Thumb 01 ford focus Thumb 13 ford focus Thumb 11 ford focus Thumb 14 ford focus Thumb 18 ford focus Thumb 19 ford focus Thumb 21 ford focus Thumb 22 ford focus Thumb 23 ford focus

V Nemecku začali vyrábať nový Ford Focus

Sériová produkcia štvrtej generácie kompaktného bestsellera sa začala 8. mája t.r. v  nemeckom Saarlouise.

Na domácom trhu sa objaví v septembri. Základný model vo výbave Trend tam budú ponúkať za 18.700 €. K nám dorazí až koncom roka. Keď bude mať rovnakú cenu ako v Nemecku, nemusia ho sem ani voziť, lebo za tie peniaze sa zaradí do zoznamu nepredajných modelov Ford. Zatiaľ medzi nimi svieti štýlové miniauto Ka, jeho priestrannejšia verzia Ka+ a donedávna aj mestský crossover EcoSport, ktorý sa objavil u našich dílerov až 5 rokov po premiére!

Šéf nemeckej pobočky Ford-Werke GmbH Gunnar Herrmann na zhromaždení 500 zamestnancov sa poďakoval za hladký nábeh produkcie a vyzdvihol význam tohto modelového radu. „Nový Ford Focus vyčnieva z radu. Urobili sme všetko pre pokračovanie jeho úspechu a postavili sme lepšie, pokrokovejšie a inovatívnejšie auto ako všetky ostatné, ktoré sme doteraz v Európe predávali,“ povedal Herrmann.

Okrem moderného dizajnu a vysokej kvality interiéru nový Focus zaujme množstvom inovatívnych technológií. Ponukou asistenčných systémov, ktorú výrobca zahrnul do balíka  Ford Co-Pilot360, vnáša do triedy kompaktných áut technológie doteraz známe z modelov strednej a vyššej strednej triedy. Mnohé funkcie už zodpovedajú úrovni 2 autonómnych vozidiel.

Focus sa ako prvý model značky v Európe stane vo svojom segmente priekopníkom konektivity. Jeho viackrát ocenený 1.0 a 1.5 l trojvalec EcoBoost profituje z inteligentného menežmentu, ktorý Ford ako prvý na svete použil v konštrukcii 3-valcového agregátu. Inovatívne technológie zaviedol aj do výroby tohto modelu. „Závod v Saarlouise patrí k najefektívnejším a najproduktívnejším na svete,“ povedal Herrmann. „Aby ním aj ostal, priebežne ho modernizujeme. Kvôli produkcii tohto modelu  sme doň investovali 600 mil €. Niektoré z jeho technológií sa v automobilovom priemysle objavujú po prvý raz.“

Taká je aj bórová hala s rozlohou 6.000 m2 (zodpovedá ploche futbalového ihriska, na ktorom sa hrajú zápasy Bundesligy) na tvarovanie za tepla. Možno v nej spracovávať ultrapevné a mimoriadne ľahké plechy z bórovej ocele, čo je v automobilovom priemysle absolútna novinka. V 40 m dlhej peci sa plechy z bórovej ocele plynom a magnetickou indukciou zohrievajú na 930°C aby sa zmenili na poddajnú masu, ktorá putuje do 1.250 t lisu. Laserové lúče teploty 3.000°C potom z vodou ochladených platní vystrihujú konečný tvar.

V Saarlouise je do výroby zapojených vyše 6.000 ľudí. V konečnej montáži sa pracuje na 3 zmeny. Továreň má dennú kapacitu 1.750 vozidiel, z toho 1.400 pripadá na Focus a asi 350 ks na C-Max. Focus montujú v Saarlouise už od jeho začiatku v roku 1998. Z o 16 miliónov doteraz vyrobených áut tohto typu asi 6 miliónov pochádza z Nemecka. Asi 85% z nich exportovali.