Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb img 0957 Thumb img 0936 Thumb img 0937 Thumb img 0958 Thumb img 0959 Thumb img 0960 Thumb 1a Thumb 2a Thumb 3a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 8a Thumb 9a Thumb 10a

Videli sme nové Audi Q8, vyrábať ho budú v Bratislave

Nástup luxusného "SUV-kupé" z dielne Audi sa trochu natiahol. Konkurent pre BMW X6, Mercedes-Benz GLE Coupé alebo Range Rover Velar onedlho príde v sériovej podobe.

Komu sa Audi Q7 zdá nudné, tomu v Ingolstadte pripravujú alternatívu. Volá sa Audi Q8 a ide o dynamicky strihnuté veľké SUV. Predseda predstavenstva závodu Volkswagen Slovakia Ralf Sacht potvrdil, že výroba novinky odštartuje v Devínskej Novej Vsi ešte tohto roku.

Audi medzičasom Q-osmičku intenzívne testuje. Fotografie prototypov sme prakticky v rovnakom čase dostali od dvoch čitateľov. Dôkladne zamaskované automobily jazdia po nemeckých diaľniciach i v talianskom Bolzane. 

Ako bude hotové "SUV-kupé" vyzerať, to naznačila štúdia Audi Q8 Sport Concept, vystavená na minuloročnom autosalóne v Ženeve. Pozornosť pútala nielen výrazným oranžovým lakom, ale aj extravagantným dizajnom. Vďaka masívnej maske chladiča, malej ploche okien či 23-palcovými kolesám pôsobila až drzým dojmom. Očakávame, že sériový variant bude rovnako neprehliadnuteľný. S výnimkou kľučiek sa už asi nič podstatné nezmení. Zachované zostanú aj opticky prepojené koncové svetlá.

To isté platí o kabíne, ktorá bude štvormiestna - so samostatným sedadlom pre každého pasažiera. Palubná doska pripomína vlajkovú loď Audi A8 a obsahuje až tri displeje. Jeden nahradil klasický analógový prístrojový panel, druhý slúži multimediálnemu systému a tretí klimatizácii.

Dotykové obrazovky majú haptickú odozvu. To znamená, že na jednotlivé ikonky treba prstom vyvinúť tlak, akoby šlo o klasické tlačidlo. Po stlačení pocítite mechanickú odozvu - displej sa v danom momente jemne pohne, čo má na svedomí elektromagnet. 

Na pohon Q-osmičky poslúžia šesť- a osemvalcové motory, odvodené od Audi Q7. Všetky dostanú elektrický motorgenerátor s vlastným lítiovo-iónovým akumulátorom. Motorgenerátor slúži prepracovanému systému štart/stop. Vždy keď rýchlosť jazdy klesne pod 22 km/h a elektronika usúdi, že vozidlo zastavuje, motor v predstihu vypne. Poháňacia jednotka stíchne aj pri jazde rýchlosťou od 55 až do 160 km/h. Stačí, ak máte navolený ekonomický jazdný režim a zložíte nohu z plynového pedála.

Pravý technologický koncert predstavuje takzvaný full hybrid. Základom je benzínový šesťvalec 3,0 TFSI (331 kW/450 k), dopovaný dvomi turbodúchadlami. Lenže ani dve turbá nezaručia, že motor bude mať dostatočný krútiaci moment už tesne nad voľnobežnými otáčkami. Preto konštruktéri pridali ešte elektrický kompresor, ktorý nie je závislý na tlaku výfukových plynov, ani na otáčkach kľukového hriadeľa.

Kompresor dosiahne 70 000 otáčok za minútu v priebehu 250 milisekúnd. Potrebuje však vlastný elektrický okruh 48V.

Aby boli reakcie na zošliapnutie plynového pedála naozaj bleskové, trio "turbo, turbo, kompresor" má ešte jedného pomocníka. Je ním elektromotor (20 kW, 170 Nm, 48V), vsadený do útrob osemstupňovej automatickej prevodovky, v ktorej nahradil hydrodynamický menič.

Elektromotor prispieva k lepšej dynamike auta a pri jazde s uvoľneným plynovým pedálom rekuperuje kinetickú energiu. Vyrobená elektrina je uskladnená v kompaktnom lítiovo-iónovom akumulátore, ukrytom pod podlahou batožinového priestoru. Z tohto akumulátora potom čerpá energiu nielen elektromotor, ale aj elektrický kompresor.

Kombinovaný výkon celého hybridného systému má hodnotu 350 kW (476 k) a najvyšší krútiaci moment 700 Nm. Hmotnosť vyše päť metrov dlhého auta výrobca nezverejnil, ale mušia váha to zrejme nebude. Napriek tomu dokáže zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 4,7 sekundy. Pomocníkom je stály pohon všetkých štyroch kolies quattro.

Audi hovorí o dynamike osemvalca a spotrebe štvorvalca. Prototyp Audi Q8 dokázal s plnou 85 litrovou benzínovou nádržou prejsť viac než 1200 kilometrov.