Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 1 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 2 Thumb 5

Volkswagen Golf Sportsvan 1,5 TSI: Namiesto crossoveru?

Modernizácia pridala užitočnému Golfu novú výbavu i motory. Sportsvan nedáva falošný pocit robustnosti, ako módne crossovery. Boduje variabilitou a dobrým výhľadom.

Konštruktéri naplno využili možnosti platformy MQB a predĺžili rázvor v porovnaní s klasickým hatchbackom o 48 mm. Sportsvan tak nie je len vyšší Golf, do ktorého sa pohodlnejšie nastupuje, ale zvnútra podstatne väčšie auto. Dĺžku vnútorného priestoru neposudzujte podľa krátkej prednej kapoty, lebo niekoľko desiatok centimetrov zaberá mohutná palubná doska. Aj tak vnútri ostalo dosť miesta na to, aby sa meter osemdesiat vysoký pasažier, sediaci za rovnako veľkým šoférom, mohol vzadu doslova rozvaliť. K dispozícii má polohovateľné operadlo.

Vzdušnosť kabíne dodáva veľa priestoru nad hlavou i veľké okná. Palubná doska je masívna a obsahuje známe koncernové prvky. Nedávny facelift priniesol najmä nové
multimediálne systémy.

 

Obrovský priestor sa nohy sa dá využiť aj inak. Posunutím delenej zadnej lavice dopredu, navýšite základný objem kufra z 500 na maximálne 590 litrov. Keď z rozsahu 180 mm posuniete zadné sedadlá dopredu o tretinu, dospelým ostane stále dosť priestoru na nohy. Samozrejme, ak majú vzadu sedieť deti, lavica môže byť celkom vpredu. Šírka vnútorného priestoru zodpovedá Golfu. Akurát vzadu sa konštruktérom podarilo nahnať 30 mm naviac. Trom dospelým je vedľa seba napriek tomu tesno. Medzi dve plnohodnotné detské sedačky však natlačíte aspoň podsedák.

Volkswagen si dal záležať na polohe šoféra za volantom a svoje miesto si tu nájde každý. Či už chce sedieť vako na rozhľadni alebo bližšie k podlahe. To je veľmi dôležité napríklad u manželov, ktorí majú veľký rozdiel v postavách a štýle sedenia. V najnižšej polohe je sedadlo šoféra dokonca nižšie než zadný sedák. Stále však sedí o 30 mm vyššie ako v klasickom Golfe.

Škoda, že v inak vzdušnom interiéri sa pravá noha šoféra musí tiesniť, resp. opierať o stredovú konzolu. Niektorí spolujazdci sa posťažovali na vypuklý tvar spodnej časti palubnej dosky. Museli sedieť viac vzadu ako obyčajne, inak sa nohami dotýkali krytu odkladacej schránky.

Príplatkové plne diódové svetlá svietia výborne.

 

V Sportsvane dokážeme akceptovať dvojité predné stĺpiky, ktoré inak nemáme v obľube. Hlavne preto, že trojuholníkové okienko medzi stĺpikmi je dosť veľké reálne pomáha výhľadu šikmo dopredu. Napokon, hlavný A-stĺpik je pomerne tenký. Možno aj na úkor dizajnu má rodinný Golf veľké bočné okná a pomerne tenké zadné stĺpiky. Radosť z bezchybného výhľadu budú mať deti i rodič za volantom. Konce auta sa odhadujú ľahko, avšak vonkajšie spätné zrkadlá by mohli byť väčšie. Daňou za veľkú presklenú plochu karosérie môže byť prehrievanie interiéru v letných mesiacoch.

Keďže auto sme preberali presne s dvadsiatimi najazdenými kilometrami, hodnotiť absolútne surový motor 1,5 TSI ACT (96 kW/ 130 k) zodpovedne nemôžeme. V kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou sa nám však subjektívne páčil viac než skôr testovaná silnejšia verzia (110kW/ 150 k) so sedemstupňovým DSG pod kapotou Škody Karoq. Automat radil skoro, otáčky držal prinízko a motor sa akoby dusil. Pri manuálnej prevodovke človek sám rozhoduje, kedy preradí. Agregát často pracoval v dvojvalcovom režime, no priemerná spotreba aj tak zľahka presiahla sedemlitrovú hranicu. Úsporná jazda z Košíc do Bratislavy skončila 5,1-litrovým apetítom. Názov Sportsvan musíme brať s rezervou, no treba priznať, že aj tento Golf jazdí profesorsky dobre. Testovaný variant 1,5 TSI už má viacprvkovú zadnú nápravu, takže po zimou poznačených slovenských cestách sa pohyboval pokojne a pohodlne.

 

Kúpiť, či nekúpiť?

V konkurencii imidžových crossoverov možno Golf Sportsvan nerozbúcha srdce, ale myšlienku užitočného kompaktného auta zvláda bezpochyby lepšie.

 

Technické parametre
motor  1,5 TSI ACT
zdvihový objem [cm3] 1498
výkon [kW/k]  96/130
pri otáčkach [1/min]  5000-6000
krútiaci moment [Nm]  200
pri otáčkach [1/min]  1400-4000
maximálna rýchlosť [km/h]  202
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,6
nam. spotreba [l/100 km]  7,1
batožinový priestor [l]  500-590-1520
registračný poplatok [€]  150
cena modelu od [€]  20 640