Conti summer19 uspora sk 1140x86
Thumb 6.1 3 Thumb 6.1 1 Thumb 6.1 4 Thumb 6.1 2 Thumb 6.1 5 Thumb 6.1 6 Thumb 6.1 7 Thumb 6.1 8 Thumb 6.1 9

Volkswagen Multivan 6.1: Výrazný technologický upgrade

Vylepšený dizajn, nové LED svetlá, digitálny kokpit, úplne nový multimediálny systém, asistenčné systémy z osobných áut a motory spĺňajúce najnovšie emisné normy, vrátane elektrickej verzie od firmy ABT - to je v skratka ponuka ďalšieho vývojového stupňa Volkswagenu Multivan pod označením T6.1.

Začnem najviditeľnejšími zmenami, a teda vonkajším dizajnom. Upravená maska chladiča s hustejším rebrovaním, nové predné LED  svetlá a hlavne upravený nárazník novinku opticky rozširujú a tlačia viac k zemi. Zároveň autu dodávajú silnejší retro - športový nádych. V porovnaní s predchodcom je to určite pozitívna zmena. Vzadu sú zmeny menej výrazné, veď pri krabicovitom tvare karosérie veľa priestoru na realizáciu v zadnej časti nie je. Prepracovaná bola opäť len grafika zadných svetiel. Z dizajnu ide ešte silnejší dojem o dosiahnutie prémiovosti, čo potvrdzuje aj interiér.

Palubná doska dostala opäť modernejší nádych, architektúrou inšpirovaný najnovšími modelmi značky Volkswagen - najmä faceliftovaným Passatom, z ktorého pochádza volant. Úplne nová, hodnotnejšie pôsobiaca je stredová konzola s ukotvením radiacej páky automatickej prevodovky. Len akosi nevidím kam výrobca schoval držiaky na nápoje. Vôbec mi nevadí, že tie pôvodné zrušil, pretože na každej nerovnosti z nich v minulosti vyskakovali poháre s kávou. Preto verím, že ich vyriešil sofistikovanejšie a hlavne stabilnejšie. Celý kokpit je teraz viditeľne natočený na vodiča, ako to býva zvykom u osobných áut. Novinkou je, že už aj Multivan môže mať digitálny kokpit tretej generácie s uhlopriečkou 10,25 palca a viacerými možnosťami zobrazenia základných informácii  - vrátane navigácie na celú šírku displeja.

S digitálnym kokpitom úzko súvisí ďalšia novinka - tretia generácia multimediálneho systému MIB3. K dispozícii je vo verzii Discover Media s 8-palcovým dotykovým displejom alebo Discover Pro  s 9,2-palcovým displejom. Multimediálny systém bude štandardne dodávaný so vstavanou SIM kartou tzv eSIM, ktorá sprístupňuje nový svet online služieb "Volkswagen We", vrátane internetového rádia a streamovania hudby. Veľkou novinkou je tiež hlasové ovládanie schopné rozpoznať normálnu hovorovú reč. Nemusíte teda poznať presné výrazy a povely, na ktoré systém reaguje. A zaujímavosťou je tiež využitie Apple CarPlay bez nutnosti spojenia telefónu s autom káblom.

Volkswagen sa zameral aj na profesionálnejšie využitie pracovných verzií Transporter, ktoré dostali napríklad 230 V elektrickú zásuvku na sedadle vodiča, uzamykateľnú schránku pod dvojmiestnou lavicou vpredu na strane spolujazdca a upravený bol interiér s ohľadom na prepravu dlhých predmetov. maximálna vnútorná dĺžka sa teraz predĺžila z 2450 na 2800 mm, resp. z 2900 na 3300 mm v prípade predĺženej verzie.

Veľkou zmenou pre Multivan je aj prechod z hydraulického posilňovača na elektromechanický, z dôvodu nových asistenčných systémov - aby mohla elektronika automaticky zasahovať do riadenia a naprávať smer jazdy. Medzi tieto systémy patrí napríklad Cross Wind Assist, ktorý automaticky stabilizuje auto pri silnom nárazovom vetre z boku. Prvý s týmto asistentom prišiel Crafter. Elektromechanický posilňovač umožnil doplniť aj Lane Asist, strážiaci auto v jazdnom pruhu, či parkovací asistent, alebo Trailer Asist uľahčujúci cúvanie s prívesom.

Najväčšou neznámou boli motory, ale tam sa nič zásadné nemení. Teda žiaden naftový V6 motor po vzore Amaroka ani výkonnejšia verzia štvorvalca ako reakcia na Mercedes Benz triedy V.  Všetko ostáva po starom, len agregáty prešli úpravami podľa novej emisnej normy Euro 6-d TEMP. Nový základný motor 2.0 TDI má teraz vyšší výkon 66 kW (90 k) oproti doterajším 62 kW (84 k). Nad ním figuruje motor 2.0 TDI s výkonom 81 kW (110 k), ktorý nahrádza dva doterajšie motory s výkonmi 75 kW (102 k) a 84 kW (114 k). Z predchodcu boli prevzaté motory  2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) a 2.0 TDI Biturbo, ktorému trochu klesol výkon na 146 kW (190 k). Motor TDI s výkonom 110 kW (150 k) sa dá za príplatok objednať aj s dvojspojkovou prevodovkou DSG, ako aj pohonom všetkých kolies 4MOTION (s manuálnou prevodovkou alebo s DSG). Špičková verzia s výkonom 146 kW (190 k) sa sériovo montuje s prevodovkou DSG a na želanie aj s pohonom 4MOTION. Úpravca ABT dokonca avízuje čisto elektrickú verziu Multivana 6.1 s elektromotorom výkonu 82 kW/112 k a s batériou kapacity 38,8 kWh alebo 77,6 kWh s dojazdom okolo 400 km, ale ešte podľa starej normy NEDC. Čiže reálne sa dá počítať tak s 250 km, čo je na tak veľké a drahé rodinné auto je zatiaľ stále veľmi slabý dojazd. Preto ani slovenský importér neuvažuje o uvedení elektrickej verzie na náš trh. 

Novinka bude mať premiéru na autosalóne v Ženeve. Prvé kusy sa budú dať objednávať v októbri.