Peugeot novy508sw ppc adform 4 970x250
Thumb 7a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 3a Thumb 6a Thumb 5a

Video: Abarth 124 Spider s motorom z Alfy 4C mieri na rely

Dvorný úpravca automobilov značky Fiat vyvinul atraktívny súťažný špeciál. Abarth 124 Rally prichádza 40 rokov po poslednom štarte svojho rovnomenného predchodcu na Rallye Monte Carlo.

Zrejme nielen nás na marcovom autosalóne v Ženeve ohromil koncept Abarth 124 Rally. Prototyp súťažného špeciálu, odvodený od sériového modelu Abarth 124 Spider, vyzeral už na výstave veľmi vierohodne. Napokon, aj zástupcovia značky Abarth avizovali, že sa čoskoro objaví na rýchlostných skúškach.

Zhruba o pol roka sa prianie premenilo na realitu. Dvorný úpravca Fiatov novinku usilovne testuje a vybraní predajcovia už začali prijímať objednávky. Cenu nanešťastie nepoznáme, ale prvé Abarthy 124 Rally upravené pre kategóriu R-GT odštartujú do automobilových súťaží v priebehu budúceho roka.

Prototyp hltal prvé testovacie kilometre na uzavretej trati neďaleko talianskeho Sanrema a za volantom sedel Alex Fiorio, niekdajší majster sveta v hodnotení produkčných vozidiel.

Technický základ vychádza zo sériového Abarthu 124 Spider. To znamená, že motor je uložený pozdĺžne za prednou nápravou, poháňané sú zadné kolesá, prednú nápravu tvoria dvojité lichobežníkové ramená a vzadu je viacprvkové zavesenie. Plátenú strechu nahradil pevný hardtop a pod ním sa skrýva bezpečnostný rám. Na streche je aspoň malé nasávanie, privádzajúce čerstvý vzduch do tesnej dvojmiestnej kabíny.

Pod dlhou prednou kapotou nenájdete jedna-štvorku MultiAir, ale prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,75 TBi, prevzatý z Alfy Romeo 4C.

Vyladený motor dosahuje výkon 221 kW (300 k) pri 6500 otáčkach za minútu. Pri akých otáčkach vrcholí najvyšší krútiaci moment 450 Nm, nie je známe. Oba parametre prenáša na zadné kolesá šesťstupňová sekvenčná prevodovka s radením pádlami pod volantom a mechanický samosvorný diferenciál. Kolesá majú priemer 18 palcov.

Abarth 124 Rally prichádza 40 rokov po tom, čo prvý Fiat Abarth 124 Rally absolvoval svoj posledný štart na slávnej Rallye Monte Carlo. Vozidlo súťažilo vo vtedajšej triede 4, pričom za jeho volantom sa objavil aj neskorší majster sveta v rely, Fín Markku Alén. Pôvodný Fiat Abarth 124 Rally poháňal atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,8 litra a dvomi dvojkomorovými karburátormi Weber 44 IDF. V roku 1976 ho na rýchlostných skúškach nahradil výkonnejší a rýchlejší Fiat Abarth 131 Rally, vychádzajúci zo sedanu Fiat 131.