191 19 hyund kampan tucson nline 1140x190px
Thumb iba 2535 Thumb db2018au00307 Thumb iba 345a5205 Thumb iba 345a7367 2 Thumb iba 345a7396 Thumb iba cockpit nacht blau ambiente Thumb iba cockpit nacht rot Thumb iba xn9a2330 Thumb uso 0005a Thumb uso 0032a

Volkswagen Touareg 3.0 TDI: Budúcnosť už dnes

Nový Touareg otvára pohľad do technologickej budúcnosti značky Volkswagen. Zároveň prichádza s podvozkom, ktorý vám doslova vyrazí dych. Kombináciou luxusného jazdného komfortu s príkladnou stabilitou a obratnosťou na úrovni Golfa.

Keďže o Touaregu sme pomerne podrobne písali už v minulom vydaní, na úvod len niekoľko faktov, ktoré vám lepšie pomôžu utvoriť si obraz o novinke. Určite už viete, že Touareg je postavený na zdielanej koncernovej platforme, čo znamená, že ak to preženiem, má v sebe aj kúsok Audi Q7, Bentley Bentayga či dokonca Lamborghini Urus. Čisto teoreticky samozrejme, pretože hoc aj využíva spoločnú techniku s Audi Q7 alebo Porsche Cayenne, jednotlivé prvky sú pre Volkswagen odlišne naladené aby bola zachovaná DNA každého z modelov. Malo by to byť cítiť na naladení riadenia, vzduchového pruženia, aktívnych stabilizátorov a viditeľne na výbave a použitých materiáloch.

Napríklad výplňami dverí, použitými tlačidlami či dokonca volantom zo straších modelov sa Volkswagen drží prísne pri zemi, čiže na spodnej línii prémiovej hierarchie koncernu. Aj v Touaregu máte 4 vstupy na USB podobne ako v Audi A6, ale cez zadné si hudbu neprehráte a slúžia vyslovene len na dobíjanie zariadení. A v detailoch by som takto mohol pokračovať. Kamerový systém s 3D pohľadom okolo auta, aký poznáte už z iných koncernových modelov dostane vraj až v roku 2019 spolu s funkciou automatického diaľkovo ovládaného parkovania, hoci v niektorých skúšaných autách už kolegovia kamerový systém zažili.

Inteligentné LED predné reflektory reprezentujú momentálne najpokrokovejšiu svetelnú techniku v segmente luxusných SUV. Tešíme sa na ich domáci test.

Na druhej strane ale obsahuje veľa výbavy, ktorá mu dáva nárok prebrať na seba rolu vlajkovej lode a robí z neho prvé skutočné prémiové SUV od Volkswagenu. Rozmaznávať vas vie pohodlnými Ergo sedačkami s masážnou funkciou a odvetrávaním. Okrem digitálneho kokpitu s vynikajúcim rozlíšením a rýchlymi reakciami na dotyk, ktorý už určite poznáte si môžete priplatiť aj head-up displej. Prvýkrát Touareg automaticky doviera dvere. Prekrytie prahov dverami konštruktéri ešte zdokonalili ďalším tesnením na prahoch, ktoré epšie izoluje nášľapné prahy od prachu a prospieva aj odhlučneniu podvozka. Ticho na palube je exkluzívne v akomkoľvek jazdnom režime, dokonca aj za dažďa. Touareg si vie pamätať až 7 jazdných profilov vodiča. Teda všetky osobné nastavenia, sedadla, volantu aj všetkých funkcií displeja, ktoré sú viazané na kľúč od vozidla.

Nočné videnie

Prvá vec, ktorá ma z technologického hľadiska na novom Touaregu zaujímala bolo nočné videnie v kombinácii s inteligentnými LED Matrixovými svetlami. Nový Touareg je prvý Volkswagen vybavený systémom nočného videnia s termokamerou, ktorá zachytáva infračervené žiarenie vyžarované živými bytosťami. Ľudia alebo zvieratá sú potom na displeji prístrojového panelu ale aj na head-up displeji zvýraznení farebnými ikonkami, aby si ich vodič všimol. Navyše v kombinácii s novými IQ.Light - LED auto krátkymi zábleskami svetiel cielenými na človeka alebo zviera upozorní vodiča na živú bytosť vstupujúcu do cesty a blikaním zároveň aj zviera alebo chodca upozorniť na možné riziko. Úlohu figuranta som si počas prvých jázd sám vyskúšal. Aby systém fungoval ako výrobca opisuje, auto musí ísť ustálenou rýchlosťou aspoň 60 km/h. Z toho mi vyplýva, že nastavený je len na využívanie mimo obce a nie priamo v meste alebo obci, kde je predpísaná rýchlosť 50 km/h. Pokiaľ sme to skúšali pri 50 km/h systém chodca nevyblikal. Pri 60 km/h už áno. Obrazové zachytenie človeka alebo zvieraťa a upozornenie naň funguje veľmi pekne. Ako chodec tiež musím pochváliť zážitok zo svetelného výkonu Toaurega. Kým som behal po ceste a skúšali sme na niekoľkokrát ako svetlá reagujú, prešlo okolo mňa aj niekoľko ďalších prémiových áut s LED svetlami, ale Touareg svietil určite najvýraznejšie. Vždy som na diaľku rozoznal kedy ide Touareg a kedy nie. Rozdiel je jasne vidieť.

Nové matrixové LED svetlá sa aktívne starajú o čo najlepšie osvetlenie priestoru pred vozidlom v závislosti od počasia, prostredia v ktorom sa auto nachádza a režimu jazdy. Napríklad pri predbiehaní vie reflektor nasvietiť priestor pred autom, ktoré obiehate. Touareg si zvolí optimálne osvetlenie do mesta, na diaľnicu aj do terénu. Ak kamera matrixových svetiel zachytí značku na ceste, hlavne veľké tabule na diaľnici, stĺmi svetlo tak, aby sa lúče neodrážali od značky a odrazené svetlo vám nebilo do očí. Počas prvých testovacích jázd som mal najväčší zážitok zo šírky svetelného lúča, keď to Toaureg rozbalí so svetlom naplno po opustení obce. Ešte viac v režime Off Road, kedy svieti všetkými 128 diódami naplno, vrátane hmloviek a odbočovacích svetiel. Jeho svetlá vraj patria momentálne medzi najširšie na trhu. Krásne divadlo predvádzajú svetlá aj pri tieňovaní, naťahovaní a skracovaní svetelného lúča podľa premávky a podmienok, v ktorých auto jazdí. Určite sa za ne oplatí priplatiť. Na výber sú v podstate len dve alternatívy. Štandardné LED svetlá a príplatkové IQ LED reflektory. Elektronický mozog predných reflektorov využíva podnety od prednej kamery, z digitálnych podkladov navigačného systému, od GPS, ale berie ohľad aj na natočenie volantu.

Interiér ponúka viac ako 30 variácií ambientného podsvietenia. Prední pasažieri si môžu užívať maximálny komfort Ergo sedačiek s vyhrievaním aj ventilovaním a masážou. Vzduchové pruženie má samostatný otočný ovládač pre upravenie svetlej výšky podvozka. Dvihnúť sa dá až o 7 cm, znížiť zase o 4 cm.

Digitálny kokpit

Druhou veľkou premiérou v novom Touaregu je tzv. Innovision kokpit pozostávajúci z dvoch veľkých displejov, ale ak chcete obrazoviek, plynulo na seba nadvazujúcich v jemnom oblúku. Keď mi ešte pri premiére nového Pola slovenský dizajnér interiérov VW Boris Grell spomínal, že v budúcnosti budú displeje väčšie a ponúknu viac informácii, nepredstavoval som si, že budú až také veľké a ponúknu až toľko informácii. Je vidieť, že človek, ktorý ich navrhoval je fanúšik Tesly a evidentne sa inšpiroval u tejto značky. Veď digitálny prístrojový panel má priemer 12 palcov a stredový až 15 palcov, čo je presne toľko, koľko má obrazovka na mojom laptope. Do oblúku je digitálny kokpit tvarovaný preto, aby bol orientovaný na vodiča. Môže sa teda stať, že spolujazdec nebude na niektorý z displejom optimálne vidieť. Viac detailov ku funkcionalite displejov rozpisovať nebudem. Najlepšie to ukáže video, ktoré uvidíte na facebooku Autožurnálu alebo už čoskoro v prvej jazde.

Jazda vás posadí na zadok

Popri všetkých technológiách, ktoré Touareg vozí na palube mnohí ani nebudú riešiť jazdné vlastnosti, či jazdnú dynamiku. A práve to by bola veľká chyba, pretože práve podvozok a správanie sa auta na ceste stojí minimálne za tak veľkú pozornosť ako všetky technológie, ak nie viac. Z jeho jazdného komfortu a stability budete nadšení. Riadenie nie je také strmé ako v Audi alebo Porsche, ale auto napriek tomu ide pekne za volantom. Citlivo reaguje na každý pohyb, len to nerobí ostro, ale komótnejšie, plynulejšie. Prevod riadenia je naladený viac do komfortu čo platí aj o celom aute. Podvozok sme skúšali na viacerých druhoch ciest. Hneď na úvod na relatívne úzkej a celkom kľukatej nemeckej diaľnici pri tempe 230 km/h, kedy ma doslova šokovalo ako suverénne si to mydlí cez zákruty v tomto tempe a posádka necíti nič dramatické. Systém riadenia všetkých 4 kolies v kombinácii aktívnymi stabilizátormi bravúrne potláčajú vpyv odstredivých síl na posádku a Touareg drží akoby išiel rovno. Práve pri rýchlej a dynamickej jazde sú stabilizátory najtvrdšie a vyslovene cítiť ako podopierajú auto pri prejazde zákruty na vonkajšej strane. Zástupcovia výrobcu tvrdia, že práve vďaka istote, ktorá ide od podvozka a vyrovnávaniu pohybov karosérie vám v tomto aute nepríde zle ani pri vyslovene dynamickej jazde.

Ako som uháňal po diaľnici a zarozprával sa pri nakrúcani videa, ocenil som ďalšiu technologickú novinku, prevzatú z Audi A8. Upozornenie na odbočenie, zníženie rýchlosti alebo uvoľnenie plynu kvôli spotrebe vibrovaním do plynového pedála. Napríklad keď pri jazde po diaľnici máte odbočiť a nedávate pozor, auto vás samé upozorní, že máte pustiť plyn a azačať brzdiť, pretože pôjdete dolu z diaľnice. V inom prípade pred vjazdom do obce, kedy už nemá zmysel tlačiť na akcelerátor. Prípadne pred znížením rýchlosti, keď auto už podľa mapových podkladov navigácie vie čo bude nasledovať. Vibrovanie do akcelerátora má pozitívny vplyv nielen na plynulosť jazdy, ale aj na spotrebu.

Po opustení diaľnice som si vybehol na okresné cesty, kde ma zase dostala obratnosť Touarega, najmä ako rýchlo a pokojne vie meniť smer. Práve vďaka natáčaniu zadných kolies, ktoré sa do rýchlosti 37 km/h vychyľujú protismerne s predným a od 37 km/h súbežne s nimi. Veľké takmer 2-tonové SUV, ktoré medzigeneračne zhodilo až 106 kg (zásluhou odľahčenej platformy, hliníkových panelov karosérie a ďalších materiálov) štrikuje alpskými serpentínami s ľahkosťou ako Golf. Veď má aj takmer rovnaký polomer otáčania (11,2 m vs 11,0 metra Golf). A to všetko pri stále veľmi vysokej úrovni jazdného komfortu.

Jazdná dynamika podvozka je vo všetkých režimoch úplne skvelá. Môžete s ním jazdiť ovľnene a rýchlo pri zachovaní príkladnej stablity. A čo predvádza vzduchové pruženie je priam neuveriteľné. Cez spomaľovače prebehne mäkko ako mačka a šotolinu vyhladzuje ako súťažný rely špeciál. Keď to nie je potrebné, elektronika totiž vie rozpojiť aktívne stabilizátori a dopriať kolesám väčší rozsah pohybu, čo je dôležité najmä v teréne.

Napriek výraznej orientácii na cestu sa Touareg nebráni ani terénu. Veď vzduchové pruženie vie dvihnúť až o 7 cm, ale túto disciplínu si nechávame až na domáci test.

Len poriadne motory

Dobrou správou je, že Toaureg bude v ponuke len s poriadnymi motormi. To znamená, že žiaden nebude mať menej než 6 valcov, za čo Volkswagen veľmi chválim. Koncom roka sa dokonca dočkáme naftového osemvalca, ktorý by mal byť uvedený v rámci špeciálnej edície pri príležitosti osláv milióna vyrobených kusov v Bratislave. Naftový trojliter s výkonom 210 kW/286 k je veľmi príjemná a kultivovaná naftová lokomotíva, ktorej nielen ja, ale aj viacerí kolegovia vyčítajú oneskorené rekacie na stlačenie plynu. Jeho dynamika je ale viac ako nadpriemerná. Keď sa turbo nadýchne motor poriadne zatiahne. Trojliter je dôkazom, že nafta ešte stále neumiera.

Technické parametre
motor 3,0 V6 TDI
zdvihový objem [cm3] 2967
výkon [kW/k] 210/286
pri otáčkach [1/min] 3800
krútiaci moment [Nm] 600
pri otáčkach [1/min] 2250-3250
prevodovka 8AT
palivová spotreba [l/100 km] 6,9
pohotovostná hmotnosť [kg] 1995
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 6,1
maximálna rýchlosť [km/h] 235

Rozmery: dĺžka 4878mm, šírka 1984 mm, výška 1702 mm, rázvor náprav 2894 mm, objem palivovej nádrže 75 l (90 l offroad balík), objem batožinového priestoru 810/1800 l.