Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb tben6684 Thumb tben6554 Thumb tben6566 Thumb tben6574 Thumb tben6604a Thumb tben6718

Volkswagen Passat Alltrack 2.0 BiTDI: Najschopnejší z rodiny

V podstate je len ďalšou výbavovou verziou, ale o poznanie vyšší jazdný komfort a terénny režim z neho robia najschopnejší Passat v súčasnej modelovej ponuke.

Začnem tým najpodstatnejším, komfortnejšou jazdou, pretože tá upúta každého ako prvá. V tomto Passate budete na našich cestách rozhodne najmenej trpieť, nielen psychicky, vzhľadom na svetlosť podvozka 174 mm, čo je o 27,5 mm viac v porovnaní so štandardným modelom (nebudete sa báť, že podvozkom niečo chytíte), ale tiež vás najmenej vytrasie. Auto sa na nerovnostiach o poznanie viac pohojdáva a s väčšou ľahkosťou hltá všetky nerovnosti, ale ani v najmäkšom režime adaptívnych tlmičov nedosahuje tak lahodný jazdný komfort ako Volvo S60 CrossCountry, ktoré som skúšal týždeň pred ním.

Interiér nie je ničím výnimočný v porovnaní s bežným Passatom.

Adaptívne tlmiče s ventilom sa v kultivovanosti nikdy nevyrovnajú klasickému pruženiu, ale ponúkajú možnosť voľby viacerých režimov, ktorá je silným marketingovým nástrojom. Otázne ale je, koľko ľudí jednotlivé režimy vo svojich autách aj pravidelne využíva. Prioritou Passatu aj vo verzii Alltrack je istota a výborná ovládateľnosť na asfaltovej ceste, ktorú zvláda na jednotku, pričom vyššia svetlosť podvozka a komfortnejšie pruženie vám umožňuje svižnejšie jazdiť aj po rozbitejších, či lesných cestách. Prípadne po ceste z hrubšou vrstvou čerstvo napadnutého snehu, prejazd ktorou si aj patrične užijete.

Režim Offroad preladí elektroniku auta a urobí s Passatu malý Tourareg.

Pretože s dvomi najvýkonnejšími motorizáciami, čiže v našom prípade 2.0 BiTDi je pohon s elektrohydraulickou lamelovou spojkou Haldex 5. generácie doplnený systémom XDS+, suplujúcim funkciu samosvorných diferenciálov na oboch nápravách. S Passatom Alltrack je zábava pri každodenných presunoch po bežných cestách, ale ešte väčšia na zasneženom, rozbahnenom, alebo akomkoľvek klzkom povrchu. Passat je pritom jedným z mála áut, v ktorom elektronika zábave skôr pomáha, než prekáža, pretože je naozaj dobre nastavená.

Mega strešné okno sa rovná mega zážitok z jazdy pre deti.

Škoda len, že pôvodný kovový kryt pod motorom v minulej generácii nahradili plastovým, ale v tomto prípade bolo prioritou konštruktérov ušetriť 16 kg. Ďalšia vec, ktorá robí Passat Alltrack výnimočným je režim Offroad, v ktorom sa preladí elektronika celého auta pre čo najlepšiu priechodnosť terénnom. Z Passatu sa tak doslova stane malý Touareg, ktorého možnosti v teréne by chceli mať mnohé SUV. Môžete si konfigurovať citlivosť systému ABS, aby sa auto nestalo neovládateľným pri brzdení na nespevnenom povrchu.

Motor sa preladí do vyšších otáčok, automatická prevodovka začne pracovať v inom algoritme a pohon 4x4 pôsobí neporaziteľným dojmom. Testovaný kúsok bol opäť vybavený dvakrát preplňovaným naftovým dvojlitrom, ktorý ohúri pružnosťou a súčasne poteší spotrebou do 7 l/100 km.

Technické parametre
motor 2.0 BiTDi
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kW/k] 176/240
pri otáčkach [1/min] 4000
krútiaci moment [Nm] 500
pri otáčkach [1/min] 1750-2500
palivová spotreba [l/100 km] 6,8-7,1
batožinový priestor [l] 639-1769
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,4
maximálna rýchlosť [km/h] 234
cena test. modelu od [€] 43.080