Peugeot 06 2019 promo 1140x190
Thumb t cross 031 Thumb t cross 006 Thumb t cross 007 Thumb t cross 011 Thumb t cross 012 Thumb t cross 020 Thumb t cross 021 Thumb t cross 022 Thumb t cross 023 Thumb t cross 028 Thumb t cross 048 Thumb t cross 060 Thumb t cross bokl 34 Thumb t cross bokl 36 Thumb t cross bokr 43 Thumb t cross budik 14 Thumb t cross info 15 Thumb t cross info 16 Thumb t cross info 18 Thumb t cross koleso 34 Thumb t cross koleso 38 Thumb t cross kufor 04 Thumb t cross kufor 05 Thumb t cross motor 02 Thumb t cross predobokl 07 Thumb t cross predobokl 16 Thumb t cross predobokr 35 Thumb t cross predobokr 38 Thumb t cross predok 49 Thumb t cross radenie 20 Thumb t cross sedpred 23 Thumb t cross sedzad 24 Thumb t cross sedzad 27 Thumb t cross sign 32 Thumb t cross sign 33 Thumb t cross stred 11 Thumb t cross svetpred 42 Thumb t cross svetpred 47 Thumb t cross volant 08 Thumb t cross zadobokl 60 Thumb t cross zadobokr 07

Volkswagen T-Cross: Malý a pôsobivý

Na každodenný život v meste je najmenšie koncernové SUV ako stvorené.

Nemecká značka VW radikálne presunula ťažisko svojej ponuky na autá s vyššou karosériou. Má už bohaté skúsenosti, v Číne napríklad predá tento rok viac ako dva milióny áut typu SUV. Pre Európanov postavila najmenšie, na platforme MQB A0 a nazvala ho T-Cross. Platforma určená pôvodne pre malé autá je flexibilná v zmysle rázvoru osí kolies, rozchodu kolies, ale počíta sa iba s jednoduchou zadnou nápravou s vlečenými ramenami, výhradne s pohonom predných kolies a s mechanickou parkovacou brzdou. T- Cross má technický základ najviac blízky k VW Polo. T-Cross má o 13 mm dlhší rázvor (2551 mm), je o 53 milimetrov dlhší, o 9 mm širší a o 138 mm vyšší. K nárastu prispeli aj kolesá s väčším obvodom a modifikované zavesenie kolies, teda svetlá výška je 184 mm (Polo 140 mm). K tomu všetkému je aj batožinový priestor väčší o 34 litrov. Nie je to radikálne zväčšenie, ale ak k tomu pridáme efektívnejšie využitie vnútorného priestoru so vzpriamenejším sedením cestujúcich, T-Cross je vo výsledku praktickejší. Hranatá karoséria a imidž drsnejšieho auta by sa mohol zapáčiť mladším, pohodlnejšie nastupovanie ulahodí najmä starším používateľom. Kým vo veľkých SUV je vyššia karoséria i hmotnosť zbytočnou daňou za dobrý, ale klamný pocit z auta, paradoxne malému SUV to naozaj k praktickému využitiu pomohlo a istým spôsobom je dokonca sympatickejšie ako Polo. Dizajnom najmä prednej časti T- Cross vtipne pripomína sebavedomý Touareg, vzadu zasa prináša pre VW nový a módny prvok – opticky prepojené zadné svetlá. Je to však iba ornament, nič tu nesvieti.

Identifikačným znakom najbohatšieho vybavenia sú chrómované rámčeky okolo hmlových svetiel.

Aj palubná doska sa ponáša na tú z Pola, ale má vycibrenejší tvar najmä výduchov vzduchu na jej okrajoch a prostredná konzola nie je asymetricky deformovaná smerom k vodičovi, ale rovná. Veľmi pomohol útulnosti aj nový volant s menším stredom a jemnejšie tvarovanými tlačidlami.

Nový VW T-Cross prichádza na slovenský trh v dvoch verziách vybavenia. Jednoduchšia sa nazýva Life a bohatšia Style. Pri obidvoch sa dá priobjednať balík R-Line. rozčlenený na exteriérové a interiérové doplnky. Oranžové auto na obrázku je s vybavením Life, modré je Style s balíkom R-Line, ktorý navyše prináša športové nárazníky a prahy dverí, emblém R-Line na mriežke chladiča a nad blatníkom vpredu, hmlové svetlá s odbočovacou funkciou a chrómovým lemom. Pre úplný obraz ešte dodáme, že modré auto má príplatkové kolesá s pneumatikami 215/45 R18, kým oranžové 205/ 55 R17. Existujú v ponuke aj zliatinové 16-palcové kolesá s pneumatikami 205/60 R16. Na každodenný život v meste je

Palubná doska je podobná ako v Pole, nový je volant. Ergonomicky je v poriadku.

 

Týždeň v najmenšom SUV od VW

Presne podľa najnovšej módy.

Vzápätí po uvedení na slovenský trh sme získali oranžový VW T-Cross na redakčný test. Mal vybavenie Life a navyše dizajnový paket Energentic Orange, preto tie oranžovo čierne disky kolies, oranžové kryty spätných zrkadiel, tmavé sklá na oknách do B stĺpika smerom dozadu i dekor na palubnej doske i volante. Súčasťou balíka sú aj športové sedadlá s bedrovými opierkami. Naživo vyzerá T-Cross dokonca prívetivejšie, ako na obrázkoch. Kým Polo azda pripadá najmä v zadnej časti zbytočne hranaté a málo sochárske, SUV sa nič nesnaží zamaskovať. Vo vnútri nás nečaká príliš veľa prekvapení. Obvyklá kvalita spracovania koncernu, výborná ergonómia vodiča a pochváliť musíme aj vhodné usporiadanie displeja, výduchov i ovládanie klimatizácie. Úplne najviac nás potešilo, že na rádiu ostali tie nemoderné, ale nanajvýš praktické otočné ovládače. Otravná moderná procedúra po naštartovaní ostala. Najprv vypnúť systém štart-stop, potom nepríjemný line assist, ktorý sústavne ťahá za volant. Ale ten sa už nevypína obyčajne, jedným tlačidlom. Treba stlačiť na volante vyvolanie ponuky, odstrániť zafajknutý štvorček a opäť vyjsť z ponuky. To nariadili úradníci? Tí istí, ktorí nám prikázali na stojanoch označiť benzín písmenom E a naftu, aby sa to neplietlo, písmenom B? Prekvapilo nás aj miesto na zadných sedadlách. Vyššie ukotvené sedadlá ušetrili viac miesta na kolená. Zadná lavica je posuvná, hoci má asymetricky delené operadlo, o 15 centimetrov. Ak je čo najviac vpredu, kufor sa zväčší z obvyklých 385 na 455 litrov. Kufor má na šírku presne jeden meter a na dĺžku po operadlo zadného sedadla je 63 cm. Výška po plato je 59 cm. Štandardne sa dá vyklopiť operadlo spolujazdca dopredu a vtedy môže T-Cross odviesť predmet dlhý 227 centimetrov.

Aj vzadu sa dá odviesť. Dvaja dospelí majú vzhľadom k veľkosti auta dosť miesta.

Predpokladom je, že najpredávanejším motorom v bude silnejšia verzia (115 k/85 kW), ktorá je zatiaľ na trhu jediná, osvedčeného trojvalca TSI. Mali sme kombináciu s mechanickou šesťstupňovou prevodovkou. Koncernový motor 1.0 TFSI má hliníkový blok i hlavu, ktorá má samostatný chladiaci okruh a sú v nej aj zberné výfukové kanály. Dvanásť variabilne časovaných ventilov poháňa prostredníctvom dvoch vačkových hriadeľov ozubený remeň, ktorý sa nemusí vymieňať. Mechanické vodné čerpadlo poháňa na strane zotrvačníka od vačkového hriadeľa ďalší remeň. Elektrické vodné čerpadlo sa stará o chladenie turba. Aj stlačený nasávaný vzduch ochladzuje v medzichladiči voda. Motor je poskladaný tak, aby nepotreboval vyvažovací hriadeľ, má však dvojhmotový zotrvačník. Aj malý motor môže mať niečo prevzaté z tých najvýkonnejších motorov, napríklad ventily sú naplnené sodíkom, aby lepšie odovzdávali teplo. Vstrekovací tlak benzínu je 250 barov a možné sú počas jedného pracovného taktu až tri vstreky. Motor 1.0 TSI ma hmotnosť 93 kg. Motor má sily dosť, 200 Nm je príjemných, má však tradične dlhé prevody, najmä dvojka je málo komfortná. Ak treba dať prednosť, napríklad na kruhovom objazde, môžu otáčky spadnúť pod 1500, kde trojvalec stratí životný elán. Možno preto podvedome vodič motor občas vytočí vyššie a rastie aj spotreba. Ani aerodynamika príliš nepomáha. Priemerná spotreba okolo 6,7 až 7,0 litra by mohla byť aj nižšia, hoci v meste horšia aerodynamika príliš veľký vplyv nemá. Na diaľnici najviac vyhovujú motoru otáčky okolo rýchlosti 110 až 120 km/h. Pri 130 km/h má motor 2850 otáčok a vtedy sa spotreba prudko prechýli nad hranicu siedmich litrov. Po týždni jazdenia si nás T-Cross získal a spolu s Golfom ide o najrozumnejší VW na každodenné jazdenie.

Proporcie malého auta skrývajú primeranú veľkosť interiéru.

 

KÚPIŤ, ČI NEKÚPIŤ?

T-Cross je dobre vymyslené univerzálne malé auto. Malé kombíky vymreli, ak musím mať SUV, tak T-Cross môže byť. Kupujem.

Technické parametre
motor 1.0 TSI 85kW
zdvihový objem [cm3] 999
výkon [kw/k] 85/115
pri otáčkach [1/min] 5000-5500
krútiaci moment [nm] 200
pri otáčkach [1/min] 1500-3500
nam. spotreba [l/100 km] 6,7
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,2
maximálna rýchlosť [km/h] 193
batožinový priestor [l] 385/1281
pohotovostná hmotnosť [kg] 1250
rozmery d/š/v [mm] 4108/1760/1584
rázvor náprav [mm] 2551
pneumatiky 205/55 R17
objem palivovej nádrže [l] 40
cena modelu od [€] 16.080