Peugeot 2018 09 1200x90
Thumb fullsizeoutput 3839 Thumb db2018au00459 large Thumb db2018au00455 large Thumb db2018au00458 large Thumb db2018au00464 large Thumb db2018au1509 large Thumb db2018au00466 large Thumb fullsizeoutput 383d Thumb ii%2buwdirseitkqa69tadlq Thumb img 2234 Thumb img 2244

Volkswagen Touareg 3.0 TDI V6: Pýta si viac, ale má za čo ...

Zo šedého priemeru triedy sa stáva vlajková loď značky. Nositeľ technologického pokroku, ktorý vozí na palube veci, o ktorých sa zákazníkom značky Volkswagen doposiaľ ani nesnívalo. A za pokrok si treba priplatiť...

Prvé, čo udrie záujemcom o nový Touareg do oka je cena. Už to nie je to relatívne plne vybavené auto do 50.000 eur, ale tam niekde len začína. V prípade novinky však treba trochu zmeniť uhol pohľadu. Treba sa pozrieť s akou výbavou na danej sume začína a čo všetko si ešte môžete priplatiť. Zaujímavé by bolo porovnať , že ak spočítame len naftový V6 motor, 8-stupňovú automatickú prevodovku a štandardne montovaný pohon 4x4, kam by sme sa u konkurencie ako BMW, Mercedes či Audi dostali. Snáď na to niekedy v blízkej budúcnosti bude čas. Faktom ale je, že Touareg sa púšťa do boja s najvyššou ligou medzi prémiovými SUV úplne inak pripravený než doposiaľ, na oveľa vyššej technickej aj technologickej úrovni.

Základ konštrukcie ho spája s autami ako Audi Q8, Porsche Cayenne, či Lamborghini Urus. Samozrejme v detailoch je potom doladený podľa DNA a požiadaviek zákazníkov danej značky. Tak napríklad, hoci tiež využíva vzduchové pruženie ako Audi Q8, ktorého test nájdete v tomto vydaní, Touareg je ladený viac do komfortu, čo cítiť na poddajnejšom charaktere pruženia. Najprv som bol unesený z jeho jazdného komfortu, neskôr z brilantného vedenia stopy a výbornej obratnosti v meste a v zákrutách, ktorej veľmi pomáha systém riadenia všetkých štyroch kolies.

Na mojom testovanom aute výborne fungovala kombinácia vzduchového pruženia s veľkými 20- palcovými kolesami. Kolesá dodávajú svojou šírkou jazde športový nádych. Istotou vo vedení stopy a stabilitou vo vysokých rýchlostiach. Pruženie zase pomáha eliminovať ich akékoľvek negatívne vplyvy. Čiže pozitívne stránky oboch sa stretávajú niekde v strede a vytvárajú harmóniu podvozka, s ktorým si po preladení do športového režimu viete vychutnať aj športovú jazdu v serpentínach. Túto kombináciu môžem len odporúčať. Otestoval som ju na cestách po celom Slovensku.

Ako funguje riadenie všetkých štyroch kolies už určite viete. Iba pre pripomenutie do rýchlosti 37 km/ h sa zadné kolesá natáčajú v opačnom smere ako predné, od tejto hranice súbežne s nimi. Volkswagen tvrdí, že so systémom riadenia všetkých kolies sa polomer otáčania Touarega zmenší o jeden meter na úroveň kompaktného Golfa. Samozrejme neodolal som a musel som si to overiť, a naozaj. Zaujímavé bolo aj porovnanie ovládateľnosti v rýchlom slalome. Príjemne ma prekvapilo s akou ľahkosťou Touareg štrikoval medzi kúželkami, ale aj to, že vďaka vzduchovému pruženiu preladenému do Športu sa vyšší a ťažší Touareg nakláňal o poznanie menej než Golf so štandardným pružením. Aj toto je dôkaz, že vďaka najnovším technológiám vedia technici aj dvojtonového mastodonta vyladiť na úroveň o 800 kg ľahšieho a podstatne menšieho auta. Hoci, viac za to zaplatíte, ale dostanete obrovské rodinné auto, hravé a mrštné ako kompakt. Pritom môj testovaný kúsok ešte nebol vybavený aktívnymi stabilizátormi. S nimi by sedel na ceste ešte o niečo lepšie.

Ďalšou skvelou vychytávkou sú interaktívne LED matrixové svetlá, za ktoré uričte odporúčame si priplatiť. Svetlá pracujú až v 12 rôznych režimoch, čo znamená, že sotva sa zotmie, pred očami sa vám začne diať nádherné divadlo. Svetlá neustále hľadajú každý možný, aj ten najužší priestor pred vozidlom, ktorý by sa dal osvetliť. Zároveň aktívne reagujú na všetky protisvetlá a vytieniť vedia aj niekoľko áut idúcich s pauzami v protismere za sebou. Ich pohyb v zákrute sledujú postupným zhasínaním jednodtlivých diód. Stlmiť lúč svetla vedia aj pri zaregistrovaní návesnej tabule na diaľnici, aby odrazené svetlo neoslepovalo vodiča.

Nové IQ LED reflektory predvádzajú neskutočné svetelné divadlo. Neustále hľadajú každý možný priestor, ktorý by sa dal osvetliť, alebo reagujú zhasínaním na protiidúce autá. Non stop sa pred autom niečo deje. Toľko svetla som za jazdy pred autom ešte nezažil.

 

Vytieniť nedokážu len kamióny s nízko ukotvenými svetlami, ktoré najmä na diaľniciach s betónovými bariérami oddeľujúcimi jazdné pruhy nevidieť a kamera teda nemá čo zachytiť. Preto vás kamión na diaľnici občas vybliká.

S matrixovými svetlami úzko súvisí aj ďalšia novinka pre značku Volkswagen - nočné videnie. Infračervená termokamera sleduje priestor pred vozidlom vo vzdialenosti asi 300 metrov a zareagovať vie 130 m pred vozidlom.

Ak systém zachytí živú bytosť buď priamo na ceste alebo v blízkosti cesty, upozorní vodiča farebnou ikonkou, ktorá je najprv oranžová a keď hrozí riziko kontaktu červená. Upozornenie sa zobrazí na displeji palubného počítača a pokiaľ je váš Touareg vybavený aj inteligentnými LED matrixovými svetlometmi a rýchlosť jazdy prekračuje 60 km/h, detekovaná osoba či zviera na vozovke je krátkymi presne nasmerovanými zábleskami svetiel bodovo svetlom označená. Vzhľadom na funkčnosť až od rýchlosti 60 km/h považujem však nočné videnie v Touaregu len za polovičné. Pretože využiť sa dá len na okresných cestách, ale v meste, kde by malo tiež dôležité využitie, už nie. Nedávno som podobný systém skúšal v BMW M5 a práve v obci ma dvakrát upozornil na chodcov, ktorých som v striedajúcom sa svetle a tme pri pouličnom osvetlení vôbec nespozoroval. Preto nočné videnie bude mať v Touaregu zmysel až keď bude fungovať aj pod rýchlosťou 60 km/h.

V interiéri nového Touarega si viete prispôsobovať nielen displeje, aj atmosféru ambientného podsvietenia. Priestorové podmienky si budú užívať
prední, ale aj zadní pasažieri. Vzadu nájdete dva USB vstupy na dobíjanie aj 230 V zásuvku.

 

O interiéri a hlavne novom digitálnom kokpite už bolo popísaného veľa. V praxi displeje fungujú veľmi dobre. Rýchlo reagujú na dotyk a celkovo sa s nimi pracuje intuitívne a užívateľský príjemne. Keď prvý technologický ošiaľ opadne, viac vás bude zaujímať ako sa v aute žije a koľko tam je miesta. Kufor má obdivuhodný objem 810 litrov, čo je o 113 litrov viac v porovnaní s predchodcom. Tento objem musí stačiť aj rodinám, ktoré sa nevedia úsporne baliť na dovolenku. Pre pohodlnejšie nakladanie batožiny si v prípade vzduchového pruženia viete nakladaciu hranu znížiť o 4 cm. Veko sa môže otvárať automaticky, pričom výška otvárania sa dá nastaviť.

Objem batožinového priestoru narástol o 113 na 810 l. Pre pohodlnejšie ukladanie veľkých tašiek si nakladaciu hranu môžete znížiť o 4 cm. Samozrejme len v prípade vzduchového pruženia.

 

Zadní pasažieri určite ocenia veľkorysý vnútorný priestor na zadných sedadlách. Prední príplatkové ergonomické sedačky, s vyhrievaním, vetraním a masážnou funkciou.

Predné ergonomické sedadlá sú vyhrievané, vetrané a ponúkajú aj tlakovú masáž.

 

Z motorovej ponuky je aktuálne k dispozícii len naftový 3.0 TDI V6 agregát, ktorý zaujme svojim kultivovaným a mäkkým chodom, ale aj energickým ťahom v celom spektre otáčok. Najpríjemnejším prekvapením pre mňa bola jeho spotreba. S ľahkou nohou sa dá jazdiť v kombinovanom režime za 6 litrov. Bez sústredenia na spotrebu sa vmestíte do 8 l/100 km. Je to aj vďaka novej konštrukcii, ktorá mu pomohla zhodiť medzigeneračne až 106 kg. Kompletne nová karoséria je pevná a ľahká. Využíva až 48% hliníka a množstvo nových spojov, ktoré prispievajú práve k zvýšeniu tuhosti.

Na záver ešte niekoľko slov k terénnym schopnostiam Toaurega. Hoci sa novinka viac orientuje na asfalt, v teréne zvláda vďaka prepracovanému pohonu 4x4 naďalej veľké kúsky. Stačí si aktivovať režim offroad, vzduchové pruženie sa dvihne o 7 cm a pohon 4x4 sa v režime offroad preladí na maximálnu trakciu. Do terénneho režimu sa preladia aj brzdy a automaticky sa aktivuje asistent pre klesanie z kopca. Stačí, že auto sa jemne nakloní, senzory to zachytia a systém začne pracovať. Nijako ho netreba aktivovať a funguje aj pri klesaní dozadu.

 

motor  3.0 TDI V6
zdvihový objem [cm3]  2967
výkon [kW/k]  210/286
pri otáčkach [1/min]  3800
krútiaci moment [Nm]  600
pri otáčkach [1/min]  2250 - 3250
nam. spotreba [l/100 km]  6 - 8
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  6,1
maximálna rýchlosť [km/h]  235
batožinový priestor [l]  810
pohotovostná hmotnosť [kg]  1995
cena modelu od [€]  49 990

 

Kúpiť, či nekúpiť?

Hoci je drahší než v minulosti, so všetkým čo ponúka na palube dáva zmysel a stále vyjde lacnejšie, než podobne vybavení prémioví konkurenti. Páči sa mi aj jeho dizajn, najmä s Black Style balíkom, kedy všetky vonkajšie ozdobné prvky sú lakované v čiernej.
Kupujem!