Peugeot 2019 01 1140x190
Thumb 2w Thumb 1w Thumb 3w Thumb 4w Thumb 5w Thumb 6w Thumb 7w Thumb 8w

Volkswagen pripravil Golf GTI inšpirovaný okruhovými pretekmi

Názov Volkswagen Golf GTI TCR síce zodpovedá pretekárskemu špeciálu, ale žiadnu "divočinu" nečakajte. 

S mesiacom máj sa neodmysliteľne spája nielen sviatok práce, ale aj sviatok všetkých priaznivcov áut koncernu Volkswagen. Každoročný zraz upravených Volkswagenov, SEATov či Škodoviek na brehu rakúskeho jazera Wörthersee organizuje samotný koncern, takže stretnutie vždy stojí za to.

Niektoré značky ho zvyknú ozdobiť premiérou nového športovo ladeného modelu alebo aspoň konceptu. Presne to je prípad Volkswagenu Golf GTI TCR. Zatiaľ ide o prototyp, ale výroba odštartuje už v závere tohto roka. Potom bude z verzie TCR oficiálne najrýchlejšie sériové GTIčko.

Ako napovedá skratka TCR, auto je inšpirované úspešným medzinárodným seriálom pretekov cestovných vozidiel, v ktorom vlani pôsobil aj Slovák Maťo Homola. Volkswagen v ňom zastupuje práve Golf - síce výrazne rozšírený, ale s technikou podobnou sériovému autu.

Zatiaľ čo okruhový špeciál je len pre vyvolených, Volkswagen Golf GTI TCR si bude môcť kúpiť prakticky ktokoľvek. Nečakajte žiadny puristický hot hatch so sparťanskou výbavou a bezpečnostným rámom, ako to zvykne robiť francúzsky Renault Sport. Tento špeciálny Golf je predovšetkým o bižutérii, o rôznych ozdobách či nálepkách, a v neposlednom rade o vyššom výkone.

Nemci vyladili prepĺňaný benzínový štvorvalec 2,0 TSI na výkon 213 kW (290 k), dostupný v rozsahu 5000 až 6800 otáčok za minútu. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 370 Nm medzi 1600 až 4300 1/min. Motor roztáča predné kolesá cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku DSG. Prenos sily na cestu uľahčí uzávierka diferenciálu, Volkswagen však nešpecifikoval, aká (pravdepodobne elektrohydraulická VAQ).

Ako dlho trvá šprint z pokoja na 100 km/h, to výrobca neprezradil. Dôležitejšia je v tomto maximálna rýchlosť. Štandardný obmedzovač, ktorý zasahuje po dosiahnutí 250 km/h môže byť na prianie deaktivovaný. Volkswagen Golf GTI TCR potom dokáže uháňať tempom 264 km/h, a to z neho robí už spomínané najrýchlejšie sériové GTI.

K výbave patria 19-palcové disky, vŕtané predné brzdové kotúče, adaptívne tlmiče a titánový výfuk Akrapovič. Z "bižutérie" spomeňme nový predný nárazník s čiernymi detailmi, výrazný difúzor vzadu, špecifické čalúnenie sedadiel alebo červenou niťou obšitý volant, lakťová opierka, manžeta voliča dvojspojkovej prevodovky,... Nemci pripravili tri laky typické pre GTI - biely, červený a sivý. Plus nálepky dodávané na prianie.