Hyundai 2019 02 1140x190
Thumb 36w Thumb 22w Thumb 21w Thumb 23w Thumb 24w Thumb 24w Thumb 25w Thumb 26w Thumb 27w Thumb 28w Thumb 30w Thumb 29w Thumb 31w Thumb 32w Thumb 35w Thumb 33w Thumb 37w Thumb 38w Thumb 39w Thumb 40w Thumb 41w Thumb 42w Thumb 43w

Volkswagen oficiálne odhalil svoj najmenší crossover

T-Cross chce medzi rozrastajúcou sa konkurenciou zabodovať dizajnom, priestorom a variabilitou.

Odhady hovoria, že dopyt po malých crossoveroch sa v priebehu desiatich rokov zdvojnásobí. A to je zároveň odpoveď na otázku, prečo každá značka chce mať podobné auto vo svojej ponuke. Napríklad Citroen podľa neoficiálnych správ uvažuje, že nová generácia modelu C3 už bude čistokrvný crossover...

Volkswagen sa púšťa do boja o zákazníkov s modelom T-Cross. Novinka na premiére v Amsterdame prekvapila zaujímavým dizajnom. Páčia sa nám škatuľovité základné rysy karosérie, široká maska chladiča i netradičná grafika koncových svetiel. Zamrzí chýbajúce prekrytie prahov dverami. Predsa len v T-Crosse sa sedí približne o desať centimetrov vyššie ako v Pole a čisté prahy za každého počasia by nastupovanie a vystupovanie určite spríjemnili.

Na úvod nezaškodí, povedať si o rozdieloch medzi novým T-Crossom a existujúcim T-Rocom. 

T-Roc je máličko väčší a dospelejší. Má približne o 30 milimetrov dlhší rázvor, širšie rozchody oboch náprav, vyspelejšiu techniku a stojí na platforme MQB. Volkswagen T-Cross je jednoduchší a dostupnejší.

Práve T-Cross je súrodencom SEATu Arona a zatiaľ nepredstaveného malého crossoveru značky Škoda. Všetky tri modely - okrem iného - spája zmenšený podvozkový základ MQB A0. T-Cross meria na dĺžku 4110 milimetrov, teda o 28 mm menej ako Arona. Zároveň má v porovnaní so španielskym crossoverom o tri milimetre kratší rázvor.

V kabíne vidíme pre Volkswagen typické usporiadanie ukazovateľov a ovládačov. Prístrojový panel môže byť za príplatok digitálny. Sekunduje mu dotykový displej, umiestnený hneď vedľa, na stredovej konzole. Pod ním sa nachádzajú výduchy klimatizácie a jej ovládací panel. Zákazník bude mať možnosť, vybrať si zo širokej palety rôznych farebných ozdôb pre interiér aj exteriér. Nechýba ani balík športových doplnkov R-Line, ktorý skrášľuje exemplár na fotografiách.

Dominantou T-Crossu má byť malý pôdorys a zároveň veľký vnútorný priestor. Konštruktéri nahnali dôležité centimetre vyšším a zvislejším posedom, ktorý šetrí miesto. Zadné sedadlá delené v pomere 60:40 majú polohovateľné operadlá a dajú sa posúvať v rozsahu 140 mm. Vďaka nim sa základný objem kufra pohybuje v rozmedzí 385 až 455 litrov. Po sklopení operadiel kapacita narastie na 1281 l. Sklopiť sa dá aj sedadlo spolujazdca a tým pádom môžete odviezť v aute dlhšie predmety.

Hoci oplastovanie spodnej časti karosérie naznačuje isté terénne ambície, Volkswagen T-Cross sa pohonu všetkých štyroch kolies nedočká. Každý z troch ponúkaných turbomotorov roztáča predné kolesá.

Základom je litrový trojvalec TSI, naladený na výkon 70 kW (95 k) alebo 85 kW (115 k). Pre slabší variant je vyhradená päťstupňová manuálna prevodovka, pri silnejšom máte na výber medzi šesťstupňovým manuálom a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Benzínový vrchol predstavuje štvorvalec 1,5 TSI (110 kW/150 k), dodávaný výhradne so sedemstupňovým DSG. Nemci nezanevreli ani na diesel a do ponuky pridali štvorvalec 1,6 TDI (70 kW/95 k). Prevodovka DSG v tomto prípade slúži ako alternatíva k päťstupňovému manuálu.

Nový malý crossover budú pre Európu vyrábať v španielskej Navarre. Ak ide o výbavu, môžeme očakávať armádu asistenčných systémov, ako autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov, upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu, monitorovanie mŕtveho uhla, monitorovanie únavy šoféra, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel, parkovací asistent alebo adaptívny tempomat.

T-Cross ponúkne aj bezdrôtovú nabíjačku smartfónu a k nej štyri USB porty určené pre nabíjanie ďalších elektronických zariadení na palube.