Hyund i30 04 2019 1140x190px 2
Thumb 11111111111 Thumb content 20181120 114433

Vláda schválila ďalšie dotácie na elektromobily a nabíjacie stanice

Presné podmienky, ani výšku podpory zatiaľ nepoznáme.

Podpora elektromobility na Slovensku pokračuje. Vláda odobrila Akčný plán rozvoja elektromobility z dielne ministerstva hospodárstva. Schválený materiál obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré majú byť realizované do dvoch rokov. Cieľom je nielen zvýšiť počet elektromobilov na našich cestách, ale zabezpečiť aj rozvoj potrebnej infraštruktúry a investovať do výskumu a vývoja komponentov pre elektrických vozidiel.

Jednou z priorít akčného plánu je rozširovanie infraštruktúry. „Ministerstvo hospodárstva SR plánuje podporiť budovanie nabíjacích staníc pre samosprávy. Cieľom je podpora budovania potrebnej infraštruktúry aj mimo hlavných ťahov," vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga. Vláda plánuje zjednodušenie administratívneho procesu pri výstavbe nabíjacích staníc. Legislatívne by sa mala upraviť aj povinnosť budovať nabíjaciu infraštruktúru na nových parkoviskách. V súčasnosti na Slovensku máme približne 250 nabíjacích staníc.

Štát dotáciami opäť podporí záujemcov o kúpu elektrických áut. Podrobnosti však zatiaľ nezverejnil. „Systém podpory by mal byť nastavený podobne ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu SR (ZAP SR). Aj touto cestou chceme povzbudiť ľudí ku kúpe týchto automobilov," uviedol minister Žiga.

Pilotný projekt mal pozitívny vplyv na rast predaja elektrických vozidiel. Od novembra 2016 do júna 2018 využilo podporu 831 žiadateľov. Podpora išla na kúpu 514 elektromobilov a 317 plug-in hybridných vozidiel, čo predstavovalo medziročný nárast predaja tohto typu áut o 350%. Ku koncu minulého roka jazdilo po našich cestách približne 1700 elektromobilov a plug-in hybridov.

Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú farebne odlíšiteľné registračné značky. Šoféri elektromobilov a plug-in hybridov budú vďaka farebným "ŠPZtkám" oprávnení jazdiť napríklad vo vyhradených jazdných pruhoch, či parkovať v nízkoemisných zónach. Obe tieto opatrenia by mali byť realizované do 1. januára 2020.

Zvýšiť záujem o elektrifikované vozidlá by mala aj informačná kampaň. Jej súčasťou bude nový portál venujúci sa len tejto téme. Pre podnikateľov rezort financií zavedie zrýchlené odpisy na elektromobily a nabíjacie stanice.

Ďalším z dôležitých opatrení v Akčnom pláne rozvoja elektromobility je podpora výskumu, vývoja a konkurencieschopnej a udržateľnej priemyselnej výroby batérií pre elektromobily. „Slovensko dobre naštartovalo podporu elektromobility, ale v ďalších krokoch je nevyhnutné nasmerovať svoju pozornosť aj na podporu výroby komponentov do elektromobilov," dodal minister hospodárstva Peter Žiga.