Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb pariz zakaz vjazdu dieselovych aut autozurnal.com 2 Thumb pariz zakaz vjazdu dieselovych aut autozurnal.com 1

V Paríži je zákaz dieselových áut opäť prísnejší

V Paríži od tohto pondelka platí prísnejší zákaz dieselových áut. Radnica si sľubuje zlepšenie ovzdušia, ktoré je vraj v Paríži horšie ako napr. vo filipínskej Manile či kolumbijskej Bogote. Za porušenie zákazu hrozia pokuty.

Prečítajte si tiež:
Zákaz predaja spaľovacích motorov naberá v EÚ reálne kontúry


Zákaz sa od tohto týždňa vzťahuje na dieselové autá staršie ako 13 rokov. Doteraz platil zákaz jazdy pre diesle staršie ako 18 rokov a benzínové autá staršie ako 21 rokov. Tí, ktorí zákaz platný v pracovné dni od 08.00 hodiny do 20.00 hodiny porušia, môžu očakávať pokutu vo výške 68 eur. Horšie na tom budú vodiči nákladiakov a autobusov. Za porušenie predpisu im hrozí pokuta vo výške 135 eur. 

Zákaz dieselových motorov neprijali kladne všetky lokality

Zákaz sa netýka majiteľov starších áut z parížskych predmestí. Tí budú od potencionálnej pokuty "oslobodení", keďže sú väčšmi odkázaní na individuálnu dopravu a nemajú tak dobré možnosti na využitie hromadnej dopravy. Oblasť Veľký Paríž tvorí 79 obcí a miest, v ktorých žije 5,6 milióna ľudí. Rozhlasová stanica Europe 1 uvádza, že 47 lokalít sa k zákazu pripojilo, no zvyšné sú proti. Nastávajú obavy, že nový zákaz dieselových áut môže vyvolať vlnu nepokojov. Spomínajú pri tom na demonštrácie žltých viest, ktoré súviseli so zdanením pohonných hmôt a vyústili až do vzbury proti vláde a skončili škodami na majetku a incidentmi s políciou.

Europe 1 tiež uvádza, že od roku 2021 bude doprava vo Veľkom Paríži monitorovaná pomocou kamier a tie si posvietia aj na vodičov starších áut, na ktoré sa vzťahuje zákaz. Nasledovať bude nekompromisná pokuta. Paríž si ide za tvrdo za zlepšením ovzdušia, organizácie na ochranu životného prostredia tvrdia, že práve zákaz starších dieselových motorov bude mať markantný vplyv na jeho zlepšenie. Taká je teória, no tá často v praxi vyzerá inak... Uvidíme, kde sa zbrojenie proti motorom dostane a či si z Paríža budú brať "príklad" ďalšie európske mestá, ktoré sa s myšlienkou obmedzenia starších motorov pohrávajú. 

Zdroj: TASR
Zdroj foto: Pixabay, Pixabay