe až krátko pred siedmou večer. Nečudo, že zo šiestich naplánovaných rýchlostných skúšok sa bez väčších problémov odjazdili iba dve a až štyrikrát museli organizátori zvoliť voľný prejazd. O havárie a technické problémy nebola núdza.

Tempo v absolútnom poradí suverénne diktovala továrenská posádka tímu Škoda Motorsport Jan Kopecký/Pavel Dresler v kokpite Škody Fabia R5. Prácu jej uľahčili aj súperi - ruský búrlivák Alexej Lukjaňuk dal prednosť majstrovstvám Európy na Cypre a Václava Pecha juniora zradil motor jeho Fiesty R5 už počas shakedownu. Päťnásobný český šampión napokon na štart vôbec nenastúpil. Pre úplnosť uveďme, že Jan Kopecký vyhral v Hustopečiach už po siedmykrát a ťahá šnúru 21 víťazstiev na českých tratiach.

Nás samozrejme najviac zaujímali súboje v rámci slovenských majstrovstiev. Najrýchlejšie začali Martin Koči s Radovanom Moznerom juniorom (Škoda Fabia R5), lenže v druhej skúške trafili a rozbili spomaľovací retardér, za čo dostali 20-sekundovú penalizáciu. Do čela sa dostali Poliaci Grzegorz Grzyb a Boguslawom Browinskim a hoci ich náskok sa postupne scvrkol na púhe dve sekundy, prvenstvo si udržali. Druhí boli Koči s Moznerom a výbornú tretiu priečku si vyjazdili Peter Gavlák a Emil Horniaček, sedlajúci ďalšiu Fabiu R5. 

Mimo hry bol Vlastimil Majerčák, ktorý havaroval už v shakedowne. Mechanici síce Ford Fiesta R5 opravili, ale pred treťou rýchlostnou skúškou vypovedala službu prevodovka. Nefunkčné radenie donútilo odstúpiť aj skúseného Igora Drotára a cieľ nevideli ani bratia Melichárekovci (všetci Ford Fiesta R5).

Medzi produkčnými vozidlami dominovali Jozef Béreš junior s Lukášom Šintálom (Mitsubishi Lancer Evo IX), najrýchlejšie auto s jednou poháňanou nápravou vodil po trati Čech Egon Smékal navigovaný Petrou Němcovou (Citroen DS3 R3T Max).

Druhá etapa bola o čosi pokojnejšia než prvá. Do súboja o body sa vrátili Melichárekovci, Drotár ani Majerčák nenastúpili.

Martin Koči opäť nasadil vysoké tempo, jednu skúšku dokonca vyhral v absolútnom poradí, keď predstihol aj Jana Kopeckého. Chybám sa tentoraz vyhol, technika fungovala, a tak si košická dvojica došla pre pohodlné víťazstvo. Grzegorz Grzyb priznal, že tentoraz rýchlosťou na Kočiho nestačil a došiel druhý, s 50-sekundovým mankom. Bodový stav v priebežnom hodnotení majstrovstiev Slovenska je tým pádom znovu vyrovnaný - Koči i Grzyb majú na konte po 120 bodov.

Martina Kočiho môže tešiť fakt, že v absolútnom poradí Rally Hustopeče mu patrí druhé miesto hneď za nedostihnuteľným Janom Kopeckým. Zvyšok českej špičky zostal za chrbtom slovenského jazdca.

Druhá etapa v rámci slovenského šampionátu priniesla pekný súboj o tretie miesto medzi Petrom Gavlákom a Jaroslavom Melichárekom. Úspešnejší bol Gavlák.

V hodnotení produkčných vozidiel tentokrát oslavoval víťazstvo Čech Lukáš Matěna, nášho Jozefa Béreša juniora spomalila 30-sekundová penalizácia (obaja Mitsubishi Lancer Evo IX). Dvojkolky opäť ovládli Smékal s Němcovou a ich Citroen DS3 R3T Max.  

Agrotec Petronas Rally Hustopeče - MSR 1:

1. Grzyb/Browinski (Poľ) Škoda Fabia R5 40:05,7 min., 2. Koči/Mozner jun. (SR) Škoda Fabia R5 +2,3 s., 3. Gavlák/Horniaček (SR) Škoda Fabia R5 +1:20,8 min., 4. Béreš/Šintál (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +1:38,8, 5. Matěna/Zalabák (ČR) Mitsubishi Lancer Evo IX +1:52,3, 6. Hanuš/Jugasová (SR/ČR) Ford Fiesta R5 +2:07,0, 7. Konečný/Lejko (SR) Subaru WRX STi +2:25,5, 8. Smékal/Němcová (ČR) Citroen DS3 R3T Max +3:04,1, 9. Lapdavský/Lapdavský (SR) Subaru Impreza WRX STi +3:19,5, 10. Koiš/Siska (SR) Ford Fiesta R2T +3:32,7.

Agrotec Petronas Rally Hustopeče - MSR 2:

1. Koči/Mozner jun. 42:18,1 min., 2. Grzyb/Browinski +50,3 s., 3. Gavlák/Horniaček +1:42,5 min., 4. Melichárek/Melichárek (SR) Ford Fiesta R5 +1:48,9, 5. Kukučka/Vejačka (SR) Škoda Fabia WRC +2:34,1, 6. Matěna/Zalabák +2:43,1, 7. Béreš/Šintál +2:47,9, 8. Hanuš/Jugasová +2:54,4, 9. Konečný/Lejko +3:16,4, 10. Smékal/Němcová +3:54,5.

Agrotec Petronas Rally Hustopeče - absolútne poradie:

1. Kopecký/Dresler (ČR) Škoda Fabia R5 1:21:18,5 h., 2. Koči/Mozner jun. (SR) Škoda Fabia R5 +1:07,6 min., 3. Černý/Černohorský (ČR) Ford Fiesta R5 +1:19,1, 4. Mareš/Hloušek (ČR) Škoda Fabia R5 +1:28,3, 5. Grzyb/Browinski (Poľ) Škoda Fabia R5 +1:55,6, 6. Tarabus/Trunkát (ČR) Škoda Fabia R5 +3:13,0, 7. Pospíšilík/Hovorka (ČR) Škoda Fabia R5 +3:13,2, 8. Trojan/Júrka (ČR) Škoda Fabia R5 +3:21,5, 9. Gavlák/Horniaček (SR) Škoda Fabia R5 +4:08,6, 10. Ružička/Novák (ČR) Ford Fiesta R5 +5:05,0.