Conti france sk 1140x86
Thumb atlas cross sport concept large 8072  1 Thumb atlas cross sport concept large 8069  1 Thumb atlas cross sport concept large 8071  1 Thumb atlas cross sport concept large 8054 Thumb atlas cross sport concept large 8053 Thumb atlas cross sport concept large 8055 Thumb atlas cross sport concept large 8057 Thumb atlas cross sport concept large 8056 Thumb atlas cross sport concept large 8059 Thumb atlas cross sport concept large 8058 Thumb atlas cross sport concept large 8060

Volkswagen predstavil ďalšie veľké SUV, tentoraz športovo ladené

Autosalón v New Yorku je svedkom premiéry štúdie Atlas Cross Concept. Po malých úpravách sa novinka objaví v sériovej výrobe.

Volkswagen Atlas je veľké sedemmiestne SUV, určené pre Severnú Ameriku a pod názvom Teramont aj pre Čínu. O našej krátkej skúsenosti s týmto autom si môžete prečítať TU.

Aktuálne na autosalóne v New Yorku debutuje Volkswagen Atlas Cross Sport - štúdia menšieho a zároveň športovo ladeného Atlasu. Hoci ide o prototyp, do roka príde sériová verzia. Európu opäť minie a sústredí sa na Severnú Ameriku. 

Politika Volkswagenu znie nasledovne: Európania a Číňania dostanú nový Touareg. Američania budú mať namiesto Touarega novinku Atlas Cross Sport. Obe autá sú si rozmermi veľmi podobné - Volkswagen Atlas Cross Sport meria na dĺžku 4846 mm, na šírku 2029 mm a na výšku 1735 mm. 

"Američan" sa môže pochváliť extravagantnejším dizajnom, ktorý stavil na masívne blatníky, pomerne malú plochu bočných okien a výraznejšie sklonené zadné stĺpiky. Zaujímavo pôsobí prelis tiahnuci sa dverami, do ktorého dizajnéri zakomponovali kľučky. Štúdia sa pýši aj svietiacou maskou chladiča. Opticky tak lepšie nadväzuje na hlavné svetlomety, ale na produkčnej verzii ju neuvidíme.

Zásadný rozdiel medzi Touaregom a Atlasom Cross Sport spočíva v použitej technike. Americké SUV si musí vystačiť s podvozkovou platformou MQB. To znamená, že motory sú uložené vpredu naprieč a roztáčajú primárne predné kolesá. Avšak benzínového šesťvalca sa zákazníci spoza oceánu nevzdali. 3,6-litrový atmosférický agregát dosahuje výkon 206 kW (276 k) a spolupracuje so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG.  

To však nie je všetko, pretože spaľovaciemu motoru v útrobách prototypu sekundujú dva elektromotory. Slabší produkuje 40 kW (55 k) a nachádza sa vpredu. Silnejší dáva 85 kW (115 k) a roztáča zadné kolesá. Energiu čerpú z lítiovo-iónových článkov s kapacitou 18 kWh. Kombinovaný výkon plug-in hybridného systému sa vyšplhal na solídnych 261 kW (355 k).

Hybridná technika dokáže fungovať v niekoľkých režimoch. E-Mode znamená, že vozidlo sa pohybuje čisto na elektrinu. Vtedy je aktívny výhradne zadný elektromotor a dojazd na jedno nabitie predstavuje 42 kilometrov.

V hybridnom móde sa do pohonu striedavo zapája benzínový šesťvalec a predný elektromotor tak, aby auto čo najčastejšie využívalo elektrinu. K aktivovaniu zadného elektromotora dochádza iba vtedy, ak predné kolesá stratia trakciu.

Režim GTE je športový, všetky tri poháňacie jednotky fungujú naplno s cieľom maximalizovať dynamiku i potešenie z jazdy. Volkswagen Atlas Cross Sport vtedy dokáže akcelerovať z nuly na stovku za 5,4 sekundy.

Na nespevnených cestách treba aktivovať funkciu off-road a zadný elektromotor bude aktivovaný natrvalo, nie iba v situáciách, keď predné kolesá začnú preklzovať. 

Človek má možnosť kedykoľvek zasiahnuť do režírovania hybridnej techniky. Stlačením tlačidla dá príkaz na nabíjanie batérií spaľovacím motorom, ktorý vtedy slúži ako generátor. Tlačidlo "Battery Hold" uschová energiu nahromadenú v batérii na neskôr. Napríklad na situáciu, keď vozidlo prejde do takzvanej bezemisnej zóny.

Kabína Volkswagenu Atlas Cross Sport je výhradne päťmiestna a plná rôznych lesklých doplnkov, aby pôsobila atraktívnejšie. Palubná doska nepôsobí takým futuristickým dojmom ako v Touaregu, no aj tu dominujú displeje. Jeden nahradil klasický prístrojový panel, druhý slúži multimédiám a navigácii, a tretí klimatizácii. Obyčajné tlačidlá nájdeme iba vôkol voliča dvojspojkovej prevodovky. Mimochodom, aj Atlas Cross Sport sa vzdal tradičného otočného ovládača svetiel.