Conti france sk 1140x86
Thumb vw t roc cabrio 006 Thumb vw t roc cabrio 009 Thumb vw t roc cabrio 010 Thumb vw t roc cabrio 008 Thumb vw t roc cabrio 007 Thumb vw t roc cabrio 001 Thumb vw t roc cabrio 002 Thumb vw t roc cabrio 003 Thumb vw t roc cabrio 004 Thumb vw t roc cabrio 005 Thumb 3t Thumb 2t Thumb 1t Thumb 4t Thumb 5t

Volkswagen SUV-kabriolet nevymyslel, ale urobí ho dostupnejším

Nemci pripravujú otvorenú verziu obľúbeného modelu T-Roc.

Kombinácia SUV-kupé dnes už nikoho neprekvapí. Väčšinou ide o klasické päťdverové autá, ktoré majú akurát zaoblenú strechu. Pri SUV-kabriolete sa tak ľahko podvádzať nedá. Strecha musí ísť dole.

Jedným z priekopníkov v tejto bizarnej automobilovej kategórii je Toyota. Prvá generácia RAV4 existovala aj v otvorenej verzii. Kabriolet v pravom zmysle slova to ale nebol. Zhŕňacia plátená strecha odhaľovala iba zadnú časť kabíny. Nad šoférom a spolujazdcom bola pevná odnímateľná strecha, ktorú ste museli nechať v garáži alebo odložiť do kufra. Navyše, auto malo klasické rámy dverí, aj B-stĺpiky.

Ozajstný SUV-kabriolet postavil až Nissan. Japonci doslova šokovali svet, keď pred ôsmimi rokmi na autosalóne v Los Angeles predviedli Murano CrossCabriolet. Dvojdverový kabriolet, postavený na báze populárneho veľkého SUV Murano, mal elektrohydraulicky ovládanú plátenú strechu. Nechýbal pohon 4x4, ani vyššia svetlá výška podvozka. Ešte väčším prekvapením bolo, že otvorené Murano sa dostalo do sériovej výroby. Produkcia bežala necelé štyri roky a skončila sa v apríli 2014.

Príbeh Range Roveru Evoque Convertible asi poznáte. Veľkú zásluhu na jeho vzniku údajne má Victoria Beckham. Briti tento automobil charakterizujú slovami "prvý prémiový kompaktný SUV-kabriolet na svete". Výrazu "prémiový" samozrejme zodpovedá aj cena. 

Nuž a po obšírnom úvode sa konečne dostávame k Volkswagenu T-Roc Cabrio. Nemci si zaumienili, že postavia dostupnejší SUV-kabriolet než je Range Rover. Ako naznačujú špionážne zábery, populárne kompaktné SUV príde o trojo dverí a dostane otváraciu plátenú strechu. Ak ide o dizajn, obrázok o novinke dala štúdia T-Cross Breeze, predstavená na ženevskom autosalóne v roku 2016.

Volkswagen investoval 80 miliónov eur do vývoja kabrioletu a zároveň na prípravu výroby v nemeckom Osnabrücku. Predbežný plán ráta s ročnou produkciou 20 000 kusov. Prvý sériový T-Roc Cabrio zíde z pásov v roku 2020.

Predpokladáme, že kabriolet bude drahší ako štandardný Volkswagen T-Roc, no zároveň dostupnejší než Range Rover Evoque Convertible.

Toyota RAV4 Cabrio

Nissan Murano CrossCabriolet

Range Rover Evoque Convertible

Volkswagen T-Cross Breeze (štúdia)

Hyundai Santa Fe Cabriolet - tento sedemmiestny kabriolet vznikol v Austrálii, kvôli nakrúcaniu reklamy na sériové Santa Fe.