Vw tiguanallspace 03 2020 1140x190
Thumb 52s Thumb 53s Thumb 51s Thumb 54s Thumb 55s Thumb 56s

Vitara prišla o atmosférický motor, nahradil ho trojvalec s turbom

Omladzovacia kúra sa najviac dotkla ponuky motorov a technologickej výbavy.

Keď na jeseň roku 2014 Suzuki odhalilo štvrtú generáciu Vitary, nie každému sa dramatické zmeny páčili. Auto čiastočne prišlo o svoj off-roadový charakter a stal sa z neho moderný crossover.

Obrovský predajný úspech napokon dal Suzuki za pravdu. V júni tohto roku bola Vitara absolútne najpredávanejším novým osobným automobilom na slovenskom trhu. Na prvom miestne v rebríčku predajov sa objavila aj vlani.

Aktuálne prichádza modernizovaná verzia, pričom zásadná zmena sa udiala pod kapotou. Obľúbený atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 VVT (88 kW/120 k) mieri do dôchodku. Namiesto neho sa vo Vitare objavil prepĺňaný trojvalec 1,0 Boosterjet, známy zo Swifta, Balena i SX4 S-Cross. Dosahuje výkon 82 kW (112 k) a je vybavený filtrom pevných častíc. 

Výrobca zatiaľ neprezradil, či sa trojvalec bude dať kombinovať aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Podrobnosti zistíme v septembri.

Prepĺňaná jedna-štvorka Boosterjet naďalej produkuje výkon 103 kW (140 k) a tiež dostala časticový filter. O naftovom motore 1,6 DDiS sa Suzuki vôbec nezmieňuje, a tak je možné, že z ponuky definitívne vypadol.

Po dizajnovej stránke sa toho veľa nezmenilo. Vpredu vidíme pozmenenú masku chladiča so zvislými lamelami v štýle nového Suzuki Jimny. O čosi nižšie je prepracovaný nárazník. Avšak okrúhle hmlovky a denné svetlá zostali bez zmeny.

Zato koncové svetlá dostali kompletne novú - tmavšiu - grafiku a diódovú techniku. Všimli sme si aj novú hmlovku v zadnom nárazníku, ktorá už nie je červená, ale biela. Vzorkovník farieb doplnili dva nové odtiene - Solar Yellow Pearl a Ice Grayish Blue.

Vo vnútri je nový prístrojový panel so 4,2-palcovým farebným displejom palubného počítača. Na palubnej doske sa objavili mäkčené plasty. Predné sedadlá dostali nový tvar i čalúnenie.

Vitara sa po modernizácii stáva technologickým lídrom v rámci značky Suzuki. Výbavu rozšíril systém monitorovania takzvaných mŕtvych uhlov, upozornenie na vozidlo prichádzajúce zboku pri cúvaní, čítanie niektorých dopravných značiek, udržiavanie vo zvolenom jazdnom pruhu, monitorovanie únavy šoféra alebo autonómne núdzové brzdenie.