Hyundai 06 1 2019 1140x190
Thumb jaguar challenge  spolocna foto Thumb jaguar challenge a Thumb jaguar challenge b Thumb jaguar challenge Thumb jaguar challenge  vitazny  tim ke Thumb jaguar challenge draha Thumb jaguar challenge najrychlejsie auto n r Thumb jaguar challenge c Thumb jaguar challenge Thumb jaguar challenge e Thumb jaguar challenge f Thumb jaguar nr

V súťaži Jaguar excelovali žiaci z Košíc, Nitry, Bratislavy a Levíc

V priestoroch britskej automobilky Jaguar Land Rover v Nitre sa uskutočnilo národné finále 2.  ročníka vzdelávacieho programu pre základné školy Jaguar Primary School Challenge.

Program zakončený súťažou je ojedinelým podujatím svojho druhu, ktorého poslaním je rozvíjať mladé talenty v oblasti automobilovej techniky a dizajnu. Jaguar Primary School Challenge je výzvou pre základné školy a na Slovensku si nachádza stále viac nadšencov. V aktuálnom ročníku absolvovalo vzdelávací program 28 škôl, medzi nimi 7 nováčikovia, takže celkovo sa ho zúčastnilo 230 detí. Tí prežili so svojimi pedagógmi asi 6 mesiacov konštruovaním a testovaním súťažných autíčok. Pomáhali im v tom aj mentori spomedzi zamestnancov nitrianskej automobilky. V národnom finále sa stretlo 12 tímov, ktoré počas 5 hodín museli preukázať znalosti z konštrukcie, marketingu, prezentácie a absolvovať aj rýchlostnú skúšku s autíčkom na testovacej dráhe.

Podľa Russella Leslieho, prevádzkového riaditeľa nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover Slovakia je takýto program prínosom: „Výborná odozva žiakov a učiteľov odráža význam, aký majú  predmety technického zamerania, tzv. STEM (veda, technika, strojárstvo a inžinierstvo, matematika). Deti tak majú príležitosť dozvedieť sa viac o vývoji a konštrukcii áut. Pre Jaguar Land Rover je veľmi dôležité inšpirovať ďalšiu generáciu budúcich inžinierov a naše blahoželanie patrí rovnako deťom ako aj ich pedagógom.” 

Vzdelávací program Jaguar Primary School Challenge sa uskutočňuje v spolupráci s Junior Achievement, mimovládnou organizácou, ktorá má dlhoročné overené skúsenosti v oblasti vzdelávania a inšpiratívnych programov pre deti a mládež.

Spomedzi 12 súťažiacich tímov, ktoré prišli do Nitry, si víťazstvo a titul národného šampióna odniesol MMS, zložený z piatich žiakov. Tí presvedčili porotu svojimi komunikačnými schopnosťami, konštrukčnými vedomosťami a tímovou prácou.

Tomáš Talarovič, líder tímu MMS povedal: “Dnešné prvenstvo je naozaj super pocit. Projektu sme venovali veľa času a sme hrdí na víťazstvo, nielen naše, ale celej školy. Naučili sme sa veľa o inžinierstve, používame softvér, aby sme robili veci ako modelovanie aerodynamického tunela a tiež sme sa zlepšili v prezentovaní a tímovej práci. Bola to pre nás ozajstná výzva a možno sa aj my raz staneme inžiniermi.”

Milan Hovanec, učiteľ a mentor MMS tímu dodal: “Naši žiaci venovali tomuto projektu toľko práce a času, že si úspech naozaj zaslúžili. Teší ma, keď vidím, ako deti získavajú nové vedomosti, a to aj také, o ktorých by si ľudia možno pomysleli, že deti ich ešte nie sú schopné absorbovať. Veď dokázali vytvoriť auto pomocou 3D softvéru. Učitelia sa pritom tiež učia, deti nás k tomu tlačia, kladú otázky, na ktoré nemusíme nevyhnutne poznať odpovede, takže sa musíme neustále učiť a rozvíjať. Je to skvelý projekt pre deti.”

Britská automobilka iniciovala a podporuje podobné podujatia pre základné školy Jaguar Primary School Challenge od roku 2011 vo Veľkej Británii, Singapure, USA, Austrálii a Grécku. U nás sa do jej prvého ročníka prihlásilo vlani 8 škôl, ktoré do nej poslali 18 súťažných tímov.

Výsledky 2. ročníka Jaguar Primary School Challenge – Slovensko
Ocenenie Víťazný tím Víťazná škola Mesto
Celkový víťaz MMS Spojená škola sv. Košických mučeníkov Košice
Najrýchlejšie auto Roveráci ZŠ kniežaťa Pribinu Nitra
Najlepšie vyrobené auto MALLAH racers Spojená škola sv. rodiny Bratislava
Najlepšia verb. prezentácia MALLAH racers Spojená škola sv. rodiny Bratislava
Najlepšie portfólio Top Team Pri Podlužianke Levice